Montaż rusztu w poznańskiej spalarni rozpoczęty

Spalarnia odpadów bez rusztu to jak żołnierz bez karabinu. Jak Bolek bez Lolka, Żwirek bez Muchomorka, pięść bez oka, piernik bez wiatraka czy Lecha Wałęsa bez wąsów.  Jak zapewne wiecie w poznańskiej spalarni odpadów zaczęto montować ruszt. Cała zabawa trwa już od 10 grudnia. Co się z tym wiąże i czego powinniśmy się spodziewać? 

O tym jak działa spalarnia i jakie męczarnie przechodzą w niej odpady pisaliśmy w Energia z odpadów cz.3 – Spalanie bezpośrednie. Również na blogu znajdziecie wiele innych artykułów z dziedziny spalarniowej, rozejrzycie się śmiało.  Skupmy się dzisiaj jednak  na tematyce poznańskiej instalacji termicznego przetwarzania odpadów oraz wspomnianego montażu rusztu. 

Co to za ruszt – co to za spalarnia? 

Poznański ITPOK wyposażony będzie w ruszt ruchomy a konkretniej w posuwisto zwrotny. Takie rozwiązanie zapewni najwyższą jakość spalania odpadów i jest powszechnie wykorzystywane w całej Europie. Z około 500 spalarni funkcjonujących na terenie starego kontynentu, 90% korzysta z rusztu posuwisto zwrotnego. Wiadomo, że gdy wszyscy mają Mambę, chcę mieć ją i ja.

Technologia zastosowana w poznańskiej spalarni jest znana od dekad. Nie jest to szczyt technologicznych ale coś co jest udoskonalane od dziesięcioleci i  poznane na tyle, że łatwo,przyjemnie i bezpiecznie jest  taką technologię rusztową stosować. Prace związane z montażem rusztu powinny skończyć się zgodnie z planem w marcu 2015 roku. Jesteście ciekawi jak wygląda poznańska spalarnia? Obejrzycie wizualizacje. To nic strasznego a warto wiedzieć co tam siedzi w środku. 

Co tam Panie na budowie? 

Dotychczas wszystkie etapy prac są realizowane w założonych terminach. Jednym z kamieni milowych inwestycji był sfinalizowany we wrześniu etap prac ziemnych. Kolejnym ważnym momentem było osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego zlokalizowanego na wysokości 43,5 metra. Dzięki temu już po 7 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty, była gotowa bryła podstawowego obiektu spalarni – hala kotła – podkreśla Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu z firmy SITA Zielona Energia.

 Pod koniec października spalarnia była doskonale widoczna w swojej okolicy. Było to możliwe dzięki zastosowanej technologii szalunku ślizgowego, która pozwala przy nieprzerwanej całodobowej pracy, uzyskać efekt w postaci przyrostu konstrukcji żelbetowej na poziomie dwóch metrów w ciągu doby. Do tej pory na wzniesienie budynku ITPOK wykorzystano blisko 15 000 m3 betonu oraz 2 500 ton stali, co stanowi już ponad 80 proc. całkowitej ilości betonu i stali, jaka zostanie wykorzystana przy budowie poznańskiej spalarni odpadów.

 Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o postępy przy realizacji tej inwestycji. Równolegle z pracami budowlanymi  prowadzimy szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-edukacyjną. Dążymy do tego, aby w momencie uruchomienia ITPOK  wszyscy mieszkańcy posiadali wiedzę  w zakresie znajomości zasad segregowania odpadów oraz funkcjonowania całego systemu gospodarki odpadami na terenie naszej aglomeracji – mówi Pani Bożena Przewoźna, Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu „System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania”.

Warto też zaznaczyć, że poznański ITPOK powstaje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Firma SITA Zielona Energia sp. z o.o. odpowiedzialna jest za zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie i eksploatację instalacji w okresie trwania umowy czyli przez 25 lat. Budowa spalarni rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku i według planu zostanie oddana do użytku pod koniec 2016 roku. Spalarnia będzie przetwarzać rocznie 210 tys. ton odpadów.

Co czeka nas i poznańska spalarnie w nowym roku? 

 Z oficjalnych źródeł możemy się dowiedzieć, że nadchodzący rok to nowe wyzwania postawione przed realizatorami projektu. W I kwartale 2015 r. rozpocznie się  m.in. montaż instalacji oczyszczającej spaliny oraz kotła. Poznań i pobliskie gminy zrzeszone w ZM GOAP są coraz bliżej nowoczesnego i efektywnego gospodarowania odpadami. 

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: