Envicon 2013

Witajcie.
Zgodnie z zapowiedziami, piszemy kilka słów o dzisiejszym Kongresie Envicon. Jest to międzynarodowe, prestiżowe wydarzenie, na którym pojawili się przedstawiciele samorządów, eksperci oraz wiecznie uśmiechnięty Minister Środowiska – Marcin Korolec (niedługo wyjaśnienie na naszej stronie na facebooku :)).

Kongres rozpoczął się pierwszą sesja inauguracyjną prowadzoną przez profesora Andrzeja Mizgajskiego, w której udział brali min. Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, poseł Tadeusz Arkit, czy doktor Marian Cichosz Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli.
Po pierwszej sesji rozpoczęły się równolegle dwie następne, na temat gospodarki odpadami oraz gospodarki wodno-ściekowej. Naturalnie, odpadyblog pojawił się na tej pierwszej.
Prezentacje składały się na serię 15 minutowych prelekcji, podczas których zostały poruszone aspekty prawne i ekonomiczne w gospodarce odpadami. Pierwszy wystąpił profesor Marek Górski, który podsumował dotychczasowe zmiany w najważniejszych aktach prawnych.
Poruszone zostały również problemy Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w wystąpieniu Piotra Szewczyka, przewodniczącego Rady RIPOK.
Miłym gościem na tegorocznej edycji Enviconu był przybysz z dalekiego kraju – Laszlo Alexa. W swojej prelekcji zaprezentował wyzwania i szanse jakie stoją przed krajami Środkowej i Wschodniej Europy. Szczególnie w kontekście mechaniczo-biologicznego przetwarzania odpadów.

Na uwagę zasłużyła prezentacja dr Aleksandra Sobolewskiego ” Energia z odpadów: aspekty prawne, ekonomiczne, i techniczne”, która pomimo technicznych niedociągnięć nadrabiała treścią. Przedostania prelekcja dotyczyła środowiskowych i ekonomicznych korzyści wynikających z odzysku odpadów z tworzyw sztucznych w Polsce, którą prowadził dr Kazimierz Borkowski – dyrektor fundacji Plastics Europe Polska.
Sesję zamykała prezentacja Edwina Górnickiego (SGH) na temat dochodów gmin związanych z odbieraniem odpadów.

Pierwszy dzień kongresu zakończył otwarty panel dyskusyjny poruszający tematy funkcjonowania gospodarki odpadami w nowym systemie prawnym. Z prowadzonej dyskusji wynikała min. potrzeba zwiększenia zainteresowania samorządów niektórymi kwestiami gospodarki odpadami np: dostosowania RIPOKów(ich mocy przerobowej) do aktualnych potrzeb. Poruszona również została kwestia lepszego gospodarowania funduszami przeznaczonymi na edukację społeczną.

Tegoroczną edycję Enviconu można z powodzeniem zaliczyć do udanych. Do zobaczenia za rok, a właściwie jutro na targach Poleko 2013.

Pozdrawiamy.
Tomasz Araszkiewicz
Jakub Szostakiewicz
Tomasz Zaliwski
odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: