Co by było, gdyby śmieciarek nie było?

Zapewne byłoby lepiej, jeśli przyjąć odpowiednią alternatywę – alternatywę, która konwencjonalne sposoby odbioru odpadów komunalnych przebija prawie pod każdym względem, oprócz – rzecz jasna – tego jednego najważniejszego: ekonomicznego. A to, jak wiadomo jest kluczowym wyznacznikiem w kwestii realizacji prawie wszystkich projektów.
O czym mowa?
Opracowana w Szwecji technologia pozwala na podziemny transport odpadów bezpośrednio z koszy na śmieci. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie odpowiedniego nadmuchu, który spycha odpady we właściwym kierunku. System takich “pneumatycznych odpadowodów” działa więc na podobnych zasadach co kanalizacja zbierająca nieczystości ciekłe do pobliskiej oczyszczalni ścieków.
W przypadków systemu pneumatycznego punktem odbioru odpadów są bezpośrednio kosze uliczne, przyłączone do całego systemu. System był projektowany z myślą o dużych miastach, gdzie manewrowanie śmieciarkami bywa niepraktyczne. Poza zaletami wynikającymi z braku śmieciarek (a więc i redukcji emitowanych przez nie spalin, hałasu i ruchu ulicznego) jest to napewno brak problemu przepełnionych koszy na śmieci i większe walory estetyczne. Dzięki systemowi podciśnieniowemu nie ma również nieprzyjemnych zapachów, a natychmiast znikające odpady nie mogą stać się siedliskiem owadów. Szczegóły i zasady funkcjonowania systemu w filmie poniżej:

Kto wie, może kiedyś i my się doczekamy takiego rozwiązania?

Pozdrawiam,
Jakub Sz.
odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: