4 rady jak zmniejszyć niebezpieczne odpady…

Odpady niebezpieczne, wbrew pozorom to nie tylko ta grupa śmieci i toksyn powstająca niechcący w procesach produkcji czy gdzieś tam hen w ogólnie rozumianym przemyśle. Ten rodzaj odpadów powstaje również w gospodarstwach domowych a nawet w małych zakładach usługowych.  Z każdym rokiem produkcja ich rośnie i należy podjąć problem jakim jest redukcja powstawania szkodliwych związków. Powstało i zostało wydanych wiele dyrektyw wspierających te działania. Bezpośrednio w producentów i wytwórców skierowana jest Dyrektywa ROHS, która nakazuje zminimalizowanie stosowania szkodliwych substancji w procesach produkcji. Warto również w świadomy sposób wspierać poszczególne procesy gospodarki odpadami. Odzysk energii czy recykling? Wybór w zasadzie należy do nas. Czym jednak są zapisy wielu mądrych rozporządzeń i dyrektyw, bez chęci działania podmiotów wykonawczych czy zwykłych obywateli? Wiem, zabrzmiało to strasznie sztywno i formalnie, dla tego przejdźmy już do sedna sprawy. Pragniemy przedstawić Wam cztery uniwersalne zasady, które na pewno pomogą w zmniejszaniu ilości powstawania odpadów niebezpiecznych. 

  1. Zrezygnujmy z zakupu produktów zawierających substancje niebezpieczne lub jeśli w danym przypadku nie mamy wyboru wybierzmy ten produkt, który szkodliwych substancji zawiera jak najmniej.
  2. Jeśli kupujemy produkty zawierające substancje szkodliwe czy niebezpieczne, to warto dokonywać zakupu w tych sklepach, w których mamy możliwość oddania  towaru po zakończeniu jego użytkowania.
  3. Dobrze jest użytkować zakupiony produkt zgodnie z instrukcją obsługi. Producent powinien zawrzeć w niej sposób zagospodarowania zużytego lub uszkodzonego sprzętu.
  4. Jeśli w jakiś sposób jesteśmy zmuszeni do używania produktów zawierających substancje niebezpieczne to po zakończeniu użytkowania powinniśmy je oddać do miejsca ich unieszkodliwiania.

Warto również pamiętać o uniwersalnych zasadach, które również działają w zakresie zmniejszenia powstawania odpadów niebezpiecznych. Mowa tutaj oczywiście o takich podstawach jak :

  • Racjonalne zakupy – kupujmy tylko to co nam jest potrzebne
  • Wybierajmy w sklepach torby biodegradowalne ( zwłaszcza papierowe) lub takie, które będą nam służyć przez bardzo długi czas.
  • Jeśli znudziły się nam ubrania, zawsze można się  kimś wymienić lub je odsprzedać. Plus wymiany, nie tylko ubrań jest taki że tanim kosztem chronimy środowisko i posiadamy coś unikalnego ( nie chodzi tutaj tylko o ubrania).
  • Drukowanie dokumentów to czynność, która pochłania codziennie ogromne stosy papieru. Starajmy się o ile to możliwe, przesyłać sobie dokumenty mailem, a jeżeli już musimy coś wydrukować to dwustronnie.

Takich złotych rad moglibyśmy wymieniać w nieskończoność. Jakie są Wasze sposoby na racjonalną ochronę środowiska? Piszczcie w komentarzach.

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: