Jak segregować odpady cz.2 – papier

Papier i jego odpady są chyba tymi “śmieciami”, które pierwsze przychodzą nam na myśl jeśli myślimy o segregacji. Jeśli nie pierwszymi to zapewne plasują się gdzieś w okolicach pierwszego miejsca:). Na temat papieru można by pisać długo, tak samo jak na temat segregacji innych odpadów.  Mimo, że odpady papierowe wydają się oczywiste to warto spojrzeć na poniższą planszę.Zauważymy wtedy, że nie ma tam takich rzeczy jak zużyte ręczniki papierowe,chusteczki higieniczne czy kartony po sokach czy mleku. Dlaczego?  Bardzo dobre pytanie i można by tutaj snuć na prawdę niezłe dysputy filozoficzne na ten temat. 🙂 

Chodzi przede wszystkim o to, że frakcja papieru ma być jak najbardziej czysta. Więc zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne odpadają. Zawierają bowiem coś więcej w sobie niż tylko celulozę. Podobna sytuacja ma się do zużytych pieluch czy podpasek z tym, że to coś w takich pampersach jest dużo bardziej widoczne i zauważalne. Gdzie zatem takie rzeczy wyrzucać? Do pojemnika na odpady zmieszane. W Warszawie będzie to czarny worek.
Ministerstwo w podobny sposób tłumaczy fakt, dlaczego nie można wyrzucać kartonów po sokach i mleku razem z papierem, czy do pojemnika na papier. Według nich chodzi o to, by nie zamoczyć papieru. Zamoczony papier traci na jakości i wartości. To prawda, choć takie tłumaczenie może wydać się zabawne wielu z Was. Poza tym argumentem przytaczanym dość często przez Ministerstwo jest jeszcze jeden aspekt. Kartony po sokach czy mleku to tzw. opakowania wielomateriałowe a więc również mają w sobie coś więcej niż tylko papier czy karton i ten argument według mnie jest bardziej przemawiający do wyobraźni użytkowników tego typu produktów opakowanych w tzw. tetra paki.
Więcej na temat segregacji opakowań wielomateriałowych można przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie : Karton – opakowanie przyszłości.

Mam nadzieję, że problem tego co wrzucać do pojemnika na papier został zminimalizowany albo nawet rozwiany doszczętnie:). Jeśli są jednak jakieś wątpliwości to zapraszam do dyskusji w komentarzach. Na pewno pomożemy.
Pozdrawiamy serdecznie

Tomasz Araszkiewicz oraz odpadyblog.pl 

0 Shares:
2 komentarzy
  1. Od 1.01.2019 w Warszawie pojawiły się pojemniki na bio odpady, czy zużyte ręczniki papierowe powinny lądować w takim pojemniku? Czy nadal należy je wrzucać do odpadów zmieszanych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: