Umowy na odbiór odpadów w Warszawie – kolejne zamieszanie.

We wtorek Ratusz ogłosił podpisanie umów z firmami odbierającymi odpady komunalne z Warszawy. Kiedy umowy zaczną być realizowane? Zgodnie z ich treścią od lutego 2014 r. Podpisano jak do tej pory jedynie umowy na odbiór odpadów z ośmiu na osiemnaście dzielnic. Kiedy wszystkie obszary odbierania odpadów będą objęte umowami? Zależy to głównie od decyzji Krajowej Izby Odwoławczej, która cały czas jeszcze pracuje i bada wszelkie odwołania od przetargów na odbiór odpadów w Warszawie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Nas najbardziej interesują konkrety czyli, kto za ile i gdzie odbierać będzie odpady. Czy  i na czym będzie polegać nowy system odbierania śmieci?  Pytań jest wiele i narastają one w postępie geometrycznym. Dokładnie z taką samą prędkością sytuacja a warszawskiej scenie śmieciowej ulega zmianie. Pikanterii całemu przedstawieniu dodaje nowa sylwetka ministra środowiska i jego finansowe kwalifikacje. Nie zagłębiajmy się w niepotrzebne szczegóły, skupmy się na konkretach bo na dodatkowe smaczki będzie miejsce w komentarzach.

Lista firm oraz obszarów ich działania:

-Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania: Śródmieście Warszawy ( wartość umowy ok.109,6 mln brutto).
-Lekaro: Praga Północ i Praga Południe ( wartość umowy ok. 114,4 mln zł brutto) oraz dzielnice Rembertów,Wawer, Wesoła (wartość umowy 96 mln zł brutto).
-Sita Polska: Wilanów i Ursynów ( wartość umowy ok. 108 mln zł brutto).

Zasady odbioru odpadów od mieszkańców:

Firmy, które wygrały przetarg są zobowiązane do dostarczenia mieszkańcom Warszawy pojemniki oraz worki na śmieci. Osoby, które zadeklarowały selektywną zbiórkę są zobowiązane do segregacji odpadów. Jak to zrobić pisałem wcześniej w ” Jak segregować warszawskie odpady “. Z jaką częstotliwością odbierane będą odpady?

Mieszkańcy domów wielorodzinnych powinni się spodziewać wywożenia zgodnie z następującym planem:
– Odpady zmieszane – co najmniej dwa razy w tygodniu.
-Śmieci segregowane odbierane będzie minimum raz na tydzień.
-Szkło zabierane będzie raz na cztery tygodnie.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych odbiór odpadów mają zaplanowany w następującej częstotliwości :
– odpady zmieszane – co najmniej raz na dwa tygodnie.
-suche odpady segregowane – raz na cztery tygodnie.
– odpady zielone wywożone będą co najmniej raz w miesiącu w okresie od maja-listopada.

W przypadku odpadów wielkogabarytowych, to ten rodzaj odpadów odbierany będzie ze wszystkich typów nieruchomości co najmniej raz na cztery tygodnie.
W okresach Świąt Bożego Narodzenia odbywać mają się dwie zbiórki choinek.

Co z innymi dzielnicami? Kiedy umowy o odbiór odpadów?

Tutaj cały czas czekamy na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej. Cały czas stan obecnej sytuacji w warszawskiej gospodarce odpadami stoi pod znakiem zapytania. Jest również możliwa taka sytuacja, że system pomostowy, czyli to coś co obowiązuje teraz w stolicy, może się wydłużyć.  Co prawda Ratusz uspokaja, że śmieci będą cały czas odbierane ale jaka to pociecha, skoro to miasta obowiązek by odebrać odpady i nikt tutaj łaski nie robi.

Umowy miały być podpisane, w pierwotnych planach już 7 listopada by dać firmom czas na ogarnięcie wszelkich spraw formalnych.  Ogarnianie miało polegać na inwentaryzacji sprzętu w tym pojemników na śmieci, przeprowadzenie kampanii reklamowej itp itd.
8 z 18 dzielnic udało się podpisać umowy o odbiór odpadów. Losy Pozostałej części Warszawy wiszą w KIO za sprawą odwołań BYŚ i Remondis.  Moim zdaniem bardzo dobrze, że ktoś postanowił zwrócić uwagę na kryteria przetargowe. Najniższa cena nie może zagwarantować jakości i właściwych procesów recyklingu. Jeśli KIO przychyli się do tego, bardzo prawdopodobne, że będziemy oglądać takie oto obrazki jak te przedstawione we wpisie “Krajobraz gospodarki odpadami – jaki jest?” . Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła powołać biegłego, który ma sporządzić opinię ,czy ceny zaproponowane przez MPO i Lekaro mają realne odzwierciedlenie w technologii. Biegły ma na to 60 dni, po których odbędzie się rozprawa w której strony będą mogły ustosunkować się do przedstawionej opinii.

Czy w razie przedłużania się postępowań w KIO system pomostowy będzie wydłużony?

– Mamy różne możliwości rozwiązań, jednym z nich jest wydłużenie okresu pomostowego w części miasta. Wszystko zależy jednak od decyzji KIO. Liczymy, że do rozstrzygnięcia w izbie dojdzie jak najszybciej. To determinuje nasze kolejne działania – przekonuje Agnieszka Kłąb.

Dzisiaj Prezydent Miasta ma przedstawić radnym stan przygotowań do wdrożenia nowego systemu gospodarowania odpadami. Czy dowiemy się czegoś nowego? Zapewne nie, jednak bądźmy dobrej myśli. Miejmy również nadzieję, że wykształcenie finansowe nowego Ministra Środowiska będzie miało wpływ na przebieg przetargów w Polsce – oby nie negatywny :).

Pozdrawiam,
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: