Energia w domu za darmo? Nie. Taniej i ekologicznie? Tak.

Jakiś czas temu pisałem o SAMOspłacającym się domu, który jest projektem BOŚ Banku i polega na finansowaniu budowy domu z odnawialnych źródeł energii. BOŚ EKOsystem to nowa propozycja BOŚ Banku dla osób zainteresowanych wykorzystaniem czystej energii we własnym domu.

W praktyce proponowane rozwiązanie zapewni ciepłą wodę i ogrzewanie domu. Ma to być możliwe dzięki 4 modułom: kotłowni (który steruje wszystkimi procesami), solarnemu, fotowoltaicznemu oraz pompy ciepła.

Program ma zapewnić urządzenia, montaż i serwis urządzeń oraz finansowanie, a dodatkowo internet i ubezpieczenie domu w pakiecie. Według prezentacji przedstawiającej nowe rozwiązanie rocznie w Polsce wydaje się około 60 – 70 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, a potencjalnie do 2020 roku EKOsystem mógłby funkcjonować w 300 tys. nowych domów, więc w ponad połowie domów które zostaną wybudowane w ciągu najbliższych 6 lat. W tym samym okresie 600 tys. domów może zostać zmodernizowanych.

Oprócz oszczędności EKOsystem ma przynieść korzyści dla rodzin planujących budowę domu w postaci zwiększenia zdolności kredytowej. Na stronie projektu podany został taki przykład:

W przypadku kredytowania budowy domu o powierzchni ok. 100 m2 wraz z zainstalowanym w nim systemem grzewczym, zgodnie z szacunkami BOŚ, ta sama czteroosobowa rodzina, która wybierze np. ogrzewanie olejowe, może liczyć na niewiele ponad 170 tys. zł 30-letniego kredytu hipotecznego. Gdy w grę wchodziłby gaz ziemny jej maksymalna zdolność rośnie do ok. 200 tys. zł. Wybór BOŚ Ekosystem próg ten podnosi do ponad 270 tys. zł.

 

EKOsystem skierowany jest zarówno dla tych co planują budowę domu jak i dla tych co dom już posiadają i chcą oszczędzać na energii ale sami nie potrafią za OZE się zabrać. Na kosztach ogrzewania zaoszczędzić można nie małe pieniądze. Jak to przewiduje BOŚ Bank możecie zobaczyć na grafice poniżej, a jak to wygląda w praktyce mogliście zobaczyć na filmie o budownictwie pasywnym, który zamieściliśmy kilka miesięcy temu.

Na koniec  zamieszczam wideo prezentację BOŚ EKOsystemu.

Czas pokaże czy nowa propozycja BOŚ Banku się przyjmie, ale zdecydowanie trzeba pochwalić dążenie do spopularyzowania rozwiązań opartych na czystej energii i to nie ze względu że tak modnie, czy ekologicznie, ale po prostu dlatego że się opłaca.

źródło: bosbank.pl

Pozdrawiam,
Tomasz Zaliwski
odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: