Energia z odpadów cz.1 – Wstęp

Prawidłowe gospodarowanie odpadami kładzie mocny nacisk na wszystkie procesy związane z odzyskiem. Już od dawna wiadomo, że śmieci w ten czy inny sposób można wykorzystać, przetwarzając je na nowe materiały lub energię – i jest to nie tylko korzystne z perspektywy środowiska, ale przede wszystkim z punktu widzenia ekonomicznego.

Czy to przypadek, że najszybciej rozwijające się państwo na świecie – Chiny* – jest jednocześnie największym importerem odpadów? Ktoś tam zauważył, że odpady są sporo tańsze od konwencjonalnych paliw, a fakt, że wiele osób (ba, nawet instytucji) postrzega śmieci jako problem, tylko polepsza sytuacje ich zdobywania i wykorzystania. Państwa europejskie również to dostrzegły (może nawet wcześniej niż Chiny) i lepiej rozwinięte spośród nich również czerpią z tego liczne korzyści.
Podobnie jest z resztą świata, gdzie warto zwrócić uwagę przede wszystkim  na Japonię, która zdecydowaną większość swoich odpadów po prostu spala.
Cała sytuacja jest więc trochę zabawna (ale bardziej w kierunku “czarnego humoru”), jeśli spojrzymy na Polskę. Podczas, gdy cały świat walczy o to, by jak najwięcej skorzystać na odpadach, my walczymy po prostu z tym, żeby nas nie zasypały.
Być może w przyszłości naszą gospodarkę powinniśmy oprzeć nie na węglu (który i tak się kiedyś skończy) i gazie łupkowym, ale właśnie na odpadach**?
Z naszym podejściem niestety większa szansa, że na odpadach stracimy niż zyskamy. Unii Europejskiej w końcu znudzi się nasza opieszałość względem marnowania surowców wtórnych (posyłając je na składowiska) i nałoży na nas ogromne kary finansowe.
W serii “Energia z odpadów” opiszę możliwości technologiczne dotyczące energetycznego odzysku odpadów. Głównie skupię się na:
– termicznym przekształcaniu odpadów – czyli wszystkich procesach wysokotemperaturowych, którym odpady mogą być poddawane w celu uzyskania z nich energii. Należy pamiętać, że nie jest to tylko i wyłącznie spalanie, ponieważ w definicji tej mieszczą się również procesy takie jak piroliza, odgazowanie czy metody plazmowe, a także wykorzystanie paliw alternatywnych.

ZUSOK – Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych – jedyna obecnie działająca spalarnia odpadów komunalnych w Polsce; źródło: www.whizbrand.com

– procesach biologicznych – czyli przetwarzaniu odpadów z wykorzystaniem procesów biochemicznych, których celem jest produkcja tzw. biogazu, który oczywiście zostaje wykorzystywany energetycznie.

Przykład instalacji biogazowej do wielostopniowej fermentacji metanowej; źródło: www.ksb.com

Pozdrawiam i zapraszam na następną, bardziej konkretną część – już za tydzień.

Jakub Szostakiewicz – odpadyblog.pl

* – szybki rozwój Chin ma jednak swoje minusy, i przyczyną ich może być częściowo nieostrożne spalanie odpadów. Więcej pisaliśmy o tym tutaj. To zresztą wyjaśnia, czemu panujące w UE normy emisyjne (w szczególności związane z odpadami) są tak restrykcyjne.

** – no dobra, trochę mnie poniosło. Wprawdzie roczna produkcja wszystkich odpadów w Polsce to ponad 135 milionów ton, ale energię da się odzyskać tylko z części. Odpady nie są w stanie w pełni zastąpić surowców naturalnych, niemniej, mogą się przyczynić do ogromnego zmniejszenia ich wykorzystywania.

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: