Ecohandmade

Odkąd śmieć przestał być postrzegany jako zbędny przedmiot, którego należy się jak najszybciej pozbyć, niczym grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się nowe pomysły na jego powtórne wykorzystanie. I tak na przykład zdobiąc zużytą butelkę po winie mamy nowy wazon. Pusty karton po sprzęcie RTV możemy przy odrobinie fantazji zamienić w funkcjonalny mebel. Takich przykładów jest wiele. Z czasem wykorzystanie odpadów w przestrzeni życiowej, jak również projektowanie przyjaznych środowisku produktów zaczęto określać mianem ecodesign-u. Nowo powstały trend korespondujący z założeniami zrównoważonego rozwoju stanowi obecnie całkowicie odrębną gałąź projektowania. 

Projektanci i architekci odpowiadając na potrzeby społeczeństwa konsumpcyjnego, produkującego coraz większą ilość odpadów, zaskakują nas nowatorskimi rozwiązaniami. Uwagę przyciągają również niekoniecznie praktyczne, lecz godne podziwu ekologiczne inspiracje artystyczne. W konsekwencji zielone projektowanie staje się coraz bardziej przystępne. Pozwolę sobie na stwierdzenie, że jesteśmy świadkami narodzin nowej „zielonej kultury”. Zgodzicie się ze mną ?

http://redreciclaje.blogspot.com.ar/

http://kobiece-pasje.wieszjak.pl

 Mimo popularyzacji ekologicznych rozwiązań w życiu codziennym, większość ludzi nie ma „zielonego” pojęcia jak dać drugie życie pozornie niepotrzebnym już przedmiotom. Brak know-how zniechęca do podejmowania samodzielnych inicjatyw sprzyjających środowisku. Fajne. Podoba mi się, ale sam nie potrafię ! Jednak nareszcie ktoś wpadł na znakomity pomysł by pokazać nam jak to się robi.  A wszystko odbywa się w „Domu odzyskanym” powstającym na Plaży Wilanów. Konstrukcja budowli będzie w całości wykonana z materiałów odzyskanych. Na tarasie domu została przygotowana platforma warsztatowa, gdzie już w najbliższy weekend będzie można wziąć udział w zajęciach poświęconych projektowaniu recyklingowej biżuterii, maskotek przy wykorzystaniu starych ubrań, eko- ceramiki czy też zapoznać się z ideą „partyzantki ogrodniczej”.  Organizatorzy wydarzenia przewidzieli zajęcia zarówno dla dorosłych, jak również dla dzieci. To ważne by pokazać młodym ludziom, że ochrona środowiska może być atrakcyjna.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu „Dom odzyskany” na stronach:

www.facebook.com/odzyskany.dom

http://warszawa.naszemiasto.pl

Izabella Łęgosz