Wypiłeś? Wyrzuć śmieci.

Kiedyś już było o kawie. Ok, pisałem o tym czy kubki w których raczymy swoje podniebienia nadają się do recyklingu. Obecnie jedną z wygodniejszych opcji, dla miłośników czarnego i stawiającego na nogi napoju, są tzw. kapsułki. Wkładasz, przelewasz i w kilka chwil masz już swoją ulubioną wersję kawy. W tym samym momencie zostaje nam pusta kapsułka i pytanie co z nią zrobić. Odpowiedź wydaje się prosta- wypiłeś? Wyrzuć śmieci!

Wypiłeś i wyrzuciłeś. ale gdzie konkretnie?

Próbowałem znaleźć podobne rozwiązania w innych firmach zajmujących się produkcją kawy w kapsułkach ale bezskutecznie. Nie znaczy to, że inne firmy nie radzą sobie w jakiś sposób z pustymi kapsułkami które w końcu składają się z dwóch ciekawych frakcji – opakowania aluminiowego i fusów kawowych. Czy jest jakiś system zbiórki ułatwiający nam  – miłośnikom kawy wygodne oddanie pustych kapsułek do recyklingu? 

Nespresso   opracowało system który składa się chyba z minimalnej ilości kroków, które musimy wykonać dopijając nasza kawę i trzymając w ręku pustą kapsułkę.  To jak pozbędziemy się kapsułek, zależy od tego czy zamawiamy kapsułki kurierem/pocztą czy kupujemy je w sklepie jak zwykły plebejusz. 

Jeśli zamawiasz kawę w kapsułkach przez internet lub telefon to wystarczy, że zgłosisz  chęć oddania kapsułek przy składaniu kolejnego zamówienia. Warto zaznaczyć, że zależy Tobie na opcji dostawy, która nazywa się „Kurier z recyklingiem”. Podanie tego hasła jest wyszczególnione podczas składania zamówień przez internet.

Jeśli już powiadomiłeś odpowiednie osoby o tym, że dbasz o środowisko, że recykling to twoja życiowa filozofia a odpadami zmieszanymi się brzydzisz i nie chcesz mieć z nimi nic wspólnego to :

  • Przygotuj zużyte kapsułki w dedykowanej torbie foliowej, szczelnie ją zamykając zgodnie z instrukcją na torbie.
  • Kurier dostarczający zamówienie odbierze torbę z kapsułkami i jednocześnie dostarczy Ci kolejną torbę.

Jeżeli lubisz spacery po mieście, staromodne metody oddawania odpadów do recyklingu oraz kontakt z żywym i namacalnym człowiekiem to  swoje zużyte kapsułki możesz także przynieść do sklepu Nespresso w Warszawie przy ul. Nowy Świat 47.

Recykling kapsułek? Jak to wygląda?

Sama technologia nie wydaje się skomplikowana. Rozdrabnianie i separacja, krótko i na temat. W zasadzie wydaje się, że sam system jest dużo bardziej problematyczny. Jednak czy nie przyjemniej pije się kawę wiedząc co potem wydarzy się ze zużytymi kapsułkami?

Czy system działa w Polsce zgodnie z założeniami? Czy korzystając z kapsułek oddaliście je chociaż raz do recyklingu? Ciekawy jestem jakie są Wasze doświadczenia.

Inne sposoby na kapsułki

Niektórzy, ci bardziej sprytni, wykorzystują zużyte kapsułki kilka razy. Wsypują do nich swoją ulubioną kawę i zaklejają tym co mają pod ręką. Niewyrzuconym oryginalnym wieczkiem lub specjalnym plastrem. Ten trend podchwycili przedsiębiorczy ludzie, którzy z każdego G ukręcą miliard dolarów, wydając na świat coś co nazywa się capsul’in. Jak działa to coś? Odpowiedź na filmie. 

System jest tak pomyślany, że kapsułki wielokrotnego użytku pasują do większości ekspresów. Korzystalibyście z capsul’in czy jednak z własnych wielokrotnie używanych pojemników?

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl