Systemy zarządzania- czy naprawdę ich potrzebujemy?

Kreislauf

Dziś postanowiłam poświęcić chwilę systemom zarządzania. Ponieważ jest ich bardzo dużo, skupię się na Systemie Zarządzania Środowiskowego (SZŚ) wg normy ISO 14001. Ze środowiskowego punktu widzenia jest on najbardziej istotny, gdyż powstał po to, aby propagować ideę zrównoważonego rozwoju i chronić środowisko naturalne.

ISO 14001

Jak każdy system zarządzania, standard ISO 14001 działa w oparciu o tzw. Cykl Deminga. Jest to schemat zgodnie, z którym każde działanie powinno być na wstępie zaplanowane, wykonane, następnie sprawdzone i ciągle doskonalone.

Podstawowym zadaniem wdrożenia SZŚ jest wspomaganie ochrony środowiska i zapobieganie zanieczyszczeniom w sposób uwzględniający potrzeby społeczno- ekonomiczne.

 W dużym skrócie, działanie organizacji, która wdraża system polega przede wszystkim na identyfikacji aspektów ekologicznych, które są związane z profilem jej działalności, wyrobami i usługami przez nią świadczonymi. Przykładowe aspekty środowiskowe związane mogą być z gospodarką odpadami, pozyskiwaniem i dystrybucją surowców, pakowaniem i transportem oraz procesami produkcyjnymi. Oczywiście aspektów tych może być znacznie więcej. Kolejnym krokiem jest wybór spośród aspektów środowiskowych, aspektów znaczących czyli tych, które mają największy wpływ na środowisko. Po ustaleniu aspektów znaczących należy podjąć działania mające na celu aspekty te wykluczyć lub ograniczyć ich negatywny wpływ.

Aby System działał sprawnie i pokazywał wymierne efekty powinien angażować wszystkie osoby pracujące zarówno bezpośrednio w organizacji jak i osoby z nią współpracujące. Myślę, że warto również wspomnieć, że etapem kolejnym po wdrożeniu SZŚ może być uzyskanie certyfikatu Ekozarządzania i audytu- EMAS, który jest swego rodzaju rozszerzeniem normy ISO 14001.

Wdrożenie Systemu – czy warto?

Liczba organizacji zarejestrowanych w EMAS lub/ i posiadających wdrożony System Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001, wskazuje, że świadomość ekologiczna polskich przedsiębiorców z roku na rok wzrasta.

Nie bez znaczenia pozostaje stanowisko Polskiego Rządu, który zapisem min. w Ustawie z dnia 29.08.2014 r. o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw (art. 28, pkt 3) jednoznacznie mówi, że: „ Podmiot pośredniczący jest obowiązany posiadać wdrożony system zarządzania środowiskowego zgodny z wymaganiami systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) lub z normą ISO 14001.” Zapis ten zobowiązuje przede wszystkim organizacje odzysku jednak tendencje rynkowe, wykazują, że coraz więcej firm zajmujących się produkcją i transportem zaczyna również wdrażać system, chcąc podnieść swoją wartość rynkową.

Główną przyczyną jest z pewnością to, że działania biznesowe, coraz częściej prowadzone są z dużymi zagranicznymi firmami, które dużą wagę przywiązują do ochrony środowiska. Zatem organizacja posiadająca wdrożony SZŚ jest dużo bardziej atrakcyjna i wyróżnia się na rynku, jest również swego rodzaju gwarantem wysokiej jakości usług. Kolejnym argumentem przemawiającym za wdrożeniem systemu jest oszczędność. O ile prace wdrożeniowe i certyfikacyjne stanowią wydatek, o tyle po pewnym czasie, gdy system zaczyna funkcjonować w organizacji, zauważalne jest zmniejszenie kosztów działalności (głównie za sprawą świadomego i oszczędnego gospodarowania zasobami).

Przytoczone powyżej argumenty opisują tylko kilka zalet wdrożenia Systemu Zarządzania Środowiskowego. Oczywiście korzyści jest znacznie więcej, a nadrzędną z nich jest ochrona środowiska, które jest wspólnym dobrem nas wszystkich. W związku z tym, zapraszam do dyskusji, a jeśli wpis wzbudzi Państwa zainteresowanie postaram się w przyszłości przygotować bardziej szczegółowy opis działania Systemu Zarządzania Środowiskowego. Życzę przyjemnej lektury.

 

Monika Michalska

odpadyblog.pl

 

Artykuł zrealizowany na zlecenie ENERGA Organizacja Odzysku S.A.

0 Shares:
2 komentarzy
 1. Witam,
  Wszystko to co Pani pisze jest bardzo interesujace jednak pokazuje tylko SZS w teori. Czy istniala by mozliwosc pokazania jak dziala ten system w praktyce od strony audytora np. jak wyglada jego dzien pracy, jak wprowadza ten system w “zycie” , od czego nalezy zaczac aby pracowac jako wdrozeniowiec systemu.
  Bede bardzo wdzieczna gdy cos na ten temat pojawi sie na blogu! Poniewaz jestem bardzo zaintetesowana tym tematem

  1. Dzień dobry,
   dziękuję bardzo za zainteresowanie. Jeśli chodzi o Pani pytania to na początku uściślę, że Auditor nie bierze udziału we wdrażaniu systemu ponieważ nie może on auditować własnej pracy. System wdrażany jest przez całą organizację (każdy pracownik ma określone zadanie) a całość koordynuje Pełnomocnik oraz Najwyższe Kierownictwo. Auditor wewnętrzny (osoba zatrudniona w organizacji) to osoba, która sprawdza działanie systemu np. przed jego certyfikowaniem.

   Jeśli chodzi o rozpoczęcie pracy w tym zawodzie to na rynku dostępnych jest wiele szkoleń przygotowujących i certyfikujących Auditorów, Pełnomocników i Managerów Systemu. Bogata jest również oferta studiów podyplomowych w tym zakresie.

   Tematyką bloga nie są systemy zarządzania dlatego nie chciałabym wchodzić zbytnio w szczegóły w postach, jeśli ma Pani jednak jakiekolwiek pytania zapraszam do kontaktu mailowego.

   Pozdrawiam serdecznie Monika Michalska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: