Fabryka Marsa zasilana energią odnawialną

 

Czy w obliczu tego, że fabryka Marsa będzie zasilana energią odnawialna, możemy mówić o jakiejś rewolucji?  Zanim rozpędzisz wyobraźnię do galopu a następnie przejdziesz w “nad świetlną” warto zadać sobie pytanie – Z czego ta energia, kiedy ta energia i czy to w ogóle możliwe. Postaram się zwięźle odpowiedzieć an te pytania ale najpierw zadam jedno pytanie Tobie. Jesteś już gotowy? Ok ruszamy dalej. 

o co chodzi z tą energią? 

Mówiąc najprościej, sprawa wygląda następująco – Mars Polska jakiś czas temu uruchomił przyzakładową oczyszczalnię ścieków. Inwestycja zlokalizowana jest w Janaszówku i z tego co można wyczytać w internecie, kosztowała 33 mln zł. Dzięki inwestycji koncern planuje ograniczyć o 10 % emisję dwutlenku węgla i zakładowe zużycie wody.

Wypowiedzi Mars Polska pozwalają zarysować plan, który polegać ma na wykorzystania potencjału odpadów. Z ładunku odpadów prawie w 100 procentach odzyskać energię i wykorzystać ją ponownie w produkcji.  oczyszczalnia daje możliwość wygenerowania 1 MW energii odnawialnej, która może posłużyć do  wyprodukowania około 800 tys. snickersów na dobę albo prawie 100 tys. półkilogramowych opakowań karmy marki Pedigree. Być może bardziej obrazowym będzie to, że moc z instalacji będzie w stanie zasilić   32 000 lodówek klasy A+

dlaczego powstała oczyszczalnia ścieków?

Przyczyn powstania instalacji należy szukać już w 2007 roku, kiedy to Mars rozpoczął swoje działania środowiskowe. Od tej daty, jak twierdzą osoby decyzyjne w zakładzie nie składuje się już żadnych odpadów. Co zatem się z nimi dzieje? Podobno poddawane są recyklingowi. Teraz jest możliwość przetwarzania odpadów produkcyjnych w nowo powstałej oczyszczalni.  Instalacja oczyszczania ścieków ma za zadanie również osiągnąć dalekosiężne cele Marsa i zupełnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do 2040 roku.

Czy realizacja działań środowiskowych polityki ekologicznej Mars skupiają się tylko w Polsce? Jak łatwo się domyślić nie, choć zakład produkcyjny pod Sochaczewem jest jednym z większych kompleksów producenta na świecie.  W Teksasie zainwestowano  w farmę wiatrową Mesquite Creek Wind, która w najbliższym czasie będzie zaopatrywała w energię odnawialną ponad 70 oddziałów Marsa, w tym 37 fabryk zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych. 

co przyniesie nam ta instalacja? 

Niewątpliwie nowe miejsca pracy i możliwość rozwoju dla osób związanych z obszarem oczyszczania ścieków, produkcji oraz energetyki. To pierwszy i chyba największy plus jaki niesie za sobą powstanie nowoczesnej oczyszczalni ścieków. 

Gdyby jednak nadwyżki energii były na tyle duże, że zakład produkcyjny nie przejadałby wszystkiego, wyprodukowana energia mogła by być sprzedawana do lokalnej sieci energetycznej. W przypadku energii cieplnej można by mówić o ogrzewaniu lokalnych mieszkańców. 

Ten przypadek przypomina mi trochę sytuację z technologią MRT i Philips Lighting w Pile, gdzie co prawda funkcjonuje nowoczesna instalacja do odzysku rtęci ze zużytych źródeł światła i co prawda unieszkodliwia odpady pochodzące z działań związanych z organizacją odzysku ale w skali kraju te pozytywy gdzieś giną. Mówiąc krótko, nieodpowiednie działania innych podmiotów są w stanie skutecznie popsuć pozytywne te pozytywy. 

Warto pamiętać by negatywy nie przysłoniły pozytywów, tutaj apel do Mars, należy strać się by praca i jej efekty nowoczesnej oczyszczalni były równie nowoczesne. Miejmy nadzieję, że kolorowy miód pozostanie tylko we Francji. 

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: