Przeanalizują odpady – drużyna ekspertów do zadań specjalnych

Ostatnimi czasy dużo dzieje się w przestrzeni społecznej. Blogerzy się zrzeszają a eksperci jednoczą swoje siły by walczyć z błędami nowej ustawy. Zespół komandosów został już skompletowany i odpadowa drużyna A ruszyła do akcji. Grupa Specjalistów ma za zadanie poprawne wdrożenie nowelizacji ustawy oraz naprawę błędów w jej zapisie. Czy to się uda? Czy wystarczy im sił?  OdpadyBlog będzie śledził sytuację na bieżąco. 

Pamiętacie odpadową drużynę A? Od 16 stycznia skład już jest w komplecie a eksperci czekają na starcie by wkroczyć do akcji.

Jakimi problemami odpadów będzie się zajmować drużyna ekspertów  ?

Zespół ekspertów ma przeanalizować  stan i procesy wdrażania nowelizacji ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach.  Głównymi zadaniami zespołu ekspertów będą również kompleksowa analiza nowego systemu gospodarki odpadami, identyfikacja problemów związanych z jego wdrażaniem oraz wypracowanie propozycji rozwiązań w tym zakresie. Odpadowi komandosi, czyli nasi eksperci, mają zająć się opracowaniem propozycji zmian legislacyjnych i organizacyjnych w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.

Cała masa roboty, bo każdy kto choć odrobinę interesuje się gospodarką odpadami wie lub domyśla się jak te nasze śmieciowe sprawy są zawiłe. Poplątanie systemu oraz obecnej sytuacji przypomina las deszczowy w puszczy amazońskiej. Osoby, które podejmują się przedzierania przez gąszcz problemów i wątpliwości powinny się uzbroić w coś co nazywa się motywacją. Gospodarka odpadami ma to do siebie, że jest dziedziną multidyscyplinarną i w zasadzie trudno stwierdzić czy rozpatrywać to jako zaletę czy jako wadę. Tak jak wspominałem w poprzednim wpisie na temat odpadowej drużyny A, kluczem do sukcesu na pewno będzie umiejętność pracy w grupie i odpowiednia motywacja.

Kto jest odpadowym komandosem w eksperckiej drużynie do zadań specjalnych?

W skład zespołu specjalistów wchodzą reprezentanci różnych środowisk związanych z funkcjonowaniem znowelizowanej ustawy, czyli przedstawiciele środowiska naukowego, miast, gmin wiejskich, reprezentanci urzędów marszałkowskich, właścicieli nieruchomości oraz przedsiębiorcy, których  dotyczą zapisy oraz wymogi nowelizacji ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach. Czy merytorycznie członkowie dadzą sobie radę? O to jestem spokojny, jedyne co mnie zastanawia to właśnie kwestia dogadania się i współpracy. Kto jest odpadowym wybrańcem? Lista poniżej.

Przewodniczący zespołu ekspertów :

prof. nzw. dr hab. inż. Andrzej Kraszewski, doradca Ministra Środowiska

Zastępca przewodniczącego odpadowej drużyny do zadań specjalnych :

prof. dr hab. Marek Górski, Uniwersytet Szczeciński

Sekretarz zespołu:

Jan Polaczek, doradca Ministra Środowiska

Skład Odpadowej drużyny do zadań specjalnych:

  • Marcin Chełkowski, Ove Arup & Partners International Ltd,
  • Krzysztof Chromański, Związek Miast Polskich
  • dr Grażyna Ciemniak, Unia Metropolii Polskich, zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy
  • Ryszard Deluga, Zwiazek Województw RP, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
  • Adam Ludwikowski, Mazowiecki Inspektor Ochrony Środowiska
  • dr inż. Piotr Manczarski, Politechnika Warszawska
  • Dariusz Matlak, Polska Izba Gospodarki Odpadami
  • Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców „Grunt to Warszawa”
  • Edward Trojanowski, Związek Gmin Wiejskich RP
  • Tomasz Uciński, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami

Znając skład i wiedząc kto zdecydował się być śmiałkiem, który będzie walczył z przeciwnościami losu można snuć przypuszczenia jak będzie przebiegała praca zespołu. Według mnie nie powinno być jakiś większych zgrzytów a znajomość charakterów i osobowości poszczególnych ekspertów pozawala mi oddychać spokojnie i być dobrej myśli. Czy pozytywnie myśleć  i działać  będzie odpadowa drużyna do zadań specjalnych? Czas pokarze.

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl