Zero Waste Polska

Gospodarka odpadami jaka jest każdy widzi, jednak nie jestem pewien czy większość z Was widzi ją w ten sam sposób co ja.  Utarł się taki stereotyp, że gospodarka odpadami to lukratywna branża, coś w tym jest. Dużo na ten temat mówi się w mediach, jest jeszcze otwarty kurek z dotacjami unijnymi więc jakaś tam koniunktura jest nakręcona i kręci się w najlepsze tak po swojemu – w swoim tempie.  

Prawo w Polsce jest jakie jest i ogólna atmosfera jest taka a nie inna jednak pomimo pewnych utartych schematów zaczynają pojawiać się pozytywni ludzie. Otwierają nowe okienka i dostarczają świeżego powietrze niosącego nadzieję. O co chodzi? O życie bez odpadów. 

 

Pracując w branży poznałem już chyba większość jej twarzy. Obowiązki czasami skutecznie wypierają bloga na boczny tor, za co Was serdecznie przepraszam ale dzisiaj natknąłem się na coś co przypomniało mi trochę to jak było kiedyś jakieś 3 lata temu.

Zero Waste – nowe życie bez odpadów 

Każdy z nas produkuje odpady. Z każdym dniem i z roku na rok coraz więcej. Taki mamy klimat, że konsumujemy na potęgę i bez umiaru. Zgodnie z badaniami GUS Polacy produkują  ponad 280 kg śmieci osobę  na rok.  Jeśli chodzi o zbieranie śmieci to w Polsce zebranych zostało 10 863,5 tys. ton czyli  o 5,2% więcej niż rok wcześniej.

W najbliższym czasie w Polsce zagości blogerka znana z tego, że jako jedna z pierwszych osób wdrożyła w swoim życiu i swoje rodziny ideę Zero Waste. Bea Johnson żyje nad wyraz świadomie ekologicznie. Przemyślane i zaplanowane zakupy, wykorzystanie wszystkiego co tylko można wykorzystać. pożyczanie, naprawianie i wiele innych czynności powoduje, że pozostałością po egzystencji 4 osobowej rodziny Bei zostaje niewiele więcej jak jeden słoik odpadów rocznie a budżet domowy wzrósł o 40 proc.!

Zero Waste staje się coraz popularniejszym nurtem i znajduje coraz więcej osób, które wprowadzają racjonalność w minimalizowaniu powstających odpadów w swoim życiu. Autora tej filozofi –  Bea Johnson rozpoczęła tournee po Europie i tak skutecznie zainspirowała lokalne społeczności, że nawet w Polsce powstaje grupa Zero Waste Polska. 

Jak do tej pory mają swoją grupę na Facebooku oraz wydarzenie głoszące o najbliższej konferencji z udziałem Bei Johnson i kilku innych osób, które żywo zainteresowane są pojęciami Zero Waste.  Tutaj właśnie zaczynają się moje ckliwości i sentymenty. 

Czytając dyskusje na grupie facebook-owej przypomniało mi się to jak zaczynałem swoją przygodę z blogiem w internecie. Tematyka upcyklingu od zabawki dla kotów z rolek do papieru po designerskie rzeczy z papieru czy drewna.  Dobrze, że tylu osobom chce się pochylić nad tematyką odpadów ich zagospodarowania i nieszablonowego podejścia do tematu.

Nieszablonowość i kreatywność dla gospodarki odpadami to coś co zdecydowanie niesie nadzieje na opracowanie wielu ciekawych koncepcji a nawet niektórych powołanie do życia.  Dla czego to jest tak ważne, zwłaszcza z mojej perspektywy? 

Poziomy recyklingu znowu zagrożone – nic nowego. nuda. bieda  – śmierć z niedożywienia

 

Instytut Sobieskiego opracował raport ” System gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce”, mówiący i ostrzegający o zagrożeniu nieosiągnięcia poziomów recyklingu. 

Z mojego punktu widzenia wnioski płynące z raportu nie są odkrywcze. Wprowadzenie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta – jako rozwiązania instytucjonalnego czy usprawnienie organizacji systemu gospodarowania odpadami pod kątem jego efektywności, przejrzystości i trwałości to kwestie o których mówi się od lat. 

Ta powtarzalność wniosków, zgłaszanie tych samych problemów i niezmieniająca się cały czas atmosfera i funkcjonalność gospodarki odpadami w Polsce obudowana jest już grubymi i starymi schematami.   W takim nagromadzonym bagażu utartych schematów innowacyjność jest nawet pożądana. Trzymam kciuki za młodych pasjonatów i tylko kiedy czas pozwoli postaram się pojawić i uczestniczyć w ich spotkaniach. 

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

0 Shares:
  1. Pingback: Ivon Gregory
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: