VII Konferencja Paliwa z odpadów – już wkrótce!

320x320Energetyczna waloryzacja odpadów poprzez wytwarzanie z nich paliw o stabilnych parametrach jakościowych, a następnie ich efektywne i bezpieczne środowiskowo wykorzystanie, stanowią kluczowe ogniwa współczesnych systemów gospodarki odpadami. Na szczeblu krajowym trwają dyskusje o kształcie odpowiednich regulacji prawnych, w tym ostatnio zwłaszcza nad możliwością zaliczenia wytwarzanej energii z odpadów do OZE. Ukształtowany w ostatnich latach w Polsce potencjał wytwórców paliw alternatywnych coraz aktywniej spogląda na lokalne ciepłownictwo.

Na starcie 2017 roku wszyscy zadajemy sobie pytania – jak będzie wyglądał nasz biznes w erze circular economy? Wszyscy wskazujemy na problemy z zagospodarowaniem frakcji nadsitowej, które będą tym większe, im nasze technologie separacyjne będą lepsze. Jak wejść z SRF-em do ciepłownictwa i kto ma zainwestować? Analiza lokalnych rynków ciepła wydaje się być tutaj kluczem do opłacalności finansowej. Jak prognozować jakość SRF w perspektywie 10 lat – w świetle zmian zarówno stylu życia Polaków, jak i wymagań w zakresie recyklingu plastików i papieru.

Na powyższe i szereg innych pytań odpowiemy 14-16 marca 2017 r. w Chorzowie, podczas VII Konferencji Paliwa z odpadów. Serdecznie zachęcam Państwa do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, stanowiącym od lat największą w Polsce platformę wymiany informacji na temat wytwarzania i wykorzystywania paliw z odpadów – dr inż. Aleksander Sobolewski, Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Przewodniczący Rady Programowej.

Wyjazdy techniczne:

  • Instalacja demonstracyjna, zlokalizowana na terenie Centrum Badawczo – Rozwojowego INVESTEKO S.A. w Świętochłowicach. Została zaprojektowana do zagospodarowania energetycznego paliwa formowanego na bazie frakcji nadsitowej odpadów komunalnych i osadów ściekowych z dodatkiem odpadowych tworzyw sztucznych. Funkcjonuje w oparciu o proces zgazowania i wysokoefektywnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej w kogenracji. Jej wydajność nominalna to 300 kg/h.

 

  • Centrum Czystych Technologii Węglowych stanowi zaplecze technologiczne Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, które umożliwia prowadzenie badań w skali pilotowej. Instytut jest wiodącą w kraju jednostką w zakresie badania procesów przetwórstwa paliw stałych. W szczególności realizuje prace związane z przygotowaniem, a następnie z energetycznym wykorzystaniem paliw z odpadów. Centrum wyposażone jest w instalacje pilotowe z zakresu spalania, zgazowania, pirolizy czy oczyszczania wytwarzanych gazów. Umożliwia prowadzenie kompleksowych prac badawczych w Instytucie, tj. od poboru oraz badań właściwości fizykochemicznych próbek, przez przygotowanie surowców do dalszego wykorzystania, zagospodarowanie termiczne przy wykorzystaniu infrastruktury Centrum, a kończąc na analizie ekonomicznej, środowiskowej oraz prawnej. Instytut jest jedynym takim ośrodkiem w kraju realizującym skalowanie technologii, od skali laboratoryjnej, aż do wdrożeniowej. Stanowi zatem unikalne miejsce dla klienta.

 Więcej informacji na temat konferencji znajdziesz tutaj.

 

VII Konferencja Paliwa z odpadów, Chorzów,Abrys

 

Wpis powstał przy współpracy z Abrys Sp. z o.o.