Jak segregować odpady cz.3 – „plastik” i metale

Jak segregować plastik i metale? Tym właśnie zajmiemy się w dzisiejszym odcinku. Na wstępie wspomnę, że wyszukiwarki internetowe, zwłaszcza stary dobry wujek Google pod hasłem „plastik” posiada pokaźną galerię makijażu:). My Jednak w dzisiejszym wpisie, urodą nie będziemy się zajmować pomimo tego, że do żółtego pojemnika można wrzucać puste pojemniki po szamponach czy innych kosmetykach. W komentarzach do  poprzednich odcinków padło pytanie gdzie powinny lądować kartony po sokach i mleku.Właśnie w żółtym pojemniku. Dlaczego?

Pozwolę sobie powtórzyć to co zawarłem w odpowiedzi do komentarza. Wątpliwości dotyczące opakowań wielomateriałowych często pojawiają się w pytaniach, zwłaszcza tych bezpośrednio kierowanych do autorów bloga. Czy to w rozmowach czy drogą mailową.
Warto wiedzieć, że od stycznia 2012 roku regulacje prawne dotyczące kwestii recyklingu w Polsce wskazują, że zużyty kartonik powinien być zbierany w sposób selektywny i trafiać do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Tak jak wspomniałem więcej na ten temat można przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie na temat opakowań wielomateriałowych  „Karton-opakowanie przyszłości”.
Często również pytano mnie czy odpady można wyrzucać w plastikowych reklamówkach i torbach. Jeśli nasza gmina nie zdecydowała się na system workowy i takie odpady ( plastiki i metale) spakowane w reklamówkę chcemy wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale to nie widzę  przeszkód.  Oczywiście należy pamiętać, że przed wyrzuceniem butelek plastikowych należy je zgnieść. Zaoszczędzi nam to przede wszystkim miejsca oraz pieniędzy za odbiór odpadów.

Co zatem może a co nie może znaleźć się w żółtym pojemniku? Odpowiedzi na  pytania postarałem się zawrzeć na poniższej planszy.

Możliwości jest naprawdę sporo. W tym gąszczu odpadów, które należy wyrzucić do żółtego pojemnika, bardzo łatwo się pogubić. Łatwo  o pomyłkę.

„Śmieciami”, które nie powinny się znaleźć w pojemniku na tworzywa sztuczne i metale są : 

- Strzykawki, wenflony i inne artykuły medyczne,
- odpady budowlane i rozbiórkowe,
- nie opróżnione opakowania po lekach i farbach, lakierach i olejach,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne).

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.
Tomasz Araszkiewicz  – odpadyblog.pl

 • Joanna

  Witam, jestem studentką Politechniki i na jeden z przemiotów mam przygotowac prezentacje oscylujaca wokol zagadnienia segregacji odpadow.Powyzszy blog jest niezwykle pomocny ,w klarowny konkrety sposob przedstawione sa informacje.Z przyjemnoscia zaglebiam sie w temat :) Pozdrawiam

  • OdpadyBlog.pl

   Dziękuję za miłe słowa – w razie jakichkolwiek pytań odnośnie prezentacji zapraszam komunikacji za pomocą zakładki kontakt. Chętnie pomogę.
   Tomasz Araszkiewicz

 • N.

  styropian?

  • OdpadyBlog.pl

   Steropian?

 • Agatowicz

  Czyli po zjedzeniu kanapki zapakowanej w folię aluminiową mogę ją wrzucić do pojemnika na plastik i metal? Bo selektywne zbiórka zawsze kojarzyła mi się raczej z większymi odpadami.

 • Agatowicz

  Czyli po zjedzeniu kanapki zapakowanej w folię aluminiową mogę ją wrzucić do pojemnika na plastik i metal? Bo selektywne zbiórka zawsze kojarzyła mi się raczej z większymi odpadami..