Przydomowe oczyszczalnie ścieków odc.1 : co to, jak to, po co?

Witajcie, zgodnie z zapowiedziami ruszamy z konkretnym tematem. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, to coś co coraz bardziej zyskuje na popularności i jeszcze bardziej chyba na kontrowersyjności. Kontrowersyjność chyba polega przede wszystkim na tym, że panowie od kanalizacji kręcą trochę nosem na dźwięk przydomowe i oczyszczalnie…Ok ale do rzeczy.  Na czym to wszystko polega, jaka jest zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz czy to w ogóle jest opłacalne.
Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

1. Co to jest przydomowa oczyszczalnia ścieków i na jakiej zasadzie działa?

Jest to zespół urządzeń służący do oczyszczania ścieków i nieczystości powstających w domu lub szeregu domów, do których jest podłączona.

Procesy zachodzące w przydomowych oczyszczalniach to dokładnie te same procesy samooczyszczania, które zachodzą w wodach powierzchniowych. Różnica “przydomowych” a standardowych oczyszczalni polega na tym, że w tych dużych oczyszczalniach ścieków procesy samooczyszczania są intensyfikowane. To znaczy przyspieszane, by w krótszym czasie uzyskać ten sam efekt co w procesach naturalnych, które trwają nawet do kilku miesięcy.

2. Opłacalność budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jeśli mowa o opłacalności to nie da się uniknąć kosztów, a te dla pięcioosobowej rodziny przyjmijmy, że to jeszcze jest średni model rodziny w naszym kraju) wynosi w granicach od kilku do kilkunasty tysięcy złotych. Cena będzie się przede wszystkim wahać się, w zależności od tego jaką technologię wybierzemy, oraz od tego w jakim regionie naszego kraju zamierzamy naszą oczyszczalnię zlokalizować.

Zazwyczaj wygląda to tak, że około 50-70% kosztów inwestycji, to cena samej instalacji. Projekt to coś około  300-800 zł. Montaż to około 40 % kosztów inwestycji.
Jeżeli chodzi o koszta eksploatacji to wydatek rzędu kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Wszystko zależy od warunków indywidualnych.

Prawidłowo zaprojektowany i prawidłowo wykonany projekt przydomowej oczyszczalni, pozwoli na oczyszczenie ścieków do wody II klasy czystości. II klasa czystości wód pozwala na wykorzystanie wody do podlewania ogródka. Pozwala nam to na oszczędności, jeżeli chodzi o pobieranie wody z sieci wodociągowej.
Producenci jednak zwracają uwagę na fakt, by mimo wszystko nie podlewać wodą oczyszczoną w przydomowych oczyszczalniach, upraw przeznaczonych do spożycia(warzyw,owoców itp.) Być może, jednak w takiej wodzie coś zostanie. Mały wirusik lub mała bakteryjka e-coli. Wiadomo, każdy chce chuchać na zimne. Tak czy owak, przydomowa oczyszczalnia ścieków wydaje się być ciekawą alternatywą dla szamba.

Co sądzicie na ten temat? Przydomowa oczyszczalnia ścieków to alternatywa dla szamba, a może coś co może współpracować z przyłączem sieci kanalizacyjnej i pozwolić nam na zminimalizowanie ksoztów?

Pozdrawiam i zapraszam na kolejne wpisy.

Tomasz Araszkiewicz – odpadyblog.pl

 

 

 

zdjęcie :http://wybor-ogrzewania.pl/tag/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/

0 Shares:
1 komentarz
  1. Niewątpliwie przydomowa oczyszczalnia ścieków to dobre rozwiązanie. Niestety w niektórych gospodarstwach domowych nie mają one racji bytu i pozostaje wtedy wybór pomiędzy szambami betonowymi i plastikowymi :/ Dla osób zainteresowanych polecam stronę http://szamba-betonowe.org/, a tymczasem pozdrawiam noworocznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: