Wiele mówi się na temat edukacji ekologicznej a zwłaszcza o zwracaniu szczególnej uwagi na sprawy związane z gospodarką odpadami. Jest to temat niezwykle ważny i z każdym dniem nabiera coraz bardziej na znaczeniu. Przeglądając planowane programy edukacyjne przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy łatwo zauważyć, że regularnie pojawiają się nowe „zapotrzebowania”. Również na odpadyblog.pl w poszczególnych wpisach oraz w niektórych komentarzach podnoszono temat kulejącej edukacji. Jak poszerzanie świadomości ekologicznej powinna wyglądać i co możemy zrobić by racjonalnie wpływać na środowisko?
Dla czego edukacja ekologiczna jest tak bardzo ważna w dzisiejszych czasach?
Tak się niefortunnie złożyło, że żyjemy w czasach kiedy nasza cywilizacja stwierdziła, że idealnie czuje się z totalnym konsumpcjonizmem. Taki stan rzeczy bardzo źle wpływa na nas samych oraz na środowisko w którym żyjemy. Kupujemy i praktycznie za sekundę wyrzucamy zużyty lub co gorsze działający jeszcze produkt. Przyspieszyliśmy z rosnącym stopniem konsumpcji ale również ze zwiększającymi się obciążeniami dla środowiska i z tym poradzić sobie musi gospodarka odpadami. Jak jednak ma tego dokonać, skoro ogarnięci manią kupowania zapominamy o takich pojęciach jak świadomość ekologiczna a co się z tym wiąże – edukacja ekologiczna.
Edukacja ekologiczna – do kogo powinna być skierowana?
Zapewne pierwszym skojarzeniem jakie Wam przyszło do głowy było – „… do dzieci oczywiście”. Tak to prawda, najmłodszym powinno się oczywiście zwracać uwagę na rzeczy mające wpływ na środowisko oraz na to jakie zachowania mogą wpływać na powstawanie odpadów.
Widzimy więc, że tematyka edukacji ekologicznej jest złożona. Już odkryliśmy powiązanie czynnik ludzki-odpady-środowisko. Jak te zależności w ciekawy sposób pokazać najmłodszym? Powinien to być oczywiście sposób ciekawy, ale kompensując wszystko do jednego pojęcia „edukacja ekologiczna” możemy się łatwo pogubić. Proponuję więc, by naturalnie dawkować wiedzę tzn. odpowiednio do wieku. zakres edukacji również bym przesunął. Jak dzieciom wytłumaczyć wszystkie te zawiłe rzeczy związane z odpadami. Wielu dorosłych tego nie może tego pojąć (patrz Krajobraz gospodarki odpadami – jaki jest?) a co dopiero dzieci? Moim skromnym zdaniem edukacja ekologiczna powinna być w zasadzie prowadzona od 0-100 lat. Jednak jak wpływać na osoby dojrzałe i niejednokrotnie sprawujące odpowiedzialne stanowiska (również w gospodarce odpadami) ? Jak technicznie to wykonać, w komentarzach pojawiło się kilka pomysłów oraz przykładów ( patrz Utylizacja czym jest a czym nie jest) jednak temat edukacji zawsze będzie otwarty. Chcecie podzielić się swoimi pomysłami? Piszczcie w komentarzach co można poprawić w edukacji ekologicznej. Poniżej przedstawiam wam najlepsze uniwersalne sposoby na racjonalną ochronę środowiska a tym samym zmniejszenie ilości powstających odpadów. Obniżenie produkcji śmieci to kluczowy element w rozsądnej gospodarce odpadami.
10 sposobów na racjonalną edukację ekologiczną
Oto najlepsze metody ograniczenia powstawania odpadów i zanieczyszczeń oraz poprawy stanu środowiska naturalnego :
- Rozmowa ze swoimi bliskimi o tym co możecie zrobić na rzecz ochrony środowiska. W ten sposób zaczynasz kształtować świadomość swojego otoczenia.
- Wychodząc z psem na spacer postaraj się po nim posprzątać i zwracaj uwagę innym osobom na to czy śmiecą czy nie. Dbasz w ten sposób o swoje otocznie oraz masz wpływ na „okoliczną gospodarkę odpadami”.
- Segreguj odpady w domu oraz o ile to możliwe segreguj wraz z bliskimi. Zwracajcie również uwagę na odpowiednie oddanie odpadów niebezpiecznych. W ten sposób ograniczysz ilość produkowanych odpadów.
- Gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy skończyłeś z nich korzystać. Wiem to dosyć banalne, ale w ten sposób oszczędzasz energię i własne pieniądze
- Oszczędzaj zużycie wody – Zwłaszcza przy takich czynnościach jak mycie zębów czy golenie. O ile to możliwe weź prysznic W ten sposób oszczędzasz wodę i tak jak powyżej zmniejszasz koszty.
- Używaj dwóch stron kartki papieru – Nie ważne czy piszesz,drukujesz czy rysujesz w ten sposób zmniejszasz wycinanie drzew z których przecież wytwarzany jest papier. Ograniczasz w ten sposób ilość powstawanie odpadów.
- Korzystać z ekologicznych środków transportu. Bliskie dystanse pokonuj piechotą lub rowerem. W dalszą podróż wybierz się autobusem. W ten sposób przyczyniasz się do zmniejsza szkodliwych emisji do powietrza
- Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę biodegradowalną, papierową lub wykonaną z materiału. Wybór koszyka również nie będzie zły. W ten sposób zmniejszysz ilość plastikowych torebek w swoim domu i otoczeniu – co za tym idzie ilość wytwarzanych odpadów zmniejszy się.
- Zwracaj uwagę na to co kupujesz. Istotne jest to czy opakowanie jest biodegradowalne lub nadaje się do recyklingu, oraz czy produkt nie jest szkodliwy dla środowiska. Pamiętaj by być świadomym konsumentem tzn. kupuj tylko to co jest Tobie faktycznie potrzebne. Rozrzutność generuje odpady.
- Jeśli przestałeś korzystać z produktu, który jest jeszcze sprawny, zastanów się czy nie znasz kogoś komu mógłby się on przydać. Dobrym pomysłem jest wymiana książek, gier, ubrań a ostatnio nawet powstał pomysł wymiany jedzenia.
Jakie są Wasze pomysły na racjonalną edukację ekologiczną? Zapraszm do dyskusji w komentarzach.
Tomasz Araszkiewicz – odpadyblog.pl