„Dobre Praktyki w gospodarce odpadami” – Od planów do realizacji.

Witajcie, jeśli ktoś z Was zaglądał dzisiaj na naszą stronę na Facebooku to zauważył zapewne, że odpady.blog.pl gościł dzisiaj na 16 spotkaniu forum „Dobre praktyki w gospodarce odpadami”. Spotkanie zorganizowane było przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pod hasłem dobre praktyki należy rozmieć „Spalarnie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Od planów do realizacji.” Pomimo trudnego okresu wakacyjnego, audytorium dopisało i sala wypełniła się niemal po brzegi – przedstawiciele samorządów, firm, ministerstw… no i my.

Szesnaste spotkanie forum poświęcone było przede wszystkim spalarniom, dokładnie sześciu spalarniom odpadów komunalnych zaplanowanych na najbliższe lata. Przedstawiciele inwestycji termicznego przekształcania odpadów omawiali kolejno postępy i problemy, z jakimi się zetknęli podczas realizacji (a właściwie projektowania oraz – przede wszystkim – zdobywania pozwoleń). O tym co jak i kiedy odbywać się będzie pisaliśmy już wcześniej w Co jeszcze można zrobić z odpadami?- Spalanie i współspalanie odpadów komunalnych. Przypomnijmy, że mowa tu o Białymstoku, Bydgoszczy (obszar Bydgosko-Toruński), Koninie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.

Doświadczenia osób zajmujących się inwestycjami zakładów termicznego przekształcenia odpadów  były ciekawym dodatkiem do prezentowanych „spalarnianych” opowieści. Każda z tych osób, spotkała się z wątpliwościami społeczności lokalnej. Od wątpliwości do protestów krótka droga i jak wiemy każdy może protestować w naszym kraju. Hasła protestów przy każdej inwestycji były w zasadzie te same.
– ” Czemu akurat decyzja o spalarni”
– ” Jeśli decydujemy się na budowę spalarni, to czy segregacja będzie przestrzegana”
– ” Co ze wskaźnikiem odzysku odpadów”
– ”  Jakie będzie skażenie środowiska?”
– ” substancje rakotwórcze, promieniotwórcze itp.”
Jednak według niektórych uczestników ten etap demonstracji ekologicznych został zakończony jeśli chodzi o ewentualne protesty. Między innymi poprzez zaproszenie społeczności lokalnej na wizyty studyjne i kampanie edukacyjne. Merytoryka protestów została podwyższona na wyższy poziom, tzn. poziom ekonomiczny. Chodzi tutaj głównie o kwestie dotyczące strumienia odpadów. Czy odpadów wystarczy do zasilenia spalarni – i czy będzie się to opłacało finansowo.
Jeśli chodzi o pytania jakie pojawiały się podczas całego forum to często poruszane były kwestie technologiczne stabilizacji popiołów. Większość z planowanych spalarni nie narzucała konkretnej metody zestalania.  Jedyne co interesowało powstające zakłady termicznego przekształcania odpadów to fakt, by popiół po stabilizacji nie zagrażał środowisku oraz by był odpadem innym niż niebezpieczny.
Pojawiły się również pytania o udział polskich firm w planowanych inwestycjach. Odpowiedzi były uzależnione od konkretnych przypadków, ale zazwyczaj ten udział w mniejszym lub większym stopniu się pojawiał, min. dostarczanie kotłów i poszczególnych elementów.
Inne pytanie dotyczyło jednostkowego kosztu termicznego przekształcania odpadów, i tutaj padały różne odpowiedzi. Uczestnicy nie byli niestety w stanie na tym etapie podać dokładnej sumy, a szacunki wahały się w granicach opłat podobnych do składowania (jeśli wliczyć w to spłaty zaciągniętych na potrzeby inwestycji pożyczek) oraz niższych w przyszłości.

Spotkanie polegało na prezentacji, i pochwaleniu się swoimi wynikami jeśli chodzi o prowadzenie inwestycji, ale poniekąd taki był zamysł Forum „Dobre Praktyki w Gospodarce Odpadami” – żeby dzielić się doświadczeniem. Większość osób znała się skądinąd, prawdopodobnie  z innych konferencji lub prac przy innych inwestycjach. Najciekawsze dyskusje toczyły się oczywiście w tylnych rzędach sali oraz podczas przerw i w kuluarach. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to jedynie do tego, że przy prezentacji poszczególnych prelegentów Pan zapowiadający przedstawiał prawie całe życiorysy od kołyski aż po grób:), wraz z sentymentalnymi wstawkami  – ” o Pan, z mojego rodzinnego miasta..” albo ” Dam Panu życiorys bo już kiedyś mówiłem…” – W roli głównej Pani taka to a taka, główno dowodząca itp. Jednak to w zasadzie tylko moje czepialstwo (T.A). Mimo wszystko ciekawie było posłuchać o planowanych i realizowanych inwestycjach:).

Pozdrawiamy.
Tomasz Araszkiewicz i Jakub Szostakiewicz – odpadyblog.pl