Szkło solarne

Brytyjska firma Oxford Photovoltaics stworzyła kolorowe szkło zawierające ogniwa fotowoltaiczne.  Potencjał w technologii dostrzegł inwestor MTI inwestując 2 mln funtów w projekt.

Koszt produkcji szklanego ogniwa to od 600 do 1000 funtów, jak zapowiedziano jest to około 10% drożej od klasycznych paneli. Sprawność według producenta jest równa około 12%, czyli prawdopodobnie nie przekracza 11% które są standardem w przypadku dzisiejszych ogniw. Jest to ciekawa informacja, ponieważ nowe, szklane panele nie są mniej wydajne od zwykłych.

Odbiorcami nowej technologii mają być przede wszystkim deweloperzy budujący nowe budynki i domy, ale technologia nadaje się również do modernizacji istniejących obiektów.

Technologia może przynieść nową jakość w projektach energooszczędnych wieżowców, których większość elewacji składa się ze szkła. Teraz cała elewacja będzie mogła produkować energię na własne potrzeby.  Osobiście nie mogę doczekać się pierwszych projektów komercyjnego zastosowania nowych paneli.

Źródło: The Guardian

Pozdrawiam,
Tomasz Zaliwski – odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: