Zielona stolica Europy – Słupsk?

Jest taki konkurs – Zielona Stolica Europy. Jak sama nazwa wskazuje, celem konkursu jest rozpoznanie, nagrodzenie, a także zachęcenie miast do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych mających na celu poprawę jakości życia miejskiej społeczności dbając jednocześnie o środowisko. Jest też, jak się zdaje polska wersja Zielonej Stolicy Europy gdzie duży apetyt na nagrodę ma miasto Słupsk – czy w związku z tym przeniosą nam stolicę na pomorze? 

Jedno jest pewne – Słupsk ma potencjał, by stać się zieloną stolicą Polski i być wzorem pod względem działań proekologicznych oraz prozdrowotnych. Tak zapewnia prezydent miasta Robert Biedroń.  Dodatkowym czynnikiem zwiększającym potencjalne szanse Słupska jest fakt, że towarzystwo „zielone”, przepełnione jest mocno osobami mocno związanymi ze środowiskami lewicowymi. Sam konkurs oczywiście powinien być obiektywny choć to kto wygra zostaje  w gestii Komisji Europejskiej, która wybiera to miasto, które wyróżnia się wzrostem gospodarczym, poprawą jakości życia mieszkańców oraz wszelkimi działaniami związanymi z ochroną środowiska. 

Słupsk – jakie są jego atuty? 

 Władze Słupska zachęcają mieszkańców, by przesiadali się z samochodów na rowery lub korzystali z transportu publicznego. Wspierają także rozwój odnawialnych źródeł energii. W szkołach i przedszkolach podawane będą tylko zdrowe obiady, przygotowywane z produktów od lokalnych producentów.

Dodatkowo, wracając do kwestii rowerów oraz transportu publicznego trzeba przyznać, że  miasto posiada dużo parków, zielonych skwerów. Położone jest nad morzem oraz w ostatnim czasie poczyniło duże inwestycje w budowę ścieżek rowerowych, których jest aż 30 km.  Nawet pewnym symbolem miasta stał się jego prezydent, podróżujący do pracy na rowerze. 

Słupsk wspiera także rozwój OZE. We wrześniu dzięki współpracy urzędu miasta z Greenpeace jedna ze słupskich szkół zaczęła produkować energię ze słońca. Na budynku sali gimnastycznej zainstalowano elektrownię o mocy 10 kWp. Dzięki niej uczniowie mają poznawać nowe technologie, a szkoła ma oszczędzać na rachunkach za energię. Zielony prąd pozwala obniżyć zużycie prądu średnio o 25 %

Dodatkowo w Słupsku wprowadzono zwyczaj picia wody z kranu oraz zaplanowano objęcie programem zdrowego żywienia 3,5 tys. dzieci w szkołach.  Pewnie te działania wystarczą na to by zostać Zielona Stolicą Polski, ale czy w rozgrywkach europejskich będą na tyle silnymi argumentami by wywalczyć trofeum? 

Zielona stolica Europy 2014 

Jaki standard został wyznaczony w 2014 r? Lublana, zwycięzca zeszłej edycji zielonych miast zyskała uznanie jurorów m.in. właśnie za  zintegrowany system zarządzania  środowiskiem, a także za skuteczną promocję oraz zmianę dotychczasowego modelu transportu na przyjazny rowerzystom oraz pieszym. 

Dzięki tej bardzo krótkiej, można nawet powiedzieć lakonicznej analizie widać, że poprzeczka nie jest zawieszona wysoko a działania nagrodzone w poprzedniej edycji konkursu są w zasięgu polskich miast. Pozostaje zatem trzymać kciuki i liczyć na sukces. 

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz

 

 

 • Piotr

  Świetnie! jestem za!
  Slupsk mógłby też jako pierwsze miasto w Polsce pokazać jak wejść na ścieżkę miasta Zero Waste. Tak jak to pokazała Lulbana – u wygrała miano Zielonej Stolicy UE w 2014. Jak to zrobiła?: ściągnij to studium przypadku, także w j.polskim: http://www.zerowasteeurope.eu/downloads/case-study-5-ljubljana/
  pozdraiwam,
  Piotr Barczak

  • Maciej Szyszko

   Panie Piotrze, zapoznałem się ze studium przypadku opublikowanym przez Pana. Mam pytanie. chodzi mi o doprecyzowanie strategii odbierania śmieci „od drzwi do drzwi” w Lubljanie. Czy należy to rozumieć dosłownie? To znaczy jako wystawki na korytarze w budynkach wielorodzinnych (popularnych blokach)? Czy jednak inaczej. Wykorzystanie tradycyjnych kubłów, tylko rzadziej odbierane odpady zmieszane w stosunku do frakcji podlegających segregacji. Będę wdzięczny za wyjaśnienia. Pozdrawiam!

   • Pawel

    System korzysta z różnych rozwiązań: zarówno z odbioru typu „wystawka”, worki, jak i gniazd.
    Paweł Głuszyński, Zero Waste Europe