Ecocapsule mieszkaniem przyszłości?

Okazuje się, że to co jeszcze nie tak dawno istniało tylko w sferze fikcji staje powoli się prawdą. Ecocapsule to projekt mieszkań przyszłości, który coraz bardziej przybliża nas do świata znanego nam z serii anime Dragon Ball. Czy Ty masz już swoje smocze kule? 

Przyznajcie się, kto z Was fanów Dragon Ball nie chciał mieć swojej latającej chmurki i przenośnych kapsułkowych domów? Domy-kapsuły już są, teraz pozostało poczekać na to aż ktoś je inteligentnie zapakuje w małe przenośne flakoniki.

Jajowate eko-domy

Domki są małe, przyjazne przyrodzie i teoretycznie samo wystarczalne. Patrząc na ich wygląd, metraż i inne parametry można śmiało pomyśleć o nich jako o alternatywie dla domków kempingowych czy jakichś takich małych działkowych chatek.

Zasilanie Ecocapsuły opiera się na 600 W ogniwie słonecznym zainstalowanym na dachu. Dodatkowym wsparciem energetycznym, przewidzianym przez producentów są  turbiny wiatrowe o mocy 750 W. Czysta ekologia, prawda? Jeśli chcemy całkowicie zjednoczyć się z przyrodą mieszkając w ecocpasule, możemy wykorzystać strukturę domku do zbierania deszczówki do zbiorników na wodę, które możemy rozmieszczać dookoła domku. 

Jeżeli chodzi o wnętrza jakie oferuje nam jajowaty eko-dom to znajdziemy tam  specjalne filtry, których zadaniem jest oczyszczanie wody deszczowej, więc nie musimy się martwić rozstrojem żołądka. Możemy sobie spokojnie ogrzać się, obejrzeć ulubiony serial na naszych elektronicznych gadżetach i napić się oczyszczonej deszczówki. Romantycznie i ekologicznie, nieprawdaż?

Jakie niespodzianki kryją się jeszcze we wnętrzu ekologicznych kapsuł?  W środku znalazło się miejsce na sypialnię, kuchnię, prysznic, toaletę. Standard, hotelowy jednym słowem. Przestrzeni zaprojektowano tyle by starczyła dla dwóch osób. Jeżeli chodzi o wymiary i parametry takiego domku to kapsuła ma około 4,45 metra długości, 2,25 metra szerokości i 2,56 metra wysokości. Waga całego domku to około 680 kg. Wymiary są tak pomyślane by eko-domek można było transportować  za pomocą przyczepy.

Jeżeli chodzi o cenę, to nie jest ona jeszcze podana przez producentów. Jednak sądząc po tym co i w jakich ilościach zostało zastosowane w Ecocapsule należy się spodziewać, że w takich domkach w najbliższym czasie wypoczywać będą osoby o zasobnym portfelu. Jednak kto powiedział, że gadżety ze świata Dragon Ball mają być tanie? nikt z resztą, tez  nie powiedział, że dbałość o środowisko w połączeniu z nowymi rozwiązaniami ma odbywać się „po kosztach”, chociaż  z tym ostatnim można by polemizować. 

Czy Waszym zdaniem takie wnętrza są warte tego by pokaźne fortuny lokować w eko-jajo-domkach? Ktoś w ogóle chciałby w czymś takim mieszkać? Oto jak cała dbałość o środowisko została zamknięta we wnętrzu Ecocapsule. Jeżeli chcecie poczytać więcej na ten temat zapraszam tutaj.

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl