Czy można mieć dom za 0 zł?

Podczas targów POLEKO trafiliśmy na stoisko BOŚ Banku, które na pierwszy rzut oka poza wygodnymi kanapami i oślepiającym światłem nie wiele oferowało. Jednak wtedy dostrzegłem informatory z intrygująco brzmiącym nagłówkiem „SAMOspłacający się dom” oraz rata kredytu 0 zł. Na czym polega projekt? Zapraszam do czytania.
Według strony internetowej projektu wymogiem jest posiadanie działki o wielkości minimum 2000 m2 oraz wybranie interesującego nas projektu. Obecnie dostępne jest 6 planów od 81 do 93 m2, ale w przygotowaniu są większe domy o powierzchni do 155 m2. Po wybraniu projektu w teorii nie musimy się już niczym martwić, dom zostanie wybudowany, umeblowany i wyposażony przez firmy biorące udział w koalicji eko-Polska.

Każdy z tych domów jest przede wszystkim energooszczędny. Energia elektryczna ma być dostarczana z ogniw fotowoltaicznych, za ogrzewanie wody odpowiadać będzie kolektor słoneczny, a za ogrzewanie domu pompa ciepła, dodatkowo wszystkie urządzenia zainstalowane w domu mają być energooszczędne. I to właśnie wspomniane ogniwa fotowoltaiczne mają przynieść zyski na wystarczającym poziomie aby miesięczna rata kredytu była równa 0 zł. Na dole strony internetowej małym druczkiem przedstawione są przewidywane zyski z ogniw. Instalacja o mocy 40 kW w założeniu ma produkować ponad 38 tys. kWh/rok z czego 5 tys. będzie zużywane na potrzeby rodziny, a reszta sprzedawana. Cena za 1 kWh przez 15 lat będzie wynosić 1,10 zł, po uwzględnieniu spadku wydajności ogniwa mają wyprodukować około 31 tys. kWh/rok, więc przychody powinny być na poziomie 34 tys. zł. W tym małym druczku zabrakło tylko informacji o podatku od dochodu (18%).

Koalicja eko-Polska liczy, że wybuduje 100 tyś. „SAMOspłacających się domów” w ciągu 5 lat. Projekt zapowiada się ciekawie, zwłaszcza dla młodych rodzin nie mogących otrzymać kredytu na własne mieszkanie/dom.

Powodzenie projektu opiera się ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii, która powinna wejść w życie na początku 2014 roku. Niestety ustawa ta napawa sceptycyzmem ponieważ pierwotnie miała wejść już  w 2010 roku. Oczywiście zespół odpadyblog.pl trzyma kciuki za powodzenie projektu.

Pozdrawiam,
Tomasz Zaliwski
odpadyblog.pl