Wielki smog w Chinach

Chińskie miasto Harbin zamieszkałe przez 11 milionów ludzi zostało sparaliżowane przez smog. Szkoły, lotniska i niektóre linie komunikacji miejskiej przestały działać, widoczność to zaledwie 10 metrów. Wskaźnik PM2.5, którym mierzy się zawartość cząstek do 2.5 mikrometra w powietrzy wskazuje wartość 1000. Według WHO wskaźnik ten nie powinien przekraczać 20, a poziom 300 jest już niebezpieczny, także wynik w chińskim mieście jest ogromy!

Trzeba wspomnieć że bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest gospodarka Chin oparta głównie na węglu. Dane zamieszczone na wikipedii przedstawiające emisję dwutlenku węgla do atmosfery pokazują jednoznacznie że Chiny pod tym względem są liderem. W 2012 roku Chiny wprowadziły ponad 9000 milionów ton dwutlenku węgla, co daje 26,7 % emisji światowej. Co prawda Chiny powoli wprowadzają ograniczenia emisji, do 2017 roku chcą ograniczyć o 10 %, ale przy tak ogromnej gospodarce zrezygnowanie z węgla będzie długim procesem.

Zdjęcia przedstawiające chińskie miasto pogrążone w smogu możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Podobny problem spotkał Londyn w latach 50 XX wieku. Ogromny smog związany z używaniem węgla nie tylko w przemyśle, ale także do ogrzewania domów zabijał nawet 12 tysięcy ludzi w ciągu miesiąca. Poniżej możecie obejrzeć kompilację materiałów nagranych podczas wielkiego smogu w Londynie.

Pozdrawiam,
Tomasz Zaliwski
odpadyblog.pl

  • J.Sz.

    Niesamowite. Chiny płacą bardzo wysoką cenę za najszybszy na świecie rozwój gospodarczy.