Spalarnie świata – Calce

Witam, dzisiejszym wpisem rozpoczynam nową serię poświęconą najciekawszym spalarniom odpadów na świecie. W miarę możliwości chcę aby w tych tekstach górowały zdjęcia i jeżeli to możliwe filmy, jednak suche fakty także znajdziecie. Zapraszam!

Spalarnia Calce znajduje się we Wschodnich Pirenejach w okolicach miejscowości Perpignan. W bezpośrednim otoczeniu znajdują się pola winogron. Oczywiście budowa spalarni w takim rejonie budziła sprzeciw mieszkańców, wtedy postanowiono stworzyć coś wyjątkowego, coś z czego mieszkańcy mogliby być dumni. I tak zatrudniono architektów Luc’a Arsene-Henry Jr. i Alain’a Triaud, którzy zaprojektowali elewacje składającą się ze stali w kolorze szampana, szkła i gołego betonu. Efekt jest imponujący.

Spalarnia została uruchomiona w 2003 roku, posiadała wtedy 2 linie techniczne. Zdolność przerobowa zakładu wynosiła 179 tys. ton rocznie odpadów komunalnych łącznie z osadami ściekowymi i odpadami medycznymi, a także 30 tys. ton rocznie odpadów innych. W 2009 roku nastąpiła rozbudowa o trzecią linię techniczną. Obecnie spalarnia jest w stanie przekształcać 240 tys. ton odpadów rocznie, w 2011 roku przetworzyła nawet trochę więcej. Oczywiście w procesie spalania odpadów produkowana jest energia, w tym przypadku tylko elektryczna w ilości 99,5 tys. MWh. Zakład nie produkuje energii cieplnej ponieważ znajduje się w ciepłym klimacie. W spalinach z procesu znajdują się kwaśne zanieczyszczenia, które usuwane są metodą suchą i półsuchą, związki azotu usuwa się za pomocą metody niekatalitycznej redukcji, a dioksyny i furany za pomocą węgla aktywnego. Normy emisyjne pozostają nieprzekroczone nawet po rozbudowie spalarni.

Poniżej znajduje się wideo przedstawiające wygląd i pracę zakładu. Zapraszam do oglądania.

Źródła: 1, 2, 3

Pozdrawiam,
Tomasz Zaliwski
odpadyblog.pl