Spalarnie świata – Amager Bakke

W tym wpisie przedstawiam wam najśmielszy projekt spalarni odpadów komunalnych, która powstaje w Europie. Tylko czy ten obiekt można w ogóle nazwać spalarnią? Sprawdźcie na jaki pomysł wpadli Duńczycy.

Już na wizualizacjach prezentuje się ciekawie, dynamiczna bryła, ciekawa elewacja i… drzewa na dachu, a właściwie nie dachu a stoku narciarskim. Jakkolwiek dziwnie to nie brzmi, mieszkańcy będą mogli iść na narty do spalarni odpadów.

Nawet zaplanowano kilka tras zjazdowych, które jak się domyślam po kolorach na schemacie, mają zróżnicowaną trudność zjazdu.

Co więcej na stoku lista atrakcji się nie kończy, dzięki swojej wysokości wynoszącej 85 metrów, budynek będzie jednym z najwyższych w Kopenhadze, więc zdecydowano się na szczycie umieścić taras widokowy, z którego będzie można podziwiać panoramę miasta. Wysokość budynku pozwoliła również na zaprojektowanie jednej z najwyższych na świecie ścianek wspinaczkowych.

Najbliższa okolica budynku zostanie zamieniona w teren rekreacyjny ze ścieżkami rowerowymi, parkiem i generalnie wieloma miejscami do uprawiania sportu, a wszystko
w cieniu ogromnej spalarni odpadów. Oby wyszło im na zdrowie.

Ostatnią ciekawostką będzie komin puszczający kółka gazami odlotowymi niczym doświadczony palacz. Projektanci naprawdę włożyli ogromny wysiłek aby odwrócić uwagę mieszkańców od budowanej spalarni. Więcej na temat sposobu emisji spalin z instalacji jak i o samej instalacji możecie dowiedzieć się z poniższego filmu.

Od strony technicznej będzie to typowa spalarnia zbudowana w oparciu o dobrze sprawdzone technologie. Odpady będą spalane na 2 liniach procesowych z wykorzystaniem technologii rusztowej, których zdolność przerobowa wyniesie 400 tys. Mg rocznie. Odpowiada to ilości odpadów zebranych od nawet 700 tys. mieszkańców i co najmniej 46 tys. firm. Oczywiście w procesie produkowana będzie energia elektryczna mogąca zasilić 50 tys. gospodarstw i cieplna starczająca dla 120 tys. gospodarstw domowych.

Za odpylanie spalin odpowiedzialny będzie elektrofiltr, którego sprawność może przekraczać 99%. Usuwaniem tlenków azotu zajmie się technologia SCR, czyli selektywna redukcja katalityczna, która polega na zmieszaniu amoniaku ze strumieniem spalin, który następnie przepływa przez katalizator. Sprawność tej metody wynosi powyżej 95%. Następnie technologia VoluMix znacząco zmniejsza zawartość tlenku węgla w spalinach. Dysze podają powietrze wtórne, dzięki któremu spaliny układają się w 2 spirale. Taki układ ma wpływać na ujednolicenie temperatury w komorze, co prowadzi do wydajniejszego procesu spalania i wypalenia wsadu.

Na koniec wrzucam jedną z najnowszych fotografii z placu budowy, więcej zdjęć tutaj. Rozruch instalacji zaplanowano na 2017 rok.

źródła: 1, 2

Pozdrawiam,
Tomasz Zaliwski
odpadyblog.pl

0 Shares:
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: