Czy poprawnie segregujesz odpady?

W związku z wejściem w życie nowego Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (czyli mówiąc po ludzku w sprawie kolorów pojemników i worków do segregacji) do 30 czerwca 2021 r. musi się ujednolicić system zbierania odpadów podzielony na frakcje: papier, plastik i metale, szkło, odpady biodegradowalne i odpady zmieszane.

Do tej pory każda gmina miała swobodę wyboru systemu i tak funkcjonował zarówno system zbierania  z podziałem na dwie frakcje: mokrą i suchą lub (tak jak w Warszawie) wydzielenie z tych dwóch frakcji jeszcze strumienia odpadów szklanych, lub podziału od razu na wszystkie frakcje.

 Co dla nas oznacza nowa ustawa?

W niektórych miejscach bez wątpienia zmieni się system zbierania odpadów na bardziej rozbudowany – pojawi się więcej frakcji zbieranych oddzielnie. Dodatkowo wszystkie gminy w Polsce będą miały te same kolory worków i tak:

 • Papier – kolor niebieski
 • Szkło – kolor zielony lub w podziale na:
  • szkło bezbarwne – kolor biały,
  • szkło kolorowe – kolor zielony
 • Plastik + metale (dopuszczalne jest zbieranie ich razem) – kolor żółty
 • Odpady biodegradowalne – kolor brązowy

 Pomimo tego, że system selektywnego zbierania odpadów u źródła funkcjonuje już trochę czasu nadal można zaobserwować, że mamy problemy z odpowiednim rozdzieleniem odpadów na odpowiednie grupy. A jak wiadomo każdy Polak najlepiej zna się na polityce, samochodach, ekonomii i ochronie środowiska. Przez taką naszą wrodzoną butność, często dochodzi do awantur z ekipami i pracownikami, którzy czuwają nad jakością naszego surowca. Przedsiębiorstwo zajmujące się odbieraniem odpadów selektywnie zebranych może nie zabrać nam worków i bardzo często z tego prawa korzystają. No bo po co im coś do co się do niczego nie nadaje?

 Aby zrozumieć ten system postępowania trzeba najpierw przedstawić idee selektywnej zbiórki. Jest to sposób na zgromadzenie CZYSTEGO i SUCHEGO surowca nadającego się do oddania recyklerowi. Można to łatwo wytłumaczyć na przykładzie worka z makulaturą – cały miesiąc zbieramy papier (gazety, czasopisma, kartony) aż tu ktoś nagle wrzuca do środka skórkę od banana. Proszę sobie wyobrazić co za jakiś czas będzie w tym worku. Czy to będzie odpad SUCHY i CZYSTY? Otóż nie, skórka od banana w procesie rozkładu zacznie zanieczyszczać papier. W takim wypadku to już nie jest doskonały surowiec do przetworzenia, tylko do niczego nienadający się odpad zmieszany.

Co zrobić aby odpowiednio segregować odpady i aby firmy odbierające zawsze je od nas zabierały?

Przede wszystkim trzymać się zasady: nie wiem co zrobić z odpadem – sprawdzam zalecenia firmy odbierającej odpady. Uwierzcie mi, takie informacje znajdziemy dosłownie wszędzie, na stronach internetowych gmin, na stronach internetowych przedsiębiorstw, na workach na odpady, na harmonogramach, na ulotkach oprócz form pisemnych można tak po prostu po ludzku zadzwonić czy do urzędu czy do przedsiębiorstwa i zapytać – to zawsze zdaje egzamin. Jeżeli pomimo przeszukania informacji i dalszego braku wiedzy odpad należy wyrzucić do odpadów zmieszanych – wiąże się to z przedstawioną powyżej ideą selektywnej zbiórki – żeby nie zaszkodzić temu, co zgromadziło się poprawnie.

Jest tez kilka uniwersalnych zasad, takich jak:

 • Wszyscy będą bardzo wdzięczni gdy do odpadów (i ZMIESZANYCH i SELEKTYWNIE ZEBRANYCH) nie trafią odpady NIEBEZPIECZNE (np. artykuły medyczne, leki, strzykawki, baterie, opakowania po farbach, żarówki i świetlówki itp.)
 • Do worków wrzucamy tylko czyste i suche odpady.
 • Do papieru nie wrzucamy ręczników papierowych, kuchennych, artykułów higienicznych tj. chusteczek, podpasek, pampersów.
 • Do plastiku nie wrzucamy torebek i folii po art. mięsnych.
 • Korki i zakrętki od słoików wrzucamy do żółtego worka (na plastiki).
 • Do szkła nie wrzucamy naczyń żaroodpornych, świetlówek, żarówek.
 • Do odpadów biodegradowalnych nie wrzucamy resztek po mięsie (w tym kości i odpadów pochodzenia zwierzęcego).

Stan środowiska zależy tylko i wyłącznie od nas, więc dbajmy o nie razem.

 

Oliwia Chibowska-Balcer
odpadyblog.pl

0 Shares:
1 komentarz
 1. Ciekawy i praktyczny wpis o nowych zasadach segregowania śmieci. Niestety do tej pory segregacja odpadów w Polsce jest mitem. Najwyższy czas żebyśmy rozpoczęli starania o dogonienie naszych sąsiadów z UE w tej kwestii. Nie chcemy przecież żeby zalała nas góra zanieczyszczeń…
  Po garść prawnych informacji dotyczących nowej ustawy śmieciowej zapraszam do poniższego artykułu:
  http://wspoldzielnia.pl/ustawa-smieciowa-2017-nowe-zasady-segregacji-odpadow/

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: