Wideo na wtorek: szambonurek z Bombaju

Czy zastanawialiście się jak wygląda życie ludzi zajmujących się gospodarką odpadami w tzw. krajach trzeciego świata? Co prawda są to ścieki a główną postacią jest szambonurek z Bombaju. Mimo to materiał jest  bardzo poruszający i warty obejrzenia.

Miasto Bombaj produkuje każdego dnia tyle odpadów, że jest w stanie zapełnić 4.500 olimpijskich basenów.  Pomimo wielu modernizacji i udogodnień kanalizacja w Indiach oraz między innymi własnie w Bombaju jest nadal przestarzała.

Moim zdaniem by zrozumieć film w pełni należy spojrzeć na niego dużo szerzej niż jest on nam przedstawiony. Trzeba zdać sobie sprawę kim są ludzie występujący w filmie, jaka jest ich kultura oraz na czym polegają zasady panujące w społeczeństwie. Chociaż film pokazujący życie i pracę osób udrażniających kanalizację miejską może chwytać za serce. To warto zdać sobie sprawę z tego w jakich warunkach kulturowych indyjscy czy tak jak na filmie bombajscy szambonurcy się znajdują. Warto chociaż zerknąć na takie rzeczy jak karma, reinkarnacja czy kasta. Te pojęcia to w zasadzie wręcz filozofia i można by im poświęcić osobne wpisy a nawet całe serie. Oczywiście nie można generalizować. Kwestia kulturowa czy nawet odnosząca się do religijności społeczeństwa pewnie wygląda tak jak i u nas. Są bardziej i mniej wierzący.

Zdarzają się jednak przypadki, że podział kastowy jest tak ściśle przestrzegany,  w Bombaju oraz w Indiach w ogóle, że osoby wyżej postawione w społeczeństwie nie mogą dotknąć lub nawet zbliżyć się do osób z niższych kast. Podobno grozi  to degradacją w hierarchii społecznej. Dzieci żebraków czy ogólnie mówiąc ludzi biednych, nie mają prawa przebywać w jednej klasie z dziećmi z bogatych domów. Wszech ogarniający podział jest tak mocny i silny, ponieważ od jego przestrzegania zależy to czy w kolejnym życiu można liczyć na tzw. “awans” społeczny a w efekcie szybsze osiągnięcie nirwany. Ten stan można określić między innymi poprzez rzetelne a czasami wręcz cierpiętnicze, wykonywanie swojej roli w życiu.

Niektórzy uważają, że jeśli ktoś jest żebrakiem, to ma jak najlepiej żebrać. Analogicznie będąc szambonurkiem trzeba najlepiej udrażniać kanalizację by w przyszłości awansować na zamiatacza ulic. Również warto zauważyć, że reportaż został nakręcony przez anglików, czyli ludzi w oczach Hindusów, dużo bardziej cywilizowanych w oczach mieszkańców Bombaju, niż Hindusi. Każdy chce przecież dobrze wypaść przed kamerą. Warto zdać sobie sprawę z takich rzeczy oglądając ten film.

 Kwestie kulturowe jednak nie zmienią tego jak gospodarka odpadami czy w ogóle kwestie sanitarne wyglądają w Bombaju. Ogólnie mówiąc bida z nędzą. Ludzie pracujący w kanałach nie są w stanie sami zadbać o minimalne wyposażenie. Chociażby piankę do nurkowania.  Co Wy o tym sądzicie? Piszcie swoje opinie w komentarzach

Pozdrawiam,
Tomasz Araszkiewicz

0 Shares:
4 komentarzy
 1. Dzięki za komentarz.
  temat jest trudny, bo z jednej strony trzeba ludziom pomóc w jakiś sposób. Nie może być, tak, że Hindus jeden z drugim dusi się w ciasnym szambie w ekskrementach Dubaju. Jednak z drugiej strony wchodzą kwestie kulturowe i to, że na pewno część z osób zajmujących się szambami, nie koniecznie chciała by zmiany. Oczywiście przed kamerą każdy jest biedny i potrzebujący – ale to w pewnym sensie też kwestie kulturowe:). Temat bardziej dla antropologów czy socjologów ale fakt faktem, że gospodarka odpadami w Indiach kuleje i to bardzo – chociaż jakby się im chciało chcieć to mają ogromny potencjał:).
  Poza tym czytam od czasu do czasu twojego bloga, od czasu blogowigilii zaglądam kilka razy ale tak przyjemnie się czyta, że nie mogę sklecić jakiegoś komentarza.
  Pozdrawiam.
  Tomasz Araszkiewicz:)

 2. Temat jest, delikatnie mówiąc, brzydko pachnący 🙂 Tamta kultura jest zupełnie inna i nam trudno sobie wyobrazić takie zjawisko. Ale dobrym przykładem niech będą pogramy rozrywkowe z Japonii albo Korei, Chociaż bardziej to pierwsze… Człowiek, szczególnie z Europy tego nie zrozumie ;]

  ——————————
  http://sanvent.pl/pompy-ciepla-gruntowe.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: