Pelet paliwo przyszłości?

Źródła energii, zwłaszcza te konwencjonalne przyczyniają się w dużym stopniu do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, oraz jego znacznej degradacji. Dla tego, rozsądnym posunięciem wydaje się szukanie alternatywnych źródeł energii. Koszt pozyskiwania energii w sposób “alternatywny” powinien być tani i wysoce efektywny. Czy faktycznie tak jest? Czy omawiany na początku pelet jest tym ekologicznym wybawieniem społeczeństwa? Być może tak, ale czy w każdej sytuacji?

Co to jest pelet?

Zgodnie z klasyczną definicją peletu, jest to materiał opałowy produkowany ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem, bez użycia chemicznych substancji klejących, odpadów drzewnych takich jak wióry trociny itp. Powstają dzięki temu wydajne energetycznie granulki, zwane peletem. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji ekologicznego paliwa, zawartość wilgoci, popiołów oraz szkodliwych substancji dla środowiska jest znikoma, a pelet charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną.

Zastosowanie peletu

 Pelet jest uniwersalnym paliwem, przez co można nim ogrzewać dosłownie różne budynki użytkowe, mieszkalne czy nawet zakłady przemysłowe. Ekologiczne paliwo, jakim jest pelet z powodzeniem znajduje zastosowanie, jeśli chodzi o ogrzewanie w takich lokalach jak biura, obiekty sportowe, korty tenisowe, piekarnie, restauracje, pizzerie, hotele, zakłady przetwórstwa warzyw i owoców muzea, pałace. Ciepło czerpane z alternatywnego źródła energii jakim jest pelet, sprawdza się zatem wszędzie tam, gdzie użytkownik oczekuje komfortu użytkowania kotłowni, wysokiej wydajności oraz ceni sobie aspekty środowiskowe.

Ciekawostką zapewne będzie fakt, że pelet jest z powodzeniem stosowany w grillach automatycznych, przede wszystkim w USA, gdzie przykłada się dużą wagę do jakości przyrządzanych dań i ochrony środowiska ( mimo wszystko:)).

Rynek pelet w Polsce

Pelet w Polsce oraz jego produkcja zaczęła się silnie rozwijać dopiero od 2003 r. Chociaż, wydawać by się mogło, że tak młody rynek w Polsce nie ma zbyt wiele do zaproponowania, to warto zdać sobie sprawę, że na początku swojego rozwoju, wyprodukowane paliwo stałe było eksportowane poza granice kraju, gdzie cieszyło się dużą popularnością. Z czasem jednak polski rynek rozwijał się coraz bardziej i coraz intensywniej. Zaczęto wysokiej jakości pelet sprzedawać na terenie naszego kraju i wypracowaną dobrą markę peletu zaszczepić na rodzimym rynku.

Dziś pelet w Polsce nadal rozwija się bardzo szybko, w dużej mierze dzięki dyrektywom i rozporządzeniom Unii Europejskiej, które wymuszają na krajach członkowskich ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Intensywny rozwój ryku pletu w Polsce, jest możliwy dzięki rosnącej świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa w zakresie odnawialnych źródeł energii, oraz wykorzystywania paliwa ekologicznego, jakim niewątpliwie jest pelet, w kotłowniach małych mocy. Sytuacja ta, coraz częściej również przekłada się na zainteresowanie alternatywnym paliwem zakładów przemysłowych, co przekłada się w sposób radykalny na obniżeniem emisji gazów cieplarnianych w tym dwutlenku węgla do atmosfery.

Wraz z rozwojem rolnictwa, ekologii a przede wszystkim odnawialnych źródeł energii, do produkcji peletu coraz częściej stosuje się uprawy energetyczne, takie jak rzepak, słonecznik, len, wierzba energetyczna czy miskant. Dzięki temu pelet, jest paliwem przyjaznym środowisku, łatwym w transporcie, magazynowaniu i dystrybucji. Zaletą tego, że pelet jest paliwem regionalnym, jest również jego stabilna cena, nie uzależniona od czynników politycznych i ekonomicznych innych krajów. Czynniki te sprawiają, że kotły i palniki na pelet najczęściej są stosowane w budynkach mieszkalnych, zarówno jednorodzinnych i wielorodzinnych.

W momencie gdy przyjrzymy się wartości energetycznej peletu zauważymy, że jest na tyle duża, że coraz częściej staje się korzystniejszą alternatywą dla standardowych rodzajów paliw, Zwłaszcza w przypadku gdy z jakichś powodów nie możemy mieć łatwego dostępu do gazu. Porównanie wartości opałowej najczęściej stosowanych paliw, przedstawia poniższa tabelka.

Dystrybucja peletu w Polsce

Pelet, w Polsce dystrybuuje się w workach. Ich pojemność oraz poszczególne parametry zawartego w nich paliwa zależą w głównej mierze od indywidualnych wymogów klienta. Dystrybuowany pelet, zazwyczaj sprzedaje się w wymiarach 6-25 mm i jest on pakowany do worków o wadze 10,15,20 i 1000 kg.

Proces ogrzewania peletem sam w sobie jest prosty, warto jednak zwrócić uwagę, na jakość używanego paliwa. Stosowanie złej jakości peletu, skutkować będzie złą pracą kotła,awariami oraz większą emisją toksyn do środowiska.

Aspekty środowiskowe

Według niektórych producentów i ludzi zajmujących się produkcją peletu, paliwo jest całkowicie odnawialne o wskaźniku emisji dwutlenku węgla równej zero. Według tychże osób pelet ma nazwę paliwa odnawialnego ponieważ ilość dwutlenku węgla powstająca przy spalaniu peletu jest równa ilości CO2 jaką pobierają rośliny w procesie fotosyntezy. Ponad to producenci pelet, są zobowiązani do wspierania działań związanych zakładaniem szkółek leśnych i obsadzaniem zdegradowanych obszarów. Stosowanie paliwa jakim jest pelet, poprawia zatem stan i jakość środowiska, poprzez stopniowe wypieranie paliw kopalnych. Dodatkowym atutem, jest fakt, że popiół wytworzony podczas procesów spalania, może być wykorzystany jako nawóz dla roślin.

Granulat drzewny, czyli pelet, z powodzeniem produkowany może być również z odpadów drzewnych. W związku z tym rozwój rynku pelet w Polsce przyczynia się do umocnienia pozycji wszelkich tartaków oraz zakładów obróbki drewna oraz gospodarki odpadami w tym obszarze.

Czy według Was, pelet jest paliwem przyszłości? Paliwem typowo ekologicznym? Zapraszam do komentowania bo opinie na pewno są podzielone…  Zachęcam do dyskusji.
Pozdrawiam – Tomasz A. – odpadyblog.pl

0 Shares:
3 komentarzy
 1. Produkujemy
  pellet naprawdę dobrej jakości i jest on exportowany za granicę, bowiem w
  polskich głowach nadal istnieje świadomość taniego węgla z Katowic. Niemcy czy
  Austria kilka dobrych lat temu przejrzały na oczy i ruszyły z szeroko zakrojoną
  akcją dotacji na systemy c.o. na pellet czy wykorzystaniem innych odnawialnych
  źródeł energii. Wiele krajów Europy Zachodniej (m.in. Szwecja, Dania, Austria)
  stosuje ulgowe stawki VAT na pellet, co zachęca mieszkańców do zakupu tego
  paliwa. Wiem,
  co piszę, bo do niedawna używałem pieca na ekogroszek. Jednym słowem szkoda
  nerwów. Od dwóch lat mam piec na pelet Mini Bio Luxury. I nie żałuję. Palenie w
  nim to niebo a ziemia i duży przeskok, jak paliłem wcześniej ekogroszkiem. Pelet
  przynajmniej ma gwarancję klas jakości (A1,A2,B), nie to co nasz węgiel. I jak teraz kupuję
  pelet, to przynajmniej wiem za co tak naprawdę płacę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: