Kultura we własnym sedesie!

Bardzo często zdarza się tak, że dużą wagę przykładamy do segregacji odpadów oraz wszelkich działań recyklingowych. Jednocześnie z dosłownością traktujemy tematykę ścieków. MPWiK przypomina zatem, że sedes to nie jest równoznacznym tworem z koszem na śmieci.  Kanalizacja zaprojektowana na pewne przepustowości, wrzucanie zatem śmieci w formie papierów, gum do żucia, niedopałków papierosów czy innych nie przeznaczonych do przebywania w kanalizacji elementów może zapchać nie tylko nasz domowy sedes ale i sieć kanalizacyjną w całym budynku. Konsekwencją nie tylko będą nieprzyjemności ze strony sąsiadów, ale rzecz jasna nie zbyt przyjemny zapach.

Cytując komunikat na stronie MPWiK, nie powinniśmy wrzucać do sedesu takich rzeczy jak:
“- włosów, nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, rajstop oraz innych części garderoby, które łączą się w sploty, uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków
– ręczników papierowych, szmat, gazet i innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, zbijających się w rurach w zwartą masę

– igieł, które zalegają w kanałach stanowiąc niewidoczne niebezpieczeństwo dla pracowników sieci kanalizacyjnej. Mogą przebić rękawice i boleśnie ukłuć, powodując ryzyko zakażenia np. wirusem HIV czy żółtaczką.

 niedopałków papierosów, lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.

 materiałów budowlanych, które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory

– tłuszczów i olejów, które tężejąc w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku. “

Teraz z czystym sumieniem, chyba nie wielu z nas może powiedzieć, że w całym swoim życiu użytkowało “tualetę” w sposób kulturalny i z godny z przeznaczeniem. Nikt nie jest święty i doskonały, jednak po to właśnie tworzone i realizowane są takie akcje społeczne.
Mam nadzieję, że od dzisiaj będziemy mieć na uwadze ciężką pracę pracowników kanalizacji miejskich. Nie dość, że muszą znosić standardową zawartość kolektorów ściekowych to jeszcze powinni uważać na strzykawki chociażby.
Akcja poza tłumaczeniem w formie pisemnej na stronie MPWiK, wyposażona jest w plansze graficzne, które nie wątpliwie ułatwią nam zrozumienie problemu zaśmiecania ścieków.  Skoro we wpisie poruszona została tematyka odpadów medycznych,krótki żarcik  z tnią związany.
– Co robią pielęgniarki w kuchni?
-ztrzykawki..

Pozdrawiam i życzę miłego długiego weekendu, chociaż pewnie przez ten czas coś jeszcze napiszę. 🙂
Tomasz Araszkiewicz
Odpadyblog.pl
(Zdjęcia i cytat pochodzą ze strony mpwik)

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: