Parlament Europejski wycofa torebki jednorazowe ?

Parlament Europejski a tym samym europosłowie apelują o wycofanie i zakazanie stosowania i produkcji najbardziej niebezpiecznych tworzyw sztucznych w tym torebek plastikowych do 2020 r. Działania te są prowadzone w ramach polityki redukcji odpadów z tworzyw sztucznych a tym samym ilości walających się tu i tam  jednorazówek. Zakłada się również, wprowadzenie wymogu 80 % recyklingu torebek jednorazowych. Czy to okaże się realne?

Dla czego torebki jednorazowe powinny być wycofane – Wyjaśnia Parlament Europejski

Sytuacja może przypominać wycofywanie z rynku żarówek chociaż wtedy chodziło o głównie o szersze kwestie środowiskowe w tym efekt cieplarniany. Ulubione słowo klucz większości działań ekologicznych. W przypadku torebek jednorazowych europosłowie zwrócili uwagę na fakt, że obecnie jedynie 25% torebek jednorazowych poddaje się recyklingowi nie wliczając w to innych niebezpiecznych tworzyw sztucznych. Co dzieje się z reszta? Pewnie zalega to  gdzieś na pawlaczu, pod zlewem lub fruwaja beztrosko gdzieś przy jakiejś jezdni. Tak czy owak, należy zwiększyć poziomy recyklingu odpadów niebezpiecznych tworzyw sztucznych a w przyszłości zupełnie wycofać je z runku. Pytanie czym je zastąpić? Skupmy się na torebkach jednorazowych.

Co w zamian za torebki jednorazowe?

Do 2020 r zgodnie z ustaleniami Parlamentu Europejskiego należy rozwiązać definitywnie problem a tym samym wycofać z rynku jednorazówki. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Pytanie co w zamian. W co będziemy pakować owoce  warzywa w supermarketach? Czy torebki jednorazowe jeszcze bardziej zostaną wyparte przez te biodegradowalne-jednorazówki? Zapewne tak, chociaż moim zdaniem dożo lepszym rozwiązaniem w kontekście jednorazówek było by zastosowanie systemu, który możemy znać z amerykańskich filmów. Papierowe torby w które wkładamy zakupy i jak gwiazdy Hollywood dumnie podążamy ze sklepu do domu. Sklepy spożywcze stosują takie rozwiązanie chyba jedynie w przypadku pieczywa. Zresztą ciężko by było nosić ciepłe bułki czy chleb w plastikowej torbie. Pieczywo by nam się „rozmemlało” czyli po prostu ugotowało w takiej torbie. W sklepach oferujących materiały budowlane i wyposażenie do domu stosowane są papierowe torby. Jednak tutaj chyba zagalopowano za daleko. Produkty z takich sklepów bywają ciężkie i po wypakowaniu torby na przykład cegłami uszy plastikowej torby urwą się bezpowrotnie i ponownie taka torba użyć się już nie da.

Jeśli chodzi o poziomy recyklingu to mają to do siebie, szczególnie u nas w Polsce, że często nie mogą być dotrzymane. Oczywiście na wywiązanie się z takich poziomów mają wpływ różne czynniki. Edukacja ekologiczna, punkty selektywnej zbiórki itp. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Zapewne wdroży się projekt w wersji beta a następnie usprawniać się będzie do wersji alfa. Nie jest to może złym rozwiązaniem jednak pod warunkiem, że ewentualne błędy systemu monitorować będzie się na bieżąco i na bieżąco reagować. Tutaj pojawić się mogą kolejne problemy natury biurokratycznej, dlatego rozsądnym rozwiązaniem było by stworzenie od razu idealnej wersji.

Zostawić czy wycofać plastikowe torebki?

Zapewne tylu ile będzie zwolenników tylu będzie oponentów. Moim zdaniem powinno się wycofać jednorazowe torebki jako odpad zawierający szkodliwe tworzywa sztuczne w związki ropopochodne.  Należy robić to z głową. Na pewno papierowe torby łatwiej unieszkodliwić i poddać procesom recyklingu niż plastikowe torby. Jednak przejście z jednej skrajności w drugą nie przyniesie niczego dobrego. Wydaje się, że należy proces prowadzić dwutorowo. Z jednej strony wspierać bardziej przyjazne środowisku torebki czy opakowania a z drugiej strony rozwijać systemy unieszkodliwiania odpadów tworzyw sztucznych w tym również plastikowych jednorazowych torebek. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Piszcie w komentarzach.

Pozdrawiam
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

 • Arkadiusz

  Papierowe torby są chociażby w piotrze i pawle. Jak już robię u nich zakupy (raczej rzadko, zwykle wybieram okazyjne oferty), to biorę właśnie papier. Skoro stać ich na oddawanie tego za darmo, to nie widzę przeszkód by inne sklepy też wprowadziły do standardu, nawet za kilka groszy. Oprócz tego są jeszcze wielorazowe, z materiału, ale ludzie to kupują a potem zapominają zabierać z domu na zakupy.

  • OdpadyBlog.pl

   Fakt, zapomniałem o Piotrze i Pawle. Na usprawiedliwienie dodam, że w pobliżu mnie jak na złość nie ma żadnego. Jeśli chodzi o te torby biodegradowalne to jest to wyjście z sytuacji, chociaż faktycznie pamiętać trzeba by zabierać je na zakupy póki jeszcze się nie rozsypią. Zastanawiam się teraz co z workami na śmieci. Pewnie wejdą nowe ekologiczne podobne do reklamówek biodegradowalnych? Oczywiście pozostaje kwestia wytrzymałości takiego worka, ale to jest do zrobienia:).
   Pozdrawiam.
   Tomasz Araszkiewicz