Włącz swój telefon – smart odpady w telefonie

Tak, włącz swój telefon i zajrzyj do środka. Co widzisz? Dziesiątki aplikacji?  Ta mała rzecz w telefonie to coś co mamy chwilowo. Zapewne jakieś 24 godziny, a jeśli trzymamy ją dłużej to albo mamy dużo wolnej pamięci, albo akurat  już zdążyliśmy o niej zapomnieć. Zwiększająca się ilość danych zapełniająca pamięć naszych telefonów to jeden wielki śmietnik. Czy w takiej sytuacji możliwe są aplikacje, które ułatwią nam nasze życie z odpadami? Czy mając bałagan w telefonie znajdziemy w nim tyle siły by poradzić sobie z górą śmieci w świecie rzeczywistym? Włączmy swoje telefony do pomocy a jak to zrobić dowiesz się za chwilę. 

Włączyłeś? To dobrze, bo poniżej wybrałem dla Ciebie kilka aplikacji, które warte są uwagi jeśli chcesz być bardziej „eko”. Tak wiem straszne to słowo, ale chyba już za głęboko wgryzło się w codzienność. 

Kiedy wywóz-odbiór śmieci z sieci 

Ciekawa sprawa, bo wielu z nas zapomina o tym kiedy ma przyjechać śmieciarka i odebrać od nas odpady. Aplikacja kiedy wywóz ma, jak się łatwo domyślić, wyjść na przeciw zapominalskim. Jednak pomimo szczytnego celu, to nasz eko-smart-gadżet nie uniknął kilku błędów, chociaż te, które zostały zgłoszone zostały szybko naprawione przez autorów aplikacji.

Twórcy twierdzą, że dzięki eko-harmonogramowi będziemy na bieżąco z wywozem odpadów w wybranych lokalizacjach. Co więcej będziemy mogli ocieniać jakość odbierania śmieci. Ciekawe tylko na ile ta funkcja będzie praktyczna, skoro  nie bardzo będziemy mogli zmienić odbiorcę, jeśli nie będziemy zadowoleni z jego usług. Miejmy nadzieję, że oceny będą w jakimś stopniu mobilizujące dla firm odbierających od nas odpady. 

Autorzy aplikacji twierdzą, ze ich pomysł ” zawiera aktualizowany na bieżąco spis stałych punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) i innych lokalizacji, w których możliwe jest pozostawienie odpadów. Dane aplikacji obejmują już największe miasta w Polsce (m. in. Warszawę, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Katowice, Łódź, Poznań), ale stale dodawane są do niej nowe lokalizacje. Docelowo, aplikacja będzie zawierała harmonogramy wywozu dla wszystkich gmin w Polsce.” Warto przetestować, być może ta aplikacja zagości w Twoim telefonie na dłużej.  Pobierz aplikację tutaj. Aplikacja dostępna w Google Play, App Store i Windows Store.

Eco Food – co w jedzeniu piszczy

W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi przywiązujemy do tego co jemy, jak jedzenie prezentuje się na naszym talerzu oraz w końcu to co nasz posiłek zawiera. Aplikacja to coś specjalnie dla wszystkich zwolenników bio upraw, eko hodowli i wszystkich bezglutenowych rzeczy. Chociaż to ostatnio głównie powinno cechować alergików. 

Po aplikcji możemy się spodziewać tego, że będzie to nasz kieszonkowy asystent świadomych zakupów żywieniowych,podręczny skaner produktów pozwalający na sprawdzenie co się  w danym produkcie znajduje i czy przypadkiem nas to nie zabije w najbliższym czasie. Ponadto autorzy zawarli takie cechy w swoim produkcie jak:

  1. Baza e-dodatków do żywności,wraz z opisem ich działania i potencjalnej szkodliwości

  2. Słownik pojęć związanych z przemysłem spożywczym

  3. Tworzona społecznościowo bazainformacji na temat pożywienia

Jeśli żujesz i przełykasz spokojnie gdy wiesz co znajduje się w twoich ustach to z pewnością będziesz zadowolony z aplikacji. Ściągnij e-poradnik tutaj.

Nie ławo być zielonym – Live Green

To chyba najbardziej komercyjna aplikacja w polskiej części internetu. Nie oznacza to jednak, że jest kiczowata, choć o gustach nie powinno się rozmawiać. Celem twórców tego małego gadżetu do naszych smartfonów jest zwrócenie uwagi użytkowników na to jakich wyborów dokonywać, żeby nasze codzienne czynności były wykonywane w bardziej świadomy sposób a tym samym wpływały pozytywnie na środowisko.  

Sami twórcy na swoich stronach twierdzą, że aplikacja podpowie nam co znaczą tajemnicze symbole ekologiczne na produktach za pomocą funkcji rozpoznawania obrazu. W Live Green znajdziemy również  porady głównie z szerokiej dziedziny ekologii czbiór zbiór historii ekologicznych, nagranych przez takie osoby jak: Katarzynę Bujakiewicz, Reni Jusis, Michała Piróga, Kingę Rusin i Agnieszkę Szulim.

Live Green można pobrać tutaj i lepiej zrobić to przez link, bo sam straciłem długie godziny szukając jej w sklepie z aplikacjami.Aplikacja dostępna w Google Play i App Store.

WWF ogólnie radzi co i jak

 

 Ta aplikacja to już totalny lifestyle. Kwintesencja „eko”, chociaż i taka aplikacja pewnie jest potrzebna. Pomimo swojej ogólności jest bardzo dobrze zrobiona i zawiera takie informacje, dzięki którym dowiemy się :

- jakie kupować ryby, aby nie zagrozić ich gatunkom
- czego nie należy kupować za granicą
- jak stworzyć wokół siebie ekologiczny dom
- jakie owoce i warzywa są w Polsce najświeższe w ciągu roku
- co znaczą poszczególne certyfikaty, widoczne na opakowaniach

Jeśli chcemy włączyć się do akcji WWF lub mieć wpływ na ochronę środowiska, to możemy to zrobić teoretycznie w każdej chwili.  Głównie opiera się to na tym, że możemy wesprzeć WWF ale cóż, ich produkt i robią co chcą.  Jeśli chcesz sięgnąć po poradnik kliknij tutaj.

 

Włączyłeś swój telefon i nie wiesz, którą aplikację wybrać? Masz do wyboru kilka rozwiązań. Najprościej będzie gdy nie wybierzesz żadnej. Jednak wtedy możesz zapomnieć o tym by wystawić pojemniki na odpady. Zjesz jakieś świństwo, które być może Tobie zaszkodzi lub nie będziesz wiedział co znaczy tajemniczy znak na produktach ekologicznych. Może nie będziesz wtedy bardziej zdrowy, świadomy i opływający w unikatową wiedzę, którą posiadają nieliczni. Jednak być, może będziesz wtedy bardziej szczęśliwy? 

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl