Przetwarzanie odpadów w domu – czy to możliwe?

Co powiecie na to, by móc przetworzyć swoje własne odpady w domu? Brzmi trochę niewiarygodnie i nie ma się co dziwić, że niektórzy mogą podejść do tematu dosyć sceptycznie. Ktoś zapyta jak to? Normalnie takie rzeczy robi się w ogromnych zakładach więc jak to? Więc o co tutaj chodzi?

Temat domowego przetwarzania odpadów jest wałkowany przez wielu naukowców i speców od reklamy od dawna. W Polsce również prowadzone były takie rozważania i projekty nad tym jak zagospodarować to czego w odpadach jest najwięcej tzn. Odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, czyli mówiąc krótko butelek plastikowych.

Przetwarzanie odpadów opakowaniowych w domu – czy to w ogóle możliwe?

System recyklingu w Polsce dopiero się rozwija. Dotyczy to każdego typu odpadów oraz ich przetwarzania. Większość zakładów przetwarzania zapytana o to jaki jest ich największy problem w zwiększaniu efektywności recyklingu czy innego przetwarzania odpadów, odpowie zapewne zgodnie – segregacja u źródła. Ok  może nie 100 % bo na pewno, to nic nie ma na tym świecie, ale zdecydowana większość. W związku z problemami rozwijającego się polskiego rynku gospodarki odpadami  symultanicznie rozważane są alternatywne pomysły zagospodarowania pustych butelek PET w domach, co w założeniu ułatwić ma segregację u źródła.

Pół roku temu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej opracowywano koncepcję międzywydziałowego projektu wykorzystującego zbędne materiały z tworzyw sztucznych jako materiału zasilającego drukarkę 3D. Oto krótka prezentacja tego co udało się stworzyć na zajęciach Tech + oraz  z połączenia niemalże wszystkich wydziałów Politechniki Warszawskiej.

 

Dla czego piszę o projekcie który miał miejsce pół roku temu?

Przyczyna jest prosta.. no przynajmniej dla mnie.Chodzi o to, że tematyką drukarek 3D zasilanych odpadami z odpadów tworzyw sztucznych zacząłem się interesować właśnie od momentu projektu Tech+.  Fakt, być może powinienem napisać o tym wcześniej. Jednak o drukowaniu trójwymiarowego z wykorzystaniem śmieci ww własnym domu, dojrzewał w mojej głowie. Długo bo długo, jedna dojrzał na tyle by móc go wypuścić do sieci:). W ogóle, jeśli chodzi o tematy na bloga i procesy jakie zachodzą w mojej głowie gdy próbuje o nich pisać obrazuje poniższa grafika.

Odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych – zrób to sam

Ok wracając do tematu, to ostatni pomysł jaki został zaprezentowany w kontekście przetwarzania zużytych butelek w celu tworzenia i drukowania wymyślonych przez siebie elementów zaprezentowała Coca-Cola. Jak nie oni to kto. No może Pepsi jeszcze była by do tego zdolna, ale Święty Mikołaj jest właśnie na wakacjach i popija sobie na plaży Pepsi. Jakoś chyba nie ma czasu na obmyślanie nowych technologii. Tak czy owak pomysł wygląda podobnie jak koncepcja Tech+, jednak wzbogacony jest o postać niejakiego muzyka Willa.I.Am. Podobno gość jest znany:) Zobaczcie sami.

Widać więc, że pomysł zagospodarowania odpadów w swoim własnym domu nie jest wcale taki odległy. Zapewne za kilkanaście,bądźmy realistami,kilkadziesiąt lat z własnych butelek zrobimy sobie klapki, obudowę do smartfonu i wiele innych rzeczy które tylko sobie wymyślimy. W zasadzie ograniczać będzie nas tylko nasza własna inwencja i ewentualnie zdolności projektowania i przesłania pomysłu wraz z wykonaniem do drukarki. No może jeszcze ustalone z góry rozmiary drukowanych elementów. Jednak zapewne z czasem te problemy zostaną rozwiązane. Tak jak przewidzieli członkowie Tech + – powstaną bazy projektów i mobilne sieci ich wymiany, taki swoisty „Facedruk”. Co Wy na to? Czy takie rozwiązania są w ogóle możliwe?

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
Odpadyblog.pl

 • Algoreck

  Zamiast ględzić o jakiś „facedrukach” – lepiej odeślijcie do linków które mówią jak zagospodarować własne odpady jeśli posiada się swój ogród… http://zut2.zagorz.net/wp-content/uploads/2011/07/Przydomowe-kompostowanie.pdf

  • OdpadyBlog.pl

   Odpady zielone z ogrodów to faktycznie temat na osobny wpis. Jednak nie każdy posiada ogród, natomiast każdy z nas korzysta z czegoś w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Chociażby napojów.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   • Algoreck

    Własny kompostownik to zero bioodpadów domowych – jeśli przy tym segreguje się solidnie resztę to w kuble pozostaje bardzo niewiele tego co trafi na składowisko z naszego domu… Proszę nie odwracać kota ogonem i sugerować, że kompostownik przydomowy to jedynie sposób na odpady zielone z ogrodów… Owszem odpady z ogrodu są niezbędne aby prawidłowo kompostować organiczne resztki domowe – ale warto też mieć obok kompostownika worek z torfem lub ziemią aby przesypać na przykład resztki zupy…