Co jeszcze można zrobić ze śmieci – oddać odpady

Od dwóch tygodni pomysłowi i kreatywni ludzie wymieniają się odpadami tworząc coś niesamowitego. W zasadzie ciężko sprawdzić co konkretnie robią, bo są oni rozsiani po całej Polsce. Co jeszcze można zrobić ze śmieci? OddajOdpady i się przekonaj albo kliknij „czytaj dalej”.

Śmieci  na OddamOdpady?

Różne rzeczy krążą na tym portalu. Od pudełek pod lodach przez deski,opony,korki aż po zużyte kieszenie komputerowe.  W pewnym momencie pojawiły się tam również stare meble – to powinno zainteresować stolarzy i tapicerów. Wymiana wymianą a może trafi się jakiś antyk? Co można zatem zrobić z surowców dostępnych na stronie?

Autorzy zatroszczyli się o wenę czytelników na wszelkie możliwe sposoby. Wchodząc na oddam-odpadowego pitnerest’a możemy czerpać inspiracji ile wlezie i tworzyć ile sił nam starczy. Na Pinterest’cie znajdziemy dosłownie wszystko od kreatywnego zagospodarowania kartonu po soku przez błyszczący kask z płyt CD.  Po skończonej zabawie, jak każdy cywilizowany i kulturalny człowiek, powinniśmy po sobie posprzątać. Umyć ręce, odłożyć wszystko na swoje miejsce, pamiętając przy tym o recyklingu i o gospodarce odpadami.

Co jeszcze można zrobić ze śmieci?

Spokojnie… bez obaw. W zasadzie nic groźnego do tej pory nie pojawiło się na OddamOdpady. Groźnego nic, ale kilka ciekawych okazów z pewnością mogłoby przykuć uwagę kolekcjonerów. Nie mówię tutaj bynajmniej o oponach, deskach, styropianie czy kubeczkach po lodach.

Wracając do tematu co jeszcze można zrobić ze śmieci. Zwłaszcza w momencie skończonej zabawy i artystycznych uniesień. W zasadzie zasady są proste. Ktoś kiedyś w ustawie o odpadach zapisał coś takiego jak ” hierarchia postępowania z odpadami”. W skrócie można to streścić w sentencji – „Primum non nocere” m czyli po pierwsze nie szkodzić. Cała hierarchia sprowadza się do jedynie pięciu punktów. Na przestrzeni lat pomysł z ustaleniem jakichś prostych zasad ewoluował i od 2012 r. doszło kilka nowości do naszej piramidy potrzeb czy jak kto woli góry śmieci.

Tak czy owak, idea jest jedna i nie zmienna. Jak zatem możemy zapobiegać powstawaniu odpadów w obrębie portalu OddamOdpady? Po pierwsze primo, nie wyrzucać naszych dzieł, które są lub będą zrobione de facto z surowców wtórnych lub rzeczy które w normalnym obiegu odpadów komunalnych są uznawane za niebezpieczne. Mowa tutaj o oponach, puszkach po oleju, elektronice itp.

Nie wyrzucajmy naszego dzieła do lasu. Pracując z jakimś odpadem raczej zbierzmy te wszystkie rzeczy które się z niego wysypią,wyleją czy wypełzną i wyrzućmy do jakiegoś osobnego worka. Nigdy nie wiadomo co za diabeł siedzi w tych śmieciach a licho nie śpi – nie prowokujmy losu.

 Poprzez przygotowanie odpadów do ponownego użycia, użytkownicy OddamOdpady.pl , według mnie, powinni rozumieć odpowiednie pozbycie się dzieła po okresie napatrzenia się na niego. Jeszcze lepiej, jeśli dzieło da się zdemontować na czynniki proste. Demontaż to wszakże tez zabawa z pewnym zacięciem warsztatowym. Wyobraźmy sobie warsztaty z kreatywnego recyklingu ( montażu) i kreatywnego derecyklingu ( rozbiórki). Oj co by to się działo – cuda wianki normalnie.

Punkt z recyklingiem i unieszkodliwianiem w zasadzie można zawęzić do wrzucenia znudzonego działa do odpowiedniego kosza lub oddania, w przypadku wielkich gabarytów, do jakiegoś wyspecjalizowanego odbiorcy. Nie polecam spalać tworzyw sztucznych czy innego kreatywnego unieszkodliwiania. W zasadzie coś takiego to można właśnie nazwać ” utylizacją„. Co to słowo znaczy? Kto kliknie w link obok ten się przekona.

Kończąc mój wpis, mam nadzieję i mocno trzymam kciuki za różuj kreatywnej sztuki w naszym kraju. Co prawda kreatywna nauka rozwija się również, jednak to chyba sztuka jest bardziej efektowna:).

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
OdpadyBlog.pl