Złomowisko PL : Zbieracze

Złomowisko.pl – onet.tv

Już dawno myślałem jak skomentować to co pojawia się na antenie Discovery. Serial jest super ciekawy tylko wszystko zależy jak na niego spojrzeć.  No właśnie, ja widzę to tak…

… no właśnie. Z mojego punktu widzenia serial przedstawia tyle barwnych wątków i postaci, że postanowiłem po kolei skupiać się na jednym wybranym aspekcie. Dzisiaj padło na zbieraczy, czyli w pewnym sensie fundament funkcjonowania złomowisk.  

Ciekawy zawód z gwarancją zatrudnienia

Często mówiąc w jakiej branży pracuję słyszę, jaka to ciekawa praca, jakie to jest zapotrzebowanie na zagospodarowanie odpadami. Trudno się dziwić, w przeciągu ostatnich kilkunastu lat dużo uwagi poświęca się tematom związanym z ekologią, recyklingiem i odpadami. Podejrzewam, że na tej fali powstało Złomowisko ukazuje więc ciekawy zawód z legendarną już gwarancją zatrudnienia.

Na samym początku umówmy się, serial jest jeśli nie całkowicie to jest częściowo reżyserowany. Nawet mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że czasami nawet przez samych aktorów czyli właśnie tytułowych zbieraczy ale zanim o nich to powiedzmy sobie kilka słów o samym serialu.

 Cała seria Złomowisko PL to opowieść o losach ludzi zajmujących się złomem.  Możemy  oglądać wesołe przygody zbieraczy – “pierwotnych” dostawców złomu , szeregowych pracowników zakładów czy przeżywać trudne dylematy właścicieli złomowisk. W jednym odcinku bohaterowie i ich perypetie przeplatają się ze sobą ukazując  to jak każda z poszczególnych postaci walczy o przetrwanie w odpadowej kopalni złota. To już samo w sobie jest ciekawe z punktu widzenia widza. Przyjrzyjmy się teraz zbieraczom. 

Zbieracze 

Zbieracze złomu to  szeroki przekrój tych bohaterów. Jedni jeżdżą wozem zaprzęgniętym w konie inni starym zdezelowanym busem. Każda z osób zbierających złom jest na swój sposób charakterystyczna i bardzo barwna jednak to co je spaja w jedną grupę to walka o przetrwanie i silny charakter.  Jeśli ktoś chciałby śledzić ich losy to warto zwrócić uwagę na to jaki jest ich główny cel. Wiadomo, że będzie tow pierwszej kolejności zysk i to najlepiej jak największy zysk.Warto również zainteresować się tym jakie odpady zbieracze odbierają, jak podchodzą do odbieranych odpadów i co z nimi ostatecznie robią a można zaobserwować kilka ciekawych rzeczy. 

Przede wszystkim jeśli spojrzymy na nich z odpowiednim szacunkiem to już możemy się nauczyć jak za pomocą magnesu czy jak oni to nazywają “magnetu”, odróżnić złom stalowy od aluminium. Ta cenna wiedza pozwoli nam zarabiać dużo więcej na złomie, bo jak wiadomo aluminium jest zawsze w cenie. Poniżej cennik skupu złomu jaki figuruje na stronie WTÓRSTAL

ceny złomu

Cennik skupu surowców wtórnych – wtorstal.pl

Niektórym może wydawać się, że to ludzie bardzo prości i niezbyt mądrzy. Wiadomo, ciągła pogoń za złomem w ciężkich warunkach jest widoczna w ich rysach twarzy i w ich spojrzeniach. W tym w jaki sposób mówią ale  jednak traktujmy ich jako mocny fundament złomowisk zwłaszcza jeśli spojrzymy na to ile muszą nazbierać by cokolwiek zarobić.

Jeśli mowa o gwarancji zatrudnienia to w jednym z odcinków zbieracze złomu w rozmowie podają kwoty zarobków. Jeśli im wierzyć, to kierowca Edek zarabia około 1500 zł. Czy to nie przypadkiem tyle ile zarabiają młodzi ludzie w swoich pierwszych Poniżej krótki fragment, który chyba w pełni oddaje jak podchodzą do zbierania złomu zbieracze. 
Poniższa dwójka jest na tyle przebojowa, że w pewnym sensie stała się głównymi bohaterami a przynajmniej osobami dla których wielu fanów serii włączało telewizor. 

Zbieracze oczywiście jak to ludzie interesu zainteresowani są grubym złomem, jak widać przygarną dosłownie wszystko co jest metalowe w tym elektroodpady. Warto więc postawić sobie pytanie Czy  w takim wypadku można oddać elektroodpady np. starą pralkę do punktu złomu? Czy to jest w ogóle zgodne z obowiązującym prawem? 

Według art. 35 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest obowiązany do oddania zużytego sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt. Zgodnie z definicją zbierającego zużyty sprzęt zawartą w ustawie punkt skupu złomu jest takim podmiotem ale pod określonym warunkiem. Prowadzący punkt skupu złomu musi posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów w postaci zużytego sprzętu i musi być zarejestrowany w rejestrze prowadzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na podstawie art. 6 ww. ustawy. Reasumując oddanie zużytej pralki do zarejestrowanego w rejestrze GIOŚ punktu skupu złomu jest zgodne z prawem. Bywa, że nie łatwo jest takie informacje zweryfikować i jak to bywa z teorią nie zawsze ma wiele wspólnego z praktyką.  Złomowiska to często czarne dziury w systemie zbiórki i zagospodarowania elektroodpadów. Zużyty sprzęt niejednokrotnie ginął w dużych ilościach na linii złomowisko-organizacja odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tak jak wspomniałem serial jest wyreżyserowany i ukazuje barwną ale nadal jasną stronę złomowisk, więc niech wcześniejszy wywód pozostanie dygresją. 

Dygresja dygresją ale śledzenie pracy zbieraczy jest naprawdę pouczające. Jeśli jesteście BHP-owcem to można zaobserwować wiele ciekawych przypadków zaprezentowanych przez Marka – Krzykacza. Rękawiczki ? Tylko dla słabych. Zresztą może coś w tym jest. Osobiście rękawiczki zacząłem cenić w momencie gdy po kontakcie z odpadami nie mogłem domyć rąk przez 4 dni. Faktycznie , chyba są tylko dla mięczaków.

Cięcie grubego złomu acetylenem to zajęcie żmudne i nudne. Nie warte nawet tego by zgasić papierosa. Wszak nic tak nie motywuje do wydajnej pracy jak adrenalina. Wiadomo – jest ryzyko jest zabawa. 

 Można by wymieniać w nieskończoność różnych przykładów ale nie chce być złośliwy bo nie o to chodzi. Ciekawy jestem jak Wy podchodzicie do Złomowiska PL? Ciekawy serial, czy oglądany z zainteresowaniem przez ludzi z tzw. branży? 

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
3 komentarzy
  1. Wow, przeciekawy program. Pierwszy raz to widzę.
    I szczerze mówiąc, nie wiem, jak to skomentować. Może poza tym, że 1500 tys to faktycznie brzmi jak wynagrodzenie z początku kariery młodych ludzi – ale pytanie, czy ta kwota może wzrosnąć i czy cena skupu złomu wzrasta wraz ze wzrostem cen podstawowych artykułów. No ale te pytania są oczywiste.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: