Czy Polska ma powietrze najgorszej jakości?

Za oknem biało i od czasu do czasu poprószy śnieg. Niebo zasłane ciężkimi chmurami. Czy tak samo jest u Was za oknem? Jeśli wyjrzycie na zewnątrz  poczuć można coś jeszcze – można empirycznie określić jakość powietrza. Czy rzeczywiście mamy najgorsze wskaźniki w Europie? 

Czy faktycznie Polska ma najgorszą jakość powietrza w Europie pod kątem pyłu i bezoapirenu?  Jeśli zgłębić wiedzę na temat tego czym jest benzoapiren to można dojść do jednego wniosku – trucizna, nie oddychać, związek silnie rakotwórczy i mutagenny. 

Co prawda eksperci starają się trochę zgasić panikę w zarodku twierdząc, że 

Stężenia, które teraz obserwujemy, nie są na tyle wysokie, żeby zdrowa osoba, wychodząc na ulicę w ciągu dnia, mogła umrzeć. Żyjąc jednak w tym kraju i oddychając zanieczyszczonym powietrzem, zdrowie co roku się osłabia – zastrzega Adamkiewicz. – Może to wywoływać choroby układu oddechowego, np. przewlekłą astmę, choroby układu krążenia takie jak miażdżyca i ostatecznie prowadzić do śmierci w wyniku udaru lub zawału serca.

Jedno jest pewne, wraz z rozwojem ludzkości na naszej planecie robi się coraz ciaśniej co przekłada się na jakość środowiska w tym powietrza atmosferycznego, którym oddychamy. 

Zdaniem ekspertów jakość powietrza atmosferycznego w Polsce przekłada się na problemy zdrowotne a co za tym idzie rosnące koszty leczenia.  Szacuje się, że w skali kraju liczba osób zmagających się z  przewlekłymi chorobami rośnie. Wśród chorób powodowanych przez zanieczyszczenia wymienia się takie schorzenia jak nowotwory między innymi płuc i pęcherza.

Wniosek jest prosty, zanieczyszczając powietrze obciążamy NFZ-ty oraz nasze PKB a kwotami wydawanymi na hospitalizację są te z zakresu pomiędzy 40 – 120 mld rocznie.  

Problem istotnie nas dotyczy. Zanieczyszczenia powietrza są jak najbardziej realne. Chciałbym jedynie rozważyć pytanie , czy kwestie zanieczyszczenia powietrza są na tyle istotnym obciążeniem gospodarki by zajmować się nimi w pierwszej kolejności? 

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
1 komentarz
  1. Czy wiadomo o powstaniu jakiegoś dokumentu podsumowującego dane dotyczące tego, ile poszczególne części Polski i kraj jako całość traci wskutek tak niskiej jakości powietrza, jaką obecnie mamy, min. w Krakowie?

    Pytam, ponieważ raport tego rodzaju byłby punktem wyjścia dla rozważania pytania o priorytet tej kwestii. Inną Na marginesie pozwolę sobie dodać, że próba nadania priorytetu sprawom może być zadaniem syzyfowym i niekończącym się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: