Co jeszcze można zrobić ze śmieci? Ekologiczna zbiórka choinek na biomasę

Choinka, która towarzyszyła nam przez święta powoli chyli się ku upadkowi. Igły coraz częściej spadają na podłogę, obnażając zielone drzewko. No całkiem niedawno jeszcze było zielone. Co jeszcze można zrobić z odpadem, którym niewątpliwie jest uschnięta choinka? Można przeznaczyć ją na ekologiczną zbiórkę, czyli mówiąc brutalnie oddać na biomasę. 

Od środy do końca miesiąca krążyć po Warszawie będzie tzw. mobilny punkt zbiórki starych choinek w ramach akcji „Ciepło z Natury”. Jako pierwszy, dobry przykład oraz postawę ekologiczną pokazał Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wrzucając do kontenera, pod Ratuszem, stare choinki. Ciekawe czy w innych sytuacjach Ratusz będzie świecił przykładem.

Tak czy owak mieszkańcy Warszawy nie powinni się martwić, ponieważ każda dzielnica będzie miała okazję do legalnego pozbycia się choinki. Stare drzewko, które zdobiło nam wnętrze domu w święta zostanie przeznaczone na biomasę a w efekcie na energię cieplną i elektryczną. Warto pamiętać, że firmy odbierające odpady od mieszkańców również zobowiązane są do odbioru choinek. Każda z firm obsługująca mieszkańców powinna bez problemu odebrać od nas uschnięte świąteczne drzewko.

 W zeszłym roku, w ramach akcji „Ciepło z natury”, zebrano w Warszawie blisko 400 ton biomasy z choinek. Taka ilość pozwala na ogrzanie przez cały rok około 100 mieszkań o powierzchni 60 m2. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji zgromadzono ok. 1200 ton zielonego paliwa. Miejmy nadzieję, że i w tym roku akcja zakończy się sukcesem.

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl