Jak lepiej segregować odpady ?

Slajd1

Jak segregować odpady? Pytanie może wydawać się naiwne bo jeśli wierzyć danym sondażu zleconego przez Rzeczpospolitą to ponad 90% Polaków deklaruje, że segreguje śmieci. Gdyby jednak porównać wyniki badania z popularnymi hasłami wyszukiwania po jakich trafiacie na bloga to wnioski mogą być zupełnie inne. Wątpliwości i poszukiwanie wiedzy co zrobić z odpadami. Jak segregować odpady to najpopularniej wyszukiwana strona w goglach. A może to za mało, może powinniśmy napisać coś więcej?

Segregowanie odpadów coraz częściej jest wymogiem lub sytuacją nie do uniknięcia. Z jednej strony przepisy prawne z roku na rok są coraz bardziej rygorystyczne a z drugiej strony w wielu miejscach pracy segregacja staje się bardziej popularna i częściej stosowana.

Najważniejszym jednak faktem jest to, że świadomość wytwórców odpadów zmieniała się radyklanie. Owszem mit jednej śmieciarki nadal istnieje ale nie sieje aż tyle spustoszenia i konsternacji co jeszcze 5 -10 -15 lat temu. Przekonaliśmy się jednak to tego, że śmieci segregowane stają się surowcami.

Jak segregować odpady – co gdzie i jak

Zanim przejdziemy do tego jak mieszańcy domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych czy lokali użytkowych powinni segregować odpady i co się będzie z tym wiązać skupmy się jednak na sednie sprawy. Na tym co zapewne kryje się pod najczęściej wyszukiwaną frazą po której odnajdujecie drogę na naszego bloga – „Jak segregować odpady”. Pojemniki, odpady problematyczne, kolory  – taka sytuacja.  Co prawda przygotowaliśmy jakiś czas temu e-book ale pewnie pytań jest więcej niż odpowiedzi w nim zawartych.

Odpadyblog - ulotka segregacja smieci

 

 

Odnośnie kwestii składania deklaracji lub wysokości stawek pozwólcie, że skieruję Was na strony M.St. Warszawy. Tam znajdziecie aktualne informacje oraz formularze . Tak więc Wielkość stawek  i to co należy zrobić by segregować odpady krok po krok w :

- Domach jednorodzinnych

- Budynkach wielolokalowych

- Lokalach użytkowych

Odpady problematyczne – jak segregować te odpady?

A co z odpadami problematycznymi? Jak segregować to czego nie da się w  żaden sposób wyszukać w Internecie? W takich wypadkach powinniśmy rozważyć kilka możliwości. Informacje na temat systemu i odpadów można uzyskać w Miejskim Centrum Kontaktu po numerem telefonu : 19115

PSZOK

Punkt selektywnej zbiórki odpadów – miejsce dla mieszkańców i odpadów z którymi nie wiemy co zrobić ale przede wszystkim dla:

  • Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
  • Zużytych leków
  • Tekstyliów oraz zużytych ubrań ( w tym butów i odzieży roboczej)
  • Odpadów wielkogabarytowych,
  • Odpadów niebezpiecznych
  • Przeterminowanych produktów chemicznych (farby, lakiery, impregnaty itp.)

 

Dla wszystkich nietypowych odpadów powstających w naszych domach przygotowaliśmy mapę punktów selektywnej zbiórki odpadów.

 

Odpady problematyczne to również kwestia marnowania jedzenia. Domyślam się, że po każdych świętach i większych rodzinnych uroczystościach mamy ten sam problem – co zrobić z tym co nam zostało?  Możemy skorzystać z  systemów Jadłodzielni.

 

 

 

Czy znaleźliście odpowiedź na pytanie jak segregować odpady? Dajcie znać w komentarzu

Pozdrawiam

Tomasz Araszkiewicz