Recykling zużytych pieluch – świetny pomysł czy śmierdzący interes

Czy wykorzystanie zużytych pieluch w procesie recyklingu jest ok? Wielu z nas zapewne może przeszkadzać fakt, że produkt którego używamy kiedyś był starą pieluchą. To taka kwestia higieny lub nawet pewne społeczne tabu. W dzisiejszym wpisie postaram się złamać pewne stereotypy i pokazać, że pieluchy, nawet te z zawartością, da się poddawać recyklingowi.

Zużyte pieluchy – O co w tych odpadach chodzi?

Tak naprawdę problem dotyczy szerszej grupy odpadów niż tylko pieluchy, bo omawiany dzisiaj proces recyklingu dotyczy zużytych produktów higienicznych a więc między innymi takich rzeczy jak podpaski, pieluchy dla dorosłych no i oczywiście te dla dzieci.
W Polsce takich firm recyklingowych jest niewiele, jednak w zachodniej Europie m.in w Wielkiej Brytanii czy od niedawna Szwecji prowadzi się tego typu przetwarzanie odpadów. W rzeczonej już Szwecji powstaje 160 milionów ton samych zużytych pieluch, świetnie funkcjonuje firma Knowaste, która zajmuje się tym problemem.  Warto wiedzieć, że recykling tony pieluch pozwala oszczędzić 400 kg drewna, 145 metrów sześciennych gazu oraz 8700 metrów sześciennych wody.

Recykling pieluch – jak to jest zrobione 

Zużyte pieluchy i odpady higieniczne zbierane są z takich placówek jak domy opieki społecznej, żłobki, szpitale i przychodnie a zwłaszcza te dziecięce. Zużyte pieluszki kierowane są do zakładu przetwarzanie w którym poddawane są odpowiednim procesom. Kolejno są to: transport i rozładowanie odpadów w zakładzie, w specjalnym magazynie z którego odpady przenoszone są do autoklawu w którym odpady pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury są dezynfekowane. Gdy pozbyliśmy się z naszych odpadów “zawartości”, a co za tym idzie mówiąc kolokwialnie, zarazków, odpady rozdrabnia się na drobne frakcje i separuje się ze zmieszanego strumienia odpowiednie materiały. Produktami, które uzyskuje się na końcu procesu są włókna materiału oraz tworzywa sztuczne. Procesy w postaci schematu oraz filmu przedstawione są poniżej.

Pozdrawiam
Tomasz Araszkiewicz,
odpadyblog.pl

0 Shares:
  1. “Zużyte pieluszki kierowane są do zakładu przetwarzanie w którym poddawane są odpowiednim procesom. Kolejno są to: transport i rozładowanie odpadów w zakładzie, w specjalnym magazynie z którego odpady przenoszone są do autoklawu w którym odpady pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury są dezynfekowane. Gdy pozbyliśmy się z naszych odpadów „zawartości”, a co za tym idzie mówiąc kolokwialnie, zarazków, odpady rozdrabnia się na drobne frakcje i separuje się ze zmieszanego strumienia odpowiednie materiały. Produktami, które uzyskuje się na końcu procesu są włókna materiału oraz tworzywa sztuczne”. I jak czytamy wszystkie te operacje pozwalają oszczędzić 400 kg drewna, 145 metrów sześciennych gazu oraz 8700 metrów sześciennych wody. I jeszcze jedna sensacja: w Szwecji powstaje 160 milionów ton samych zużytych pieluch… Wprawdzie 10-milionowa Szwecja przeżywa baby-boom – ale żeby każdy Szwed “produkował” rocznie 1,6 tony pampersów to chyba przesadzona informacja…

    1. Takie dane udało mi się znaleźć w internetach. Być może przesadzone, ale sam proces jest ciekawy. Pozdrawiam 🙂
      Tomasz Araszkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: