Jak segregować warszawskie odpady ?

Witajcie!
Każdy z Was, ma zapewne wątpliwości co,jak i czy cokolwiek robić z odpadami.
Ja ostatnio miałem wątpliwości odnośnie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jednoznacznej odpowiedzi jeszcze nie otrzymałem, jednak sytuacja zmierza do tego, by w budynkach wielorodzinnych umieszczać pojemniki na ZSEE – czyli tak jak do tej pory. Ja kto będzie wyglądało z punktu widzenia domków jednorodzinnych – czekam na jakieś konkretne informacje:).

Jeśli mowa ma być o segregacji odpadów warszawskich – czyli tych powstających w stolicy, to warto wyjaśnić sobie kilka kwestii.
Po pierwsze dla czego uczepilem się tej Warszawy? Odpowiedź może być prozaiczna, ale po prostu tutaj mieszkam i najszybszy i najlepszy dostęp mam do “śmieciowych” informacji odnośnie stolicy. Jeśli jednak mielibyście jakieś pytania odnośnie waszych miast, to oczywiście piszcie je w komentarzach – chętnie porozmawiam, wymienię się opiniami a może nawet uda mi się coś doradzić.
Druga rzecz to to, że tyle powstało już wpisów o gospodarce odpadami, każdy w zasadzie wnosi coś nowego a prosta rzecz jaką jest segregacja odpadów nadal pozostaje pewną niewiadomą. Postanowiłem w związku z tym stworzyć krótki wpis w którym przybliżę Wam, co robić z odpadami komunalnymi powstającymi na terenie Warszawy. Doprecyzujmy zatem kilka spraw dla lepszego zrozumienia tematu:

Czym są odpady komunalne?

Odpady komunalne  to wszystko to co powstaje w naszym gospodarstwie domowym. “Wszystko to” – czyli takie rzeczy jak Papier, tektura, tworzywa sztuczne  opakowania – nawet te wielomateriałowe, różnego sortymentu szkło, odpady wielkogabarytowe,odpady kuchenne, odpady ulegające biodegradacji,odpady budowlane i rozbiórkowe, ZSEE – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,  odpady niebezpieczne – leki,farby,kleje,oleje,chemikalia, rozpuszczalniki, zużyte baterie, opony, tekstylia,odzież.

Dla czego ilość pojemników uległa zmianie?

Jak podaje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, zmiana podyktowana jest względami ekonomicznymi. Po prostu , według nich, jest taniej i lepiej.
Co więcej, UM Warszawy stwierdza, że do  tej pory a więc do momentu znowelizowania ustawy o czystości i porządku w gminach, nie było dostatecznie wydajnych systemów segregacji odpadów. Być może tak było, być może nie… ja jednak z tego co ja pamiętam to Państwo z BYŚ, chwalili się nowoczesną technologią na na licencji europejskiej firmy TITECH. Państwo Remondis zachwalali niemiecką precyzję, niepozorna SITA ceniła sobie zachodnią renomę a nasze rodzime MPO cieszyło się z zakupu ZUSOKu czyli jak na razie jedynej spalarni w Polsce plus kompostowni i sortowni… więc albo teraz się okazuje, że to wszystko nie spełnia swojej roli, albo to w urzędzie miasta jest coś nie tak…
W każdym bądź razie, teraz już jest lepiej i odpady są dużo efektywniej zagospodarowywane.

1. Czerwony pojemnik :


Do czerwonego pojemika/worka wrzucamy takie odpady jak
 gazety, książki, katalogi, zeszyty, prospekty, papierowe torby i worki; różnego typu papier (szkolny, biurowy), kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania, kartony i tekturę pokrytą folią aluminiową (np. opakowania po mleku, napojach), tworzywo sztuczne np. plastik, metal, puste i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), rysunki akwarelowe, rysunki kredkami, zużyte długopisy, złamane linijki, paski skórzane, puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach); folię i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach, konserwach; drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, np. stare nożyczki, kapsle).

Nie powinniśmy (chyba, że chcemy zapłacić 40% więcej za odbiór odpadów) wrzucać: tłustego i zabrudzonego papieru (np. papierowe opakowania po maśle, margarynie, twarogu); kalki; papieru termicznego i faksowego; tapet; odpadów higienicznych (np. wacików, podpasek, pieluch); opakowań z jakąkolwiek zawartością, butelek po olejach spożywczych i samochodowych; opakowań po olejach silnikowych, smarach, styropianu, gumy, puszek po farbach czy bateriach, opakowań po aerozolach, opakowań po środkach chwastobójczych czy owadobójczych, sprzętu AGD.

2. Zielony Pojemnik :


Do zielonego pojemnika lub worka lądować będą :
 butelki i słoiki szklane po napojach i żywności; butelki po napojach alkoholowych; szklane butelki po sokach, szklane opakowania po kosmetykach.
Powinniśmy uważać, by nie znalazły się w zielonym pojemniku/worku takie rzeczy jak: chińskie,ukraińskie,fińskie i innej narodowości porcelany i ceramiki, ogrodowe doniczki, żarówki,świetlówki, lampy wyładowcze  fluorescencyjne i rtęciowe, reflektory. Szkło stołowe, okularowe, żaroodporne, szkło pochodzące z ekranów i lamp telewizyjnych, luster, szyb samochodowych i okiennych. ( szkło pochodzące ze sprzętu RTV/AGD – może a nawet na pewno jest zanieczyszczone chemicznymi związkami i nie powinno być mieszane z czystym szkłem).

 3. Czarny pojemnik na odpady:


Do tego pojemnika wrzucamy wszystko to, czego nie mogliśmy wrzucić do zielonego i czerwonego pojemnika, a ponadto: 
zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, styropian opakowaniowy, gumę, popiół węglowy, pampersy, artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata, itp.), potłuczone szyby, śmieci uliczne
Miejsca w czarnym pojemniku nie ma, a więc nie powinniśmy wrzucać: odpadów niebezpiecznych, m.in.: opakowań po lekach, leków przeterminowanych, farb, olejów i ich opakowań, opakowań po środkach ochrony roślin, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (m.in.: żarówek, lamp, kineskopów, świetlówek, baterii i akumulatorów), sprzętu AGD i RTV, komputerów, odpadów wielkogabarytowych (m.in.: mebli, wykładzin, dywanów, materacy, wózków, suszarek na pranie).

Przewidziano również, odbiór odpadów wielkogabarytowych, które będą osobno odbierane od mieszkańców, do tego typu śmieci zakwalifikowano między innymi: stoły, szafy, szafki, krzesła, sofy, kanapy, dywany, wózki dziecięce, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów, szafki, duże szyby.
Niestety nie wyrzucamy : materiałów, odpadów i części budowlanych, odpadów sanitarnych, takich jak deski drewniane, belki, panele, ramy, okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety i inne jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe, odpady z remontów, odpady ogrodowe, worki na śmieci lub kartony z odpadami domowymi (komunalnymi zmieszanymi).

Osobną atrakcją, dla domków jednorodzinnych będą kompostowniki – czyli pojemniki na odpady zielone powstające przy użytkowaniu terenu zielonego/działki na którym nasz domek stoi. Do kompostownika wyrzucamy: resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy od kawy i herbaty, papier niezadrukowany, tekturę, skoszona trawę, liście, igły sosnowe, rozdrobnione gałęzie, korę drzew, trociny, chwasty, ściółkę małych zwierząt domowych, , zawartość worków z odkurzacza, popiół z kominka, resztki jedzenia w płynie, papier po kanapce, niezjedzoną kanapkę, ogryzki, papier po wędlinie.
Nie powinniśmy, pomimo pokusom, wyrzucać do kompostownika:nabiału, tłuszczu, resztek mięsa i ryb, odchodów psów i kotów, niedopałków papierosów, kolorowo zadrukowanego papieru, popiół z pieca, roślin zaatakowanych chorobami lub pasożytami, nieumytych skórek owoców cytrusowych i bananów, pieluch, podpasek.

Takie działanie, ma na celu zwiększyć procent recyklingu w Polsce, to znaczy z każdego pojemnika odzyskiwane będzie jak najwięcej surowców. Odpady,które nie będą się nadawać do procesów recyklingu, lub nie będzie można z nich odzyskać nic więcej, trafią na składowiska.
Zakłada się, że śmieci trafiające na składowiska stanowić będą zdecydowaną mniejszość i ilość składowanych odpadów obniży się o połowę.
Czy to dobry pomysł, zostawiam wam możliwość wypowiedzenia się w komentarzach
Natomiast kwestia, czy domki jednorodzinne dostaną pojemniki na ZSEE, czy nie i jak odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego będzie rozwiązany jak dla mnie zostaje nadal otwarta. Prawdopodobnie co jakiś czas osobno będzie ta frakcja odpadów odbierana… pożyjemy zobaczymy.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia:)

Tomek.A – odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: