Gaz łupkowy – jest postęp!

gaz łupkowy

San Leon Energy to spółka zajmującą się wydobyciem ropy i gazu. W Polsce prowadzi próbne odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego, czy znalazła?

Wszystko wskazuje na to że tak. Spółka, 23 stycznia, podała informacje, że osiągnęła wszystkie zamierzone cele w odwiercie w miejscowości Lewino (odwiert Lewino-1G2) na pomorzu. Znaleziono sposób na prawidłowe prowadzenie odwiertów oraz stwierdzono ilość gazu pozwalającą na wydobycie komercyjne. Następnym krokiem w odwiercie Lewino ma być odwiert poziomy o długości 1,5 tys. metrów, który zwiększy ilość wydobywanego gazu.

Odwiert nie jest jeszcze w pełni oczyszczony a już wypływa z niego od około 1270 do 1700 mgazu dziennie. Po całkowitym oczyszczeniu odwiertu specjaliści prognozują wydobycie na poziomie od około 5600 do 11000 mdziennie (powyższe objętości gazu są przybliżone ze względu na przeliczanie ze stóp sześciennych). Jednak to jeszcze nie wszystko, spółka podaje że odwiert poziomy pozwala zwiększyć wydobycie od 7 nawet do 30 krotności.

Powyższa informacja powinna ucieszyć zwolenników wydobycia łupków głównie ze względu na znalezienie odpowiedniego sposobu prowadzenia odwiertów. Do tej pory często było słychać głosy prowadzących odwierty badawcze, że ich techniki nie sprawdzają się na Polskim gruncie.

źródło: sanleonenergy

Pozdrawiam,
Tomasz Zaliwski
odpadyblog.pl