Recykling : kilka mitów oraz trochę faktów

Dzisiaj trochę faktów i mitów na temat odpadów i recyklingu.Ostatnio kilku znajomych zadało mi pytania, na które było zbyt późno by odpowiadać, bo muzyka na imprezie była zbyt głośna lub inne czynniki zakłócały komunikację. Przekrzykiwanie się nie miało większego sensu. Dla tego odpowiem tutaj:). Być może niektóre z odpowiedzi są dla Was oczywiste, być może niektóre okażą się zaskakujące. Tak czy owak przekonajcie się sami ile tak naprawdę wiecie o odpadach.

Recykling – prolog…

…Tak na marginesie, zanim przejdziemy do sedna sprawy to warto zaznaczyć, że słowo recykling jest tak szeroko pojmowane w naszej świadomości, że wszystko co wykorzystujemy więcej niż jeden raz, nie ważne czy przetworzone czy nie, nazywamy recyklingiem. W zasadzie słowo recykling to substytut srebrnej taśmy – tzw.” silver tape”. Dodatkowo wiele dyskusji w obrębie gospodarki odpadami, wygląda mniej więcej tak jak spór o to co jest lepsze. Medycyna naturalna czy standardowa, czyli ta w białym kitlu i ze skalpelem w ręce. Prawda jest taka, że obydwie dziedziny spotkają się i dojdą do konsensusu w punkcie wspólnym, czyli idąc za analogią w czymś co nazywa się aspiryna. Taką aspiryna w odpadach i polem gdzie każdy może się wypowiedzieć bardzo swobodnie jest sektor komunalny. Prawie wszystko tutaj zostało powiedziane i wymyślone. Wszelkie innowacje czy próby zabłyśnięcia to nie kwestia jakiejś większej wizji tylko jednego małego celu. Chociaż, nie ma co aż tak zagłębiać się w “hejt”, bo mały “celik” dobrze sprzedany może okazać się początkiem innowacji. To też trzeba potrafić. Ok, ale to temat na zupełnie inny wpis. Przejdźmy do rzeczonych w temacie faktów i mitów.

Recykling odpadów – mity i fakty, fakty i mity

Mit : Słoiki… słowo najczęściej wypowiadane w Warszawie. Zarówno przez tych rodowitych, oraz tych nieco mniej a nawet wcale. Wiele się również mówi o tym, że segregując słoiki oraz opakowania szklane należy dokładnie pozrywać wszelkie etykiety.

Fakt : Nie koniecznie. Odpady szklane poddawane są podczas ich zagospodarowania ( recyklingu, odzysku itp.) procesom termicznym, w których etykiety są usuwane. Oczywiście, mowa tutaj o zakładach specjalistycznych.

Mit : Należy wyrzucać plastikowe zakrętki oraz butelki do osobnych pojemników.

Fakt : Nie ma takiego obowiązku. Jedyne co trzeba zrobić to:
1. Odkręcić butelkę
2. Zgnieść ją
3.Zakręcić
W ten sposób oszczędza się miejsce w pojemniku na odpady, a później w śmieciarce. Oczywiście plastikowe zakrętki można oddać odpowiednim fundacjom. W ten sposób wspomożemy potrzebujących.

Mit : Recykling jest jedynym rozwiązaniem na problem z odpadami

Fakt : Recykling to szerokie określenie. Wspominałem już o tym w tzw. prologu. Jednak niestety nie można wszystkiego i wszędzie zrecyklingować.  Niestety, nie ma jednego rozwiązania. Odpady to problem złożony i wymaga indywidualnego oraz interdyscyplinarnego podejścia. Oczywiście powinno się odzyskiwać surowce z odpadów i ponownie je wykorzystywać w procesach produkcji, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Mit :Spalanie odpadów jest niedopuszczalne

Fakt : To prawda. Spalanie odpadów w piecach domowych, czyli tzw. niska emisja jest niedopuszczalna. Jednak termiczne przekształcanie oraz odzysk energii z odpadów to już zupełnie inna para kaloszy. Instalacje termicznego przekształcania odpadów niejednokrotnie wspierają, a czasami nawet, zastępują tradycyjne elektro-ciepłownie.

Mit :Miejsce dla zużytego samochodu to złomowisko.

Fakt : Tylko przez moment, jeśli przez złomowisko rozumiemy chwilowe magazynowanie zużytych samochodów w celu dalszego ich wykorzystania w procesach odzysku i recyklingu. Samochody to jeden z tych odpadów, które poddaje się recyklingowi najczęściej na świecie.

To tyle na dzisiaj. Macie jeszcze jakieś pytania. Zapraszam na maila. Z chęcią odpowiemy.
Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

 

 

 

 

 

0 Shares:
  1. EkoAb jest o tyle interesujące, że warto mieć szeroki pogląd na tematykę odpadów. Mam zatem kilka pytań:

   1. co znaczy ” na kilku osiedlach w Płocku” Ile tak na prawdę osiedli w Płocku obsługuje system EkoAb? Czy jest to znaczna część miasta? Bo słowo kilka to dosyć mało precyzyjne sformułowanie. Jaki konkretnie udział przy wdrażaniu systemu miała spółdzielnia MSM? (0:39 na filmie) Czym jest .spółka Eko-Maz? To spółka EkoAb i MSM?

   2. Jakie są warunki BHP oraz stanowisko sanepidu dla “segregatorni” ? Są jakieś konkretne wytyczne dotyczące takich altanek? Czy należy spełnić te wytyczne określone dla PSZOKÓW?

   Pozdrawiam.
   Tomasz Araszkiewicz

   1. Jeśli już kilkukrotnie autor EKO AB publikował nawet swój numer telefonu aby wyjaśnić zainteresowanym ewentualne wątpliwości – to mało zrozumiałe jest stawianie pytań na które łatwo znaleźć odpowiedzi nawet w Internecie… Może OdpadyBlog zamierza wmazać z serwera to co już dotychczas napisano tutaj o EKO AB? Bo Trybunał Konstytucyjny orzekł już, że polskie odpady trzeba przekazać dla chcących na nich kręcić swoje lody – http://www.samorzad.pap.pl/depesze/temat_dnia/135493/Tajny-wyrok-TK–Europa-do-kosza

    1. Autor EkoAb też ma mój numer telefonu i co z tego. Czy odpowiedzi na te pytania to jakaś tajemna wiedza, że trzeba prowadzić dyskusję poza blogiem, tak by nikt inny nie mógł w niej uczestniczyć? Odpadyblog jest miejscem dla każdego chcącego PROWADZIĆ dyskusję i skoro Pan wielokrotnie daje do zrozumienia, że należy rozmawiać poważnie o gospodarce odpadami w Polsce a nie jest w stanie odpowiedzieć na 2 proste pytania to gdzie tutaj sens wklejania miliona linków i ciągle tych samych reportaży video?

     Jeśli chcemy prowadzić dyskusję o EkoAb na odpadyblog, to dajmy możliwość innym poznania odpowiedzi na stawiane pytania. Chyba, że odpowiedzi są niewygodne dla Pana i stąd wielkie oburzenie. To akurat jestem w stanie sobie wyobrazić.

     Jeśli tak dalej ma wyglądać, rzekoma poważna dyskusja na temat gospodarki odpadami ( w Pana przypadku tylko i wyłącznie na temat EkoAb – we wpisie o tulipanach zadałem pytanie na temat gospodarowania odpadami zawierającymi rtęć – brak odpowiedzi) to nie wykluczone, że część jałowych i niewnoszących nic komentarzy zostanie kiedyś potraktowana jako spam i zostanie usunięta.

     Tomasz Araszkiewicz

   2. Odp. 1. Spółka EKO -Maz to nie spółka EKO AB i MSM. Nigdy nie byłem , nie jestem i nie będę związany z żadną spółką. System EKO AB to propozycja rozwiązania problemu odbioru i segregacji odpadów komunalnych przede wszystkim w blokowiskach.
    Nie, to nie jest znaczna część miasta. Pawilony obsługują 6 tys. mieszkańców. Firma komunalna EKO – Maz – niewielka w porównaniu ze ” śmieciowymi” gigantami, zatrudniająca kilkadziesiąt osób, z własnych środków i kredytu komercyjnego odważyła się wdrożyć ekodomki, ponieważ wierzyła w sens ekologiczny i ekonomiczny tego przedsięwzięcia. Stać ją było wówczas na zakup 8 pawilonów i dodatkowe zatrudnienie 16 pracowników. Co do pytania dotyczącego udziału spółdzielni odpowiedzi proszę szukać w Zarządzie tejże, ponieważ nie potrafię na nie odpowiedzieć. Jedyne, co mi wiadomo, to to, że spółdzielnia wyraziła zgodę na lokalizację ekodomków.
    Odp. 2. Jeżeli Sanepid nie wyraziłby zgody lub nie zatwierdził projektu, a później danego miejsca pracy, to po prostu ten system by nie istniał. Jeżeli dziś sanepid dopuszcza otwarte cuchnące altany, to już na chłopski rozum lepsze są zamknięte ekopawilony niż te “zabytki architektury nowoczesnej” osiedli mieszkaniowych, jakimi są altany śmietnikowe. Minipszoki w Systemie EKO AB pod względem sanitarnym na pewno przewyższają sortownie odpadów zmieszanych, a można je porównać z warunkami w kuchni domowej.
    Warunki BHP tak jak na każdym stanowisku pracy muszą być spełnione. Ten projekt na pozytywną opinię inspekcji BHP i wielokrotne kontrole pod tym względem nie wykazały zastrzeżeń w tym zakresie.
    Pozdrawiam. Andrzej Bartoszkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: