Rewolucja Śmieciowa – Poradnik gospodarki odpadami dla Warszawy

Dzisiaj, już oficjalnie, ruszyła w Warszawie tzw. śmieciowa rewolucja. Co się zmieni a co zostanie po staremu? Czytajcie nasz poradnik gospodarki odpadami dla Warszawy.

Dzisiaj oficjalnie mieszkańcy Śródmieścia mogą powitać MPO. Mieszkańcy takich dzielnic jak Praga Północ, Praga Praga Południe, Rembertów, Wawer oraz Wesoła nie powinni być zdziwieni gdy odpady od nich odbierać będzie firma Lekaro. Natomiast Ursynów i Wilanów powinni się spodziewać firmy Sita.

Poradnik gospodarki odpadami dla Warszawy – Harmonogramy odbioru odpadów

Jak segregować odpady chyba wiemy. Jeśli nie to kilka akapitów niżej jest wszystko jeszcze raz wyjaśnione. Przewijajcie śmiało. Jednak czy mieszkańcy ośmiu szczęśliwych dzielnic wiedzą jaki będzie harmonogram odbioru odpadów?

Każda firma, jak to zwykle bywa, ma swoje harmonogramy odbioru odpadów.  Jeśli chodzi o częstotliwość odbioru odpadów to chyba tutaj mogą niektórzy zaobserwować wyraźną zmianę. Z domów jednorodzinnych, zgodnie z informacjami podawanymi przez firmy odbierające, odpady  odbierane będą minimum raz na dwa tygodnie.  Odpady segregowane co najmniej raz na cztery tygodnie. Jeżeli natomiast chodzi o zabudowania wielorodzinne to  śmieci nieposegregowane  wywożone będą co najmniej dwa razy w tygodniu a odpady posegregowane co najmniej raz na tydzień.

Kwestia oszczędności? Być może, chociaż koszty odbioru odpadów są takie same jak przed pierwszym lutego. W zimie  powiedzmy, ze pewne procesy są spowolnione lub nawet hibernowane Ogólnie to wszystko jeszcze jakoś wygląda i kupy się trzyma. Chociaż lepiej byłoby powiedzieć, że problemu po prostu nie widać nie słuchać i nie czuć. Kłopoty mogą się zacząć w okolicach Wielkanocy, gdy temperatury wzrosną i zwiększy nam się, w naszym domowym strumieniu odpadów, ilość frakcja organiczna. Postarajmy się wtedy dla bezpieczeństwa zawiązywać szczelnie ” czarne” worki. Tak czy owak, harmonogramy są z góry ustalone i raczej nie powinny się zmieniać. Dla poszczególnych ośmiu dzielnic sprawa wygląda następująco :

Praga Południe
Praga Północ
Rembertów
Śródmieście
Ursynów
Wawer
Wesoła
Wilanów

Co robić z warszawskimi odpadami?

Przede wszystkim należy postępować zgodnie z tym co się zadeklarowało. Gdyby ktoś potrzebował jeszcze wypełnić deklarację online to zapraszamy tutaj.  Jeśli opowiedzieliśmy się po stronie środowiska i postanowiliśmy segregować odpady to te informacje na pewno okażą się przydatne. Warto pobrać, wydrukować i stosować.

Zgłoś problem z odpadami w Warszawie

Czy zdarzyło Wam się, że odpady nie zostały od Was odebrane i zalegają gdzieś w altance, czyli zwyczajnie gniją i psują atmosferę? Możecie swoje problemy zgłaszać miastu na dwa sposoby. Drogą internetową i telefoniczną. Pierwszej opcji nie polecam, bo nasze zgłoszenie będzie jednym z wielu elektronicznych zgłoszeń, które albo zostanie olane albo zrealizowane po jakimś czasie. Zresztą nie mamy pewności, że na pewno zostało przyjęte.

Ze swojej strony polecam drogę telefoniczną. Mamy okazję porozmawiać z kimś kto na bieżąco w miarę możliwości udzielać będzie nam odpowiedzi odnośnie gospodarki odpadami w Warszawie. Gdzie znaleźć linki? Poniżej na naszym blogu.

Gdzie oddać elektroodpady ?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to ta grupa odpadów, która z pozoru wygląda na nieszkodliwą kupę złomu a de facto zawiera w sobie liczne szkodliwe dla człowieka i środowiska substancje i pierwiastki. Gdzie w Warszawie pozbyć się tego typu odpadów niebezpiecznych? Lista punktów zbiórki udostępniona została pod tym linkiem.

Mam nadzieję, że ta porcja informacji dla mieszkańców Warszawy okaże się pomocna.

Pozdrawiam,
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
    1. “…Po moich wyjaśnieniach Wysoki Komisarz stwierdził, że to mechanizm niosący niebezpieczeństwo nakręcania coraz wyższych opłat za odpady jeśli będą się nimi zajmować tylko firmy prywatne nastawione na zysk…” Które firmy nie są nastawione na zysk? Każda działalność gospodarcza jest zakładana właśnie po to by odnosić zyski,korzyści, zarabiać pieniądze itp. To normalne, że w przetargu firmy chcą jak najmniejszym kosztem odnieść sukces – czyli wygrać przetarg. Odnośnie Pana wcześniejszego odnośnika to mam pytanie jedno. Czy System Eko Ab odniósł jakiś większy sukces i jak wygląda jego analiza opłacalności ekonomicznej? W jej zakresie najbardziej interesuje mnie jakie są ew. koszta odbioru przez recyklerów( w dzisiejszych warunkach chyba RIPOKów) odpadów od takich wiat sortujacych. Czy system przewiduje własne środki transportu odpadów, czy musi szukać rozwiązań zewnętrznych?

     1. Piotrasie II Wielki – w normalnych systemach tzn. w krajach zachodnioeuropejskich, jeśli gminna firma komunalna, czyli jednostka która z definicji ma zaspakajać zbiorowe potrzeby mieszkańców osiąga zyski zamiast działać na zasadzie “non profit – to jest to powód mogący decydować o tym, że miejscowi municypałowie przegrają najbliższe wybory z powodu nieuzasadnionego dojenia swoich mieszkańców skazanych na “naturalny monopol gminny”. U nas postawiono na głowie gospodarkę komunalną i stopniowo przekazuje się ją chcącym kręcić swoje lody na comiesięcznych opłatach obywatelskich. Następne w kolejce po odpadach mają być gminne przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne – nazywa się to “konsolidacją” – http://www.portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html…. Niektórzy nawet jak czytają jak to jest z odpadami u innych – to niewiele z tego rozumieją…. http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/114346/Tak-to-robia-Szwedzi… A co do szczegółów Nakła – to w komentarzu tutaj znajdzie Pan telefon do Andrzeja Bartoszkiewicza – twórcy systemu EKO AB. Z ekonomiką tego systemu jest chyba dobrze skoro obniżyli opłaty za śmieci – http://express.bydgoski.pl/303023,Nakielanie-chca-segregowac-smieci.html. Ale ma Pan rację – nie zanosi się na sukces EKO AB…
      W przypadku śmieci dominuje polityka przetrwania… http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/w-przypadku-smieci-dominuje-polityka-przetrwania,54984.html

  1. Ciekawy artykuł, jednak energetyka a odpady nie zawsze chodzą w parze. W artykule również nie ma słowa o Eko Ab za to jest o obniżce cen energii na Węgrzech. Link moim zdaniem nie trafiony aczkolwiek lektura ciekawa. Fakt , że gdy ceny zostaną obniżone to mniej firm będzie brać udział w przetargach ( apropos Pańskiej wcześniejszej wypowiedzi) ale czy kryterium niskiej ceny w przetargu na zagospodarowanie odpadami jest tym właściwym kluczem? Czy za niską cenę jesteśmy w stanie zorganizować wymagane procesy recyklingu? Nie mówię jedynie o sortowaniu bo rozumiem, że głównie na tym opiera się Eko Ab. Sortowanie to jedno a recykling to drugie. Być może Eko Ab jest efektywne w teorii a w praktyce nie ma chętnych i wymaganych narzędzi na odbiór posortowanych odpadów? Może tutaj jest pies pogrzebany?

   1. Mam wrażenie, że Polska składa się z szerokich rzesz osobników o
    obniżonej sprawności intelektualnej: minister środowiska jest przeciwny
    obowiązkowej segregacji odpadów – bo niskie opłaty jakie według niego mogą i
    powinny być w przypadku segregacji odpadów domowych powinny stać się
    wystarczającym motywem (minister jako ekonomista został pewnie ukształtowany
    na ignoranckim haśle „selektywna
    zbiórka to czysty zysk” i uwierzywszy w to pewnie wzywa przedsiębiorców do
    ograniczenia swoich zysków http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-widze-powodu-zeby-nakladac-obowiazek-segregowania-smieci,56300.html).
    Na innym biegunie tej intelektualnej grupy są ci którzy twierdzą: po co
    segregować – nie ma przecież chętnych i
    sprzętu na odbiór nawet czyściutkich jednorodnych frakcji – a ich recyklingowe przetwarzanie
    jest bardzo drogie, najlepiej więc
    mieszać, potrząsać (aby Unia się nie czepiała), wystawić słony rachunek za tą
    zabawę z odpadami i zwalić tą śmierdzącą
    masę „nad” i po-sitowia na polu składowiska… http://forum.gazeta.pl/forum/w,752,126868406,126870855,O_mafii_smieciowej_mowi_sie_juz_w_parlamencie_.html

   2. Nazywam się Andrzej Bartoszkiewicz, jestem autorem Systemu EKO AB i pomysłodawcą sieciowego zarządzania odpadami komunalnymi. Szkoda, że Pan nie skontaktował się jeszcze ze mną, mój nr telefonu 601 77 34 32, a e-mail eko_ab@wp.pl. Mogę Pana zapewnić, że System EKO AB jest efektywny także w praktyce. Osobiście jako wynalazca pracowałem w tego typu miejscu pracy, aby właśnie przekonać się na tzw. własnej skórze, czy teoria ma pokrycie w praktyce. Nie ma problemu ze zbytem surowców wtórnych wysegregowanych w Systemie EKO AB, bo ich jakość jest nieporównywalna z jakością surowców odzyskanych w obecnym systemie gospodarki odpadami. Czekam na kontakt

 1. Pingback: Ivon Gregory
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: