Rola Organizacji Odzysku w systemie gospodarki odpadami.

Potencjał drzemie w odpadach, obecnie już chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Na rynku pojawia się mnóstwo firm, które próbują z lepszym lub gorszym skutkiem znaleźć swoje miejsce w branży. 

Oprócz przedsiębiorstw, zbierających odpady oraz zajmujących się bezpośrednio ich odzyskiem i recyklingiem, pojawiło się również grono firm pośredniczących w gospodarce odpadami. Firmy te, to między innymi Organizacje Odzysku, które przejmują obowiązek nałożony na przedsiębiorców w zakresie odzysku i recyklingu.

Organizacje specjalizują się głównie w pośredniczeniu w odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, smarów i olejów, akumulatorów oraz opon. Istnieją Organizacje, wyspecjalizowane w każdej przedstawionej przeze mnie dziedzinie, jak również te, zajmujące się tylko jednym rodzajem odpadów.

Kto współpracuje z kim?

W pełnym procesie bierze udział trzy podmioty. Właściciel odpadu, który chce się go mówiąc potocznie „pozbyć”, organizacja odzysku jako pośrednik oraz zakład, w którym odbywa się unieszkodliwianie.

Właścicielem odpadu jest osoba, który wytwarza odpad bezpośrednio lub podczas procesu produkcyjnego. Jest to zatem podmiot, który przyczynił się do powstania odpadu. Właścicielem jest również osoba, będąca w posiadaniu nieruchomości, w której odpad się znajduje.

Podmiotem zajmującym się recyklingiem i odzyskiem jest każdy zakład, który w sposób bezpieczny dla środowiska jest w stanie unieszkodliwić odpad. W Polsce rolę podmiotów, poddających odpady unieszkodliwianiu pełnią między innymi cementownie, które podczas produkcji cementu, część energii potrzebnej w procesie, uzyskują ze współspalania paliw alternatywnych i opon. Oleje i smary mogą zostać unieszkodliwione w rafineriach. Oleje przepracowane, są tam regenerowane w kierunku wysokiej jakości głęboko rafinowanych olejów bazowych, stosowanych do produkcji olejów smarowych. Odpadami opakowaniowymi zajmują się recyklerzy, zależnie od tego z jakiego materiału zrobione są opakowania (szkło, metal, tektura itd. ).

Jak to działa?

Rolą Organizacji Odzysku jest stworzenie sprawnego systemu pośrednictwa oraz kompleksowa obsługa przedsiębiorstwa w zakresie gospodarki odpadami. Cały proces zostaje odpowiednio udokumentowany poprzez wystawienie przez właściciela odpadu tzw. Karty Przekazania Odpadu, która potwierdza jaka ilość i rodzaj odpadu został przekazany do unieszkodliwienia. Od recyklera, do którego odpad został przekazany, pośrednik otrzymuje Dokument Potwierdzający Odzysk i Dokument Potwierdzający Recykling. Organizacja składa w imieniu wytwórcy odpadu sprawozdanie roczne do Marszałka Województwa, a także prowadzi kampanie i szkolenia pro- środowiskowe oraz informacyjne dla swoich klientów. Jak widać przedsiębiorca podpisujący umowę z Organizacją Odzysku otrzymuje pełny pakiet usług, pozwalający na kompleksowe zabezpieczenie „działalności odpadowej” swojego zakładu.

Scharakteryzowana przeze mnie działalność prowadzona przez Organizacje Odzysku na pierwszy rzut oka wydaje się być dosyć skomplikowanym procesem. Kiedy jednak przyjrzymy się działalności Organizacji spokojnie i z dystansem zobaczymy, że jest ona sporym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy nie muszą przejmować się odpadami i w spokoju mogą zająć się usługami oraz produkcją. Na działalności Organizacji Odzysku zyskują również przedsiębiorstwa wykonujące odzysk i recykling, ponieważ mogą znacznie rozszerzyć profil działalności, a co za tym idzie zarobić dodatkowe pieniądze.

Autor: Monika Michalska

odpadyblog.pl

 

Artykuł zrealizowany na zlecenie ENERGA Organizacja Odzysku S.A.

0 Shares:
3 komentarzy
  1. wydaje się jednak, iż w praktyce to nie wygląda tak kolorowo a deklarowane poziomy odzysku nie pokrywają się z faktycznymi działaniami.

    1. To prawda, nie zawsze organizacja odzysku w pełni wykonuje swoje zadania. Czasem dobre chęci kończą się na “papierku”. Moim zdaniem jedną z przyczyn jest brak realnej kontroli nad wiarygodnością działań niektórych z organizacji. Jednak jak sami Państwo dobrze wiedzą to temat rzeka:)
      Pozdrawiam.

      Tomasz Araszkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: