Palenie śmieci w domach jest ekologiczne

Dawno nie pojawiało się na  blogu  żaden dłuższy tekst. Zajęty byłem bowiem sprawami zawodowymi i rodzinnymi i jakoś tak po prostu lekko zaniedbałem bloga. Nie przeglądałem również aktualności z zakresu gospodarowania odpadami i ochrony środowiska  a to wieli błąd, za który Was serdecznie przepraszam. 

Działo się dużo w tym przeprowadzono ciekawe badania z których płyną zaskakujące wnioski – Palenie śmieci w domowych piecach jest ekologiczne zdaniem co piątego Polaka. Wydawało by się, że tematy związane z niską emisją są tak przewałkowane, że powoli wieją nudą. Jak widać wiele jest do zrobienia.  Co więc Wy tam palicie? 

 

Czym jest niska emisja? Zgodnie z definicją :

Niska emisja – emisja produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych do atmosfery ze źródeł emisji (emiterów) znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 m. Wyróżnia się emisję komunikacyjną, emisję wynikającą z produkcji ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz emisję przemysłową. Do produktów spalania wpływających na występowanie niskiej emisji zaliczyć można gazy: dwutlenek węgla CO2, tlenek węgla CO, dwutlenek siarki SO2, tlenki azotu NOX, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren oraz dioksyny, a także metale ciężkie (ołów, arsen, nikiel, kadm) i pyły zawieszone PM10, PM2,5.

wikipedia.pl

Kampania Nie Rób Dymu oraz przeprowadzone w jej ramach badania, która obnaża braki wiedzy w społeczeństwie oraz zachęca do palenia drewnem. Pełne wyniki dostępne są tutaj – na stronie kampanii. Tutaj też można zapoznać się z misją kampanii  oraz tym jak palić drewnem i jakie gatunki najlepiej się do tego nadają. Z punktu widzenia gospodarowania odpadami skupmy się jednak na tym co wydaje się najniebezpieczniejszymi wnioskami płynącymi z przeprowadzonych badań. 

“40% respondentów przyznaje, że nie wie na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20% z nich pozytywnie odnosi się do palenia śmieci, uznając je z wyraz przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego”
www.nierobdymu.com

Sąsiad pali śmieci – kto może pomóc?

Wiadomo, że donosicielstwo nie jest tą najbardziej lubianą cechą. Czasami jednak smród jest tak duży, że w wyniku bezsilności musimy jakoś zareagować a zdroworozsądkowe argumenty do sąsiada nie docierają. Jeśli chcielibyśmy zareagować w sposób radykalny, możemy skorzystać z następujących instytucji : 

Straż Miejska jest chyba zasypywana milionami zgłoszeń na każdy temat. Od złego parkowania po hałasy w mieszkaniu. Poza tymi zgłoszeniami oraz interwencjami Straży Miejskiej można powierzyć dbanie o porządek i czystość na terenie Waszej gminy. W przypadku zgłoszeń dotyczących spalania odpadów, Straż Miejska może przeprowadzać kontrole spalania odpadów w piecach. 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska  jest odpowiedzialny za prowadzenie i tworzeni odpowiednich  ewidencji  i rejestrów dotyczących emisji w tym niskiej emisji. W związku z tym WIOŚ wykonuje pomiary kontrolne ilości wprowadzanych do środowiska zanieczyszczeń.

Państwowa Inspekcja Sanitarna zajmuje się między innymi przypadkami zagrożenia zdrowia i życia ludzi, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych i miejscach pracy.

Czego nie palimy w domowych piecach

Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów i śmieci. Dzieje się tak, ze względu na niewystarczającą temperaturę spalania.  Odpady w tym tworzywa sztuczne do całkowitego i bezpiecznego spalania potrzebują znacznie większych temperatur niż te występujące w domowych piecach.  W wyniku niecałkowitego spalania powstają szkodliwe dla nas związki i substancje.

Wśród niebezpiecznych substancji jednymi z najgroźniejszych są :

Dwutlenek siarki (SO2), który  powoduje trudności w oddychaniu u ludzi i zwierząt. Rośliny w wyniku kontaktu z dwutlenkiem siarki cierpią na zanik chlorofilu co w efekcie skutkuje obumieraniem liści.Dzięki temu związkowi chemicznemu możemy obserwować takie zjawiska jak  kwaśne deszcze, które powodują zakwaszania gleby. 

Tlenki azotu (NOx) mogą być przyczyną zapalenia płuc i bronchitu. U roślin powodują uszkodzenia liści. W powietrzu tworzą kwas azotowy, który odkładając się w glebie podwyższa ich zawartość w produktach roślinnych.

Tlenek węgla (CO) jest trujący dla ludzi i zwierząt. Wiąże czerwone ciałka krwi, utrudniając transport tlenu. Oddziałuje także na centralny układ nerwowy. Pył odkładając się w glebie powoduje szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie roślin metalami ciężkimi. Przyspiesza powstawanie trójtlenku siarki (SO3), który w powietrzu atmosferycznym tworzy z parą wodną aerozol kwasu siarkowego.

 

Nie palimy więc zatem takich rzeczy jak : 

 • plastikowych pojemników i butelek po napojach
 • stare opon oraz innych odpadów gumowych
 • przedmiotów z tworzyw sztucznych
 • elementów drewnianych zabezpieczonych lakierem lub innymi chemicznymi substancjami 
 • sztucznej skóry
 • opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin
 • opakowań po farbach i lakierach
 • pozostałości farb i lakierów
 • plastikowych toreb z polityenu
 • papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych

Co zatem można spalić w domowych piecach bez większych wyrzutów sumienia? 

 • papier, tekturę i drewno
 • opakowania z papieru, tektury i drewna
 • odpady z kory i korka
 • trociny, wióry i ścinki
 • odpady z  przeróbki makulatury

Bieżący stan i jakość powietrza możemy sprawdzić tutaj a na stronie powietrze.gios.pl znajdziecie więcej informacji na ten temat w tym aplikację mobilną na smartfony i tablety. 

Ciekawy jestem ile osób pali odpadami w domowych piecach. Badania kampanii ” Nie Rób Dymu ” uwypuklają problem, który pewnie najbardziej widoczny jest poza dużymi miastami lub na ich obrzeżach. Z aktualnych danych prezentowanych na portalu GIOSu wynika jednak, że nie jest aż tak źle jak można byłoby się spodziewać.  Ciekaw jestem też ilu z Was pali, paliło lub ma sąsiada, który takie sposoby ogrzewania praktykuje. 

Pozdrawiam
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
 1. Mam sąsiada, który pali śmieci dosłownie wszystkie, śmierdzi jak nie wiem na dworze. Śmieszy mnie ogółem takie zachowanie, bo zainwestował w panele fotowoltaiczne i niby taki eko, a do kominka wrzuca byle co.

 2. Ja ze swej strony dorzucę stronę małopolskiego WIOŚ, nadaje się do całkiem precyzyjnego monitorowania jakości powietrza w kilku małopolskich miejscowościach. http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/

  Szczerze to trochę się dziwię podejściu osób, które spalają śmieci. Aby dotrzeć do wyobraźni ludzi w ten sposób łamiących prawo powieszono na jednej z krakowskich ulic tablicę upamiętniającą ilość osób, które przez kilka ostatnich lat zmarły w związku z pogorszeniem stanu płuc wywołanym smogiem.

  1. Dane pokazywane przez WIOŚiowe stacje pomiarowe dotyczą tylko niewielkich fragmentów miast, więc nie sposób określić, czy akurat w naszej okolicy powietrze jest czystsze czy brudniejsze niż wskazują aktualne pomiary (można się zdać jedynie na węch;)

 3. To jaką świadomość w kwestii spalania odpadów ma polskie społeczeństwo odzwierciedla np. pomysł Magdy Gessler w jednym z odcinków Kuchennych Rewolucji. Zasugerowała, żeby spalić odpady drewniane (meble) i drewnopodobne na ognisku, zamiast odwieźć do właściwego punktu, bo to przecież kosztuje (sic!). A potem ludzie oglądają i nie widzą nic złego w tym, że dorzucą śmieci do pieca. Toż to przecież ekologicznie, żeby śmieci nie lądowały na składowisku, więc lepiej spalić, prawda?

  Odnośnie kontroli SM albo innych służb, to raczej słabo to wygląda, bo de facto w sezonie grzewczym należałoby dzwonić do nich przez cały dzień i zgłaszać praktycznie każdy dom, z którego unosi się podejrzanie czarny, żółtawy albo bezbarwny i śmierdzący dym (codziennie praktycznie to obserwuje). W sumie to takie kontrole powinny być robione z urzędu. Jedynym rozwiązaniem są wysokie kary, bo edukacja niestety nie pomaga.

 4. Co za brednie odnośnie butelek. Wszystkie materiały sztuczne użyte do żywności jak np. PET składają się jedynie z C, H, oraz O. Także żadnego niebezpieczeństwa nie ma – brednie i tyle.

 5. Pingback: Maria Smith
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: