Turbiny wiatrowe czy wiesz gdzie możesz je mieć?

Zdanie na temat energii odnawialnej jest podzielone a zwłaszcza jeżeli chodzi o turbiny wiatrowe. Jedni ją kochają inni wręcz przeciwnie. Znacie pewnie na pamięć wszelkie argumenty za i przeciw. Brak zanieczyszczeń, wymagana mniejsza powierzchnia w porównaniu z elektrownią konwencjonalną mieszają się z martwymi ptakami, hałasem czy polem elektromagnetycznym Patrząc jednak obiektywnie na to co się dzieje w kwestii turbin wiatrowych nie sposób nie zauważyć tego gdzie je można umieścić. Chcesz wiedzieć, gdzie je możesz mieć? 

Morskie farmy wiatrowe

Pomysł na wykorzystanie turbin na morzu,  zdążył już zebrać trochę kurzu doświadczeń, ponieważ już od początku lat 90′, a więc niespełna 25 lat, zaczęto się bacznie przyglądać i żywo interesować morskimi farmami wiatrowymi.  Świat rozpoczął opracowywanie projektów oraz metodyki badań takich czynników jak pomiary wartości wiatrów, głębokości wody czy opracowanie profilu dna morskiego.  Zainteresowanie i podjęte badania są skutkiem czynników określających charakter wiatru na obszarach morskich takich jak: 

  • większa stabilność wiatru,
  • elektrownia usytuowana na morzu jest dużo bardziej wydajna energetycznie niż jej “lądowy” odpowiednik. 
  • na obszarze morskim, można zagospodarować większą przestrzeń pod elektrownię wiatrową. 

Jeżeli interesuje Was tematyka elektrowni wiatrowych to powinniście odwiedzić morskiefarmywiatrowe.pl.

Turbiny wiatrowe pod mostem

Elektrownie wiatrowe wydają się być rozwiązaniem dedykowanym zwłaszcza w dla krajów, które charakteryzują się dużą gęstością zaludnienia w myśl zasady, że skoro jest popyt to również musi być podaż.  Gdzie, jak nie w takich miejscach, spodziewać się zaskakujących elektrowni wiatrowych? 

Umieszczanie turbin w miejscach nieużytkowych takich jak już tytułowe puste miejsca pod mostami, koncepcyjnie zostało już opracowane jednak w praktyce nikt nie sprawdził efektywności takich rozwiązań.   Jak wspomniałem, popyt rodzi podaż więc naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili modelowanie efektywności energetycznej pracy turbiny wiatrowej, znajdującej się w pustej przestrzeni pod mostem czy wiaduktem. Obiektem badawczym był wiadukt Juncal na Wyspach Kanaryjskich.  Modelowanie wykazało, że  jedna instalacja tego typu jest w stanie wygenerować moc rzędu 500 kW czyli tyle by zasilić około 500 domostw i wyeliminować 140 ton dwu tlenku węgla rocznie. Tyle zdrowia, że nie skorzystać z tego to grzech.  Czy już niedługo pod każdym mostem i wiaduktem będzie kręcił się wiatrak? Taka wizja wydaje się być odległa z tego względu, że najlepszym rozwiązaniem jest instalacja kilku mniejszych turbin co rodzi oczywiście koszty.  Pomysł nadal pozostaje w sferze badań. 

 

Turbiny powietrzne w powietrzu 

BAT (Buoyant Airborne Turbine)to jest coś co być może pozwoli na generowanie energii elektrycznej w każdym możliwym miejscu i to dosłownie. Turbiny wiatrowe dostępne są już na lądzie, morzu i w powietrzu a te ostatnie są do tego jeszcze mobilne. Realizacja tej wizji jest możliwa dzięki temu, że Mitsubishi Heavy Industries wraz z omańskim funduszem Suhail Bahwan Group zainwestowały w firmę Altaeros Energies, która pracuje nad latającymi turbinami. Plusem latających wiatraków jest ich mobilność i to, że mogą wznieść się na pułap, nawet do 600 m,  na którym  panują lepsze warunki wietrzności.  Wspomniana wcześniej mobilność a wiec możliwość, brak tradycyjnych elementów takich jak findamenty i elementy wierzy mają obniżyć koszty energii.  Z badań i zapewnień firmy  Altaeros Energies turbina wiatrowa może produkować nawet do dwóch razy więcej energii niż standardowe naziemne turbiny. 

Brak fundamentów i wieży, a także lepsze warunki pogodowe, mają skutkować obniżeniem kosztu produkcji energii z wiatru. Turbina wiatrowa Altaeros Energies ma pracować na wysokościach sięgających 600 m.Altaeros Energies zapewnia, że latająca turbina umieszczona na takiej wysokości może produkować dwa razy więcej energii niż tradycyjna turbina o podobnej mocy a transport latającej turbiny jest dużo mniej problematyczny. Technologia Altaeros Energies może znaleźć zastosowanie nie tylko przy produkcji energii, ale także np. w telekomunikacji. Pracę turbiny możecie zobaczyć tutaj: 

 

 

Czy taka mnogość zastosowań turbin wiatrowych przyczyni się do powstania nowych, niezależnych źródeł energii? Pogoń za nowymi formami turbin wiatrowych wydaje się inspirująca i fascynująca jednak na dłuższą metę nie widać w niej jednego – nowym pomysłom daleko do opłacalności i wdrożenia w życie. Bądźmy jednak optymistami. 

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: