Polak potrafi – REDUXCO

Często myśląc o gospodarce odpadami powołujemy się na przykłady innych państw. Swoistymi królami porównań są Szwedzi czy Niemcy. Czy na prawdę w Polsce odpady są w tak opłakanym stanie? Czy z naszymi śmieciami można zrobić coś więcej, niż zakopać je w pierwszej lepszej dziurze?  Dzisiaj postaram się pokazać, że jest coś więcej niż tylko dno, wodorosty i ogólnie zima? Jako, że zima zbliża się do nas wielkimi krokami, z każdym dniem robi się coraz chłodniej, a jak wiadomo potrzeba jest matką wynalazków, zróbmy coś by było…

ciepło, cieplej, REDUXCO

Co to jest tajemnicze REDUXCO i jak ma się to coś do odpadów? Jeśli odpowiedzieć miałbym konkretnie to powiedziałbym, że to C5H5FeC5H4COCmHn. Co za diabeł?Już śpieszę wyjaśnić.To tajemnicze coś na R i z tajemniczym x w środku to nasz rodzimy katalizator spalania paliw ciekłych i gazowych. Katalizator? A co to? Komu to w ogóle potrzebne? Cofnijmy się o parę kroków i dla porządku wyjaśnijmy zagadkę na spokojnie.

Katalizator spalania w tym przypadku nasz REDUXCO to taka substancja chemiczna, obniżająca energię aktywacji reakcji chemicznej. Efektem tego jest wzrost szybkości reakcji utleniania, zmniejszenie zużycia paliwa oraz zmniejszenie ilości emitowanych gazów szkodliwych takich jak CO, CO2, NOx, SOx. Katalizator  REDUXCO  nie ulega trwałej przemianie chemicznej w wyniku reakcji, uczestnicząc w niej wpływa na przebieg zmieniając jej mechanizm. Być może brzmi to dla niektórych z Was dosyć abstrakcyjnie. Poniżej film prezentujący w całości katalizator REDUXCO.

 

Widać, że pomyślane jest to od początku do końca. Jednak by poczuć pełnię euforii na temat polskiej, wspaniałej i idealnej w swojej prostocie, myśli technologicznej należy zadać jeszcze kilka pytań doprecyzowujących. Dla tych z Was, którzy zawsze kochali zadania dodatkowe z gwiazdką, to zapraszam na stronę producenta w celu zasięgnięcia większej ilości informacji.

Jak działa to coś?

Katalizator ma za zadanie przede wszystkim  zmniejszenie strat cieplnych kotła i stosowany może być w dowolnym kotle pyłowym opalanym węglem kamiennym,brunatnym, olejem opałowym czy gazem ziemnym. Podstawowym jego zadaniem jest przedłużenie czasu eksploatacji kotła przy zapewnieniu wymagań i wskaźników eksploatacyjnych oraz spełnienie norm i wymagań EU w zakresie emisji gazów szkodliwych.

Dodatkowym smaczkiem w stosowaniu katalizatora, jest możliwość stosowania go i podawania do komory paleniskowej w postaci wodnego roztworu. Wszyscy z nas, którzy lubią zabawy z wodą zapewne będą zadowoleni. Katalizator pod postacią wspomnianego już roztworu serwujemy za pomocą atomizera bezpośrednio do systemu pompowania powietrza do komory paleniskowej. W przypadku 1000 kg węgla potrzebujemy 40 ml katalizatora. Tylko tyle wystarczy by uzyskać oczekiwane efekty.

Jak tam ze skutecznością Panie REDUXCO?

 

Pierwszą,  rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę to fakt, że REDUXCO jest dla prawdziwych koneserów spalania a zwłaszcza tych, którzy cenią sobie spokój i czystość na stanowisku pracy.   REDUXCO utrzymuje wnętrze kotłów w dobrym stanie co z pewnością nie ucieszy tych z Was, którzy zajmują się remontami i konserwacjami. Cóż, jeszcze nie urodził się taki, który by każdemu dogodził. Zapewne trzeba będzie wybrać, czy chcemy sponsorować konserwatorów czy mieć tanio i ciepło.

Katalizator  REDUXCO  wpływa również w istotny sposób na kinetykę spalania paliw a więc zwiększa emisję ciepła. Trzeba uważać na to by nie przeholować z ilością oraz masą podawanego paliwa. Skuteczne i efektywne spalanie powoduje jedną bardzo ważną rzecz. Zmniejszeniem zawartości części palnych w popiele i żużlu, a także redukcje koncentrację tlenku węgla w spalinach czy zmniejszenie ładunku gazowych produktów spalania odprowadzanych do atmosfery w przeliczeniu na jednostkę generowanej energii. Stosując polską myśl technologiczną poprawiającą spalanie na pewno zaobserwujemy spadek temperatury spalin wylotowych oraz wyrównanie temperatur spalin po obydwu stronach kotła.

REDUXCO i odpady?

Połączenie wydaje się być mocno nasiąknięte egzotyką. Jednak i w takich egzotycznych warunkach można znaleźć miejsce dla gospodarki odpadami. W tym przypadku skorzystałem z wiedzy i doświadczenia firmy Dagas. Dzięki nim przekroczyłem egzotyczną barierę i zrobiłem perszy krok do katalitycznej dżungli. REDUXCO można zastosować w dwóch procesach przetwarzania odpadów.  Wszystko zależy od tego w dużej mierze jaki efekt zamierzamy uzyskać. 

Piroliza niskotemeraturowa

Stosując mechanizmy pirolizy niskotemperaturowej można uzyskać na prawdę ciekawe efekty. Dodam tylko, że piroliza niskotemperaturowa przebiega w temperaturze 450-600oC z ograniczonym dostępem tlenu w obecności katalizatora. Przy takim zakresie temperatur istotne jest dodanie katalizatora w tym przypadku dwóch:  REDUXCO i  katalizatora stałego tytanowo-rutylowego jako wykładziny strefowej. Opary węglowodorowe poddaje się skropleniu.

Zastosowanie takich procesów można odnieść między innymi do odpadów gumowych takich jak zużyte opony czy odpady z tworzyw sztucznych, które mogą stanowić nawet 15% wsadu. Takie rozwiązanie jest ciekawą możliwością do zagospodarowania tych odpadów z Kuwejtu. Zaletami przetwarzania odpadów takimi metodami z zastosowanie wyżej wymienionych katalizatorów są:

 • Możliwość  przetwarzania termicznego materiału nierozdrobnionego i niesegregowanego, zanieczyszczonego.
 • Wysoka elastyczność w stosunku do substratu wsadowego, w przypadku biomasy dopuszczalna wilgotność nawet do  40%  
 • Bardzo wysoka redukcja masy odpadów
 • Brak uciążliwości dla środowiska naturalnego, brak emisji, brak toksycznych odpadów (wszystkie produkty końcowe mogą być w pełni wykorzystane).
      Brak emisji dioksyn i furanów.

Wszystko wygląda pięknie i by ten piękny obraz dopełnić spójrzmy na to jakie produkty pozostają nam po takim procesie, czyli spójrzmy na to jaki jest produkt wyjściowy:

ciekła frakcja pirolityczna (ok. 10 Mg/24h) o parametrach:

 • ciężar właściwy – 985 kg/m3,
 • kaloryczność – 49,5 MJ/kg,
 • zawartość siarki – do 1,2%.

gaz pirolityczny (do 6 Mg/24h) o parametrach:

 • azot – 32-40%,
 • wodór – 18-25%,
 • dwutlenek węgla – 10-18%,
 • metan – 4-7%,
 • frakcja (C2-C4) – 2,5-5%,
 • tlen – 0,5-0,7%,
 • wilgotność do 20%, 
 • ciężar właściwy – ok. 0,8 kg/m3,
 • kaloryczność ok. 8,25 MJ/kg.

sadza (granulat 0,3 – 2 cm do 7 Mg/24h) o parametrach:

 • ciężar właściwy – 930 kg/m3,
 • kaloryczność 27,25 MJ/kg, popioły – 15%

kord metalowy: do 2 Mg/24h.

Piroliza wysokotemperaturowa

W tym przypadku proces odbywa się w temperaturach z przedziału 600 – 1300 oC z ograniczonym dostępem tlenu. Również tutaj kluczową rolę odgrywa nasza rodzima myśl technologiczna, czyli  katalizator REDUXCO w towarzystwie katalizatora stałego tytanowo-rutylowego wykorzystywanego jako wykładziny strefowej. Dzięki tak doborowemu towarzystwu oraz panującym warunkom uzyskujemy niemal  całkowitą konwersję biomasy na gaz syntezowy o składzie: CO, H2, CH4, CxHy, N2, CO2, H2O.

Pirolizę wysokotemperaturową można wykorzystywać do do przerobu biomasy stałej, takiej jak chociażby odpady drzewne, siano, słoma, torf, rośliny energetyczne, zielone odpady miejskie, odpady komunalne po wstępnej segregacji, odpady z tworzyw sztucznych (np. polietylen, polipropylen, polistyren) oraz wiele innych. Wartość dopuszczalnej wilgotności substratu wsadowego wynosi nawet do 40%.

Kilka słów na koniec

Wydaje się , że polska myśl nie jest wcale taka zła.  Widać, że napatrzyliśmy się już na przykłady płynące z innych krajów. Nadchodzi teraz czas na to, by wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić porządek na własnym podwórku. Jeśli dołożyć do REDUXCO inne działania związane z gospodarką odpadami to zaczyna nam się rysować całkiem ciekawa perspektywa. Jednak żeby dołożyć łyżkę dziegciu do tej słodkiej i opasłej beczki miodu, powiem tylko jedno. Wszystko zależy od nas. Nawet nie tylko zwykłych ogólnych “nas” ile od każdego z nas. To ja i Ty mamy największy wpływ na jakość odpadów i procesów w których będą przetwarzane. Mam nadzieję, że Wy jako czytelnicy bloga wiecie o takich prostych rzeczach.

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

 

Przy tworzeniu dla Was wpisu korzystałem z materiałów na stronie : reduxco.com oraz doświadczenia firmy Dagas

 

0 Shares:
2 komentarzy
 1. Polska myśl nigdy zła nie była.
  Odnośnie odpadów w Polsce… to może szału nie ma, ale trzeba tutaj pamiętać, że kraje zachodnie rozwijają się dłużej w każdym względzie gospodarczym więc mieli więcej czasu, aby wejść na te poziomy, na których są dzisiaj (chociażby poziomy recyklingu). Jednak małymi kroczkami do przodu…

  1. To fakt. Kraje zachodnie potrzebowały również dużo czasu na to by dojść do tego stanu gospodarki odpadami jaki prezentują obecnie. Wcześniej wystartowali ale to ma dobre strony – jest się na czym wzorować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: