Międzynarodowy dzień wody – odpady, woda i ścieki

Międzynarodowy dzień wody? W dzisiejszych czasach świętujemy już niemal wszystko. Dzień, w którym wspomina się o problemach związanych z wodą ginie gdzieś razem z Dniem Sołtysa czy  Światowym Dzień Wróbla czy  Międzynarodowym Dniem Tańca. Szkoda, bo temat jest coraz bardziej istotny w naszych czasach zwłaszcza gdy skonfrontujmy problem wody z problemem odpadów. 

Na wstępie polecam Wam wywiad z w-ce ministrem środowiska – Stanisławem Gawłowskim. Według jego opinii Polska nie należy do krajów szczególnie zasobnych w wodę. Powinniśmy codziennie dbać o racjonalną gospodarkę wodną. Jak to zrobić? Posłuchajcie wywiadu dla Polskiego Radia.

Jak oszczędzać wodę?

Jest wiele metod i sposobów na to jak oszczędzać wodę. Każdy z nas ma swoje własne doświadczenia i pomysły. Ja chciałbym Wam przedstawić swoje. Być może są powszechnie znane, być może nie. Warto jednak potraktować je jako pewną inspirację do tworzenia własnych metod oszczędzania i optymalnego gospodarowania wodą.

  1. Każdy z na lubi kąpiele. Po męczącym dniu pracy nie ma jak ciepła kąpiel czy prysznic. Powinniśmy jednak skrócić czas jaki spędzamy w wodzie. Jeśli korzystamy z wanny, powinniśmy w miarę możliwości przerzucić się na prysznic. Jeśli już to zrobiliśmy to pozostaje nam jedynie pamiętanie o tym by skrócić czas jaki spędzamy pod prysznicem. Jednym słowem, zróbmy to co mamy zrobić a jednocześnie zaoszczędzimy wodę i będziemy zrelaksowani.
  2. Wiemy już, że woda może nas odprężać. Taką ma właściwość. Jednak nie należy popadać w melancholię goląc się, czy myjąc zęby. Zwłaszcza szczotkując nasze uzębienie powinniśmy zakręcać wodę. Mentol sam w sobie już jest relaksujący. 
  3. Warto zainteresować się wodomierzami w naszym mieszkaniu/domu. Czasami nieszczelności są trudne do wykrycia, co jednak nie zmienia faktu że wyciekająca woda jest dla nas stratą ekonomiczną oraz środowiskową.
  4. Starajmy używać odpowiedniej ilości naczyń, szklanek i garnków do naszych potrzeb. Dużo brudnych garów to dużo wody potrzebnej do ich umycia. 
  5. Wiosna już do nas zawitała, nawet pomimo drobnych i miejscowych ochłodzeń. Coraz częściej interesujemy się tym co dzieje się w naszym ogrodzie. Warto rozważyć stosowanie deszczówki przy pielęgnacji naszych upraw.

Woda i ścieki

Gospodarka odpadami oraz woda wiąże się ściśle z tym jak przebiegać będą procesy oczyszczane ścieki w naszej lokalnej oczyszczalni. Jednym słowem, to co wrzucamy do ścieków może spowodować pogorszenie się jakości wody czy nawet chwilowej awarii oczyszczalni.  W Polsce mamy taką sieć kanalizacyjną, która jest w stanie przyjąć nieczystości sanitarne i papier toaletowy. Wszystko ponad to stanowi problem a już prawdziwą zmorą są patyczki do uszu czyli tzw. patyczki higieniczne. Tym czasem to co znajduje się w oczyszczalniach ścieków to prawdziwe skarby. Banknoty, portfele, rtęć, kapsle, garnitury, światłowody. Asortyment znalezisk nie ma granic. 

MPWiK z tej okazji stworzyło rysunkowy poradnik co i jak wyrzucać do naszych sedesów. Dbając o wodę należy również brać pod uwagę tą, która wypływa od nas rurami kanalizacyjnymi. Parafrazując powiedzenie “hajs się musi zgadzać” przytoczyć warto ” woda się musi zgadzać”.  Poradnik można zobaczyć tutaj

 

Dbając o wodę należy zwracać uwagę na wiele aspektów. Na te, na które mamy wpływ podczas dbania o własną higienę, wygląd czy dobrą dietę ale również na te, które są składają się na elementy uboczne naszej egzystencji.

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: