Górnictwo miejskie – dla ludzi no i też dla środowiska

urbanmining

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad tym by prowadzić naszą domową gospodarkę odpadami SMART, czyli świadomie i na tyle ile jesteśmy w stanie.  Dzisiaj trochę chciałbym pójść dalej wyznaczoną przez siebie ścieżką i zastanowić się nad takim czymś jak “górnictwo miejskie”. Nowa idea? Nowa zajawka wielu zapalonych i świadomych ekologów? Właśnie, o co w tym wszystkim chodzi i komu to potrzebne… 

No właśnie. Tyle już jest pomysłów zaszczepionych w wielu głowach, tyle idei i sposobów na ratowanie środowiska przed machiną zagłady nakręcaną przez nas samych. Zero Waste, gospodarka o obiegu zamkniętym, recycling, odzysk oraz wszystkie inne działania mające na celu ograniczenie powstawania odpadów oraz zagospodarowanie ich w jak najkorzystniejszy sposób. 

Górnictwo miejskie – urban mining

Sama nazwa już wskazuje na to, że w poszukiwaniu cennych surowców powinniśmy się rozejrzeć i poszukać ich w swoim otoczeniu, sąsiedztwie, mieście a nawet kraju  w którym przyszło nam żyć. Wiele wartościowych materiałów znajduje się w zasięgu naszych rąk wystarczy tylko dobrze poszukać.  Gdzie? Już spieszę z wyjaśnieniem. 

Tokio. Medale. Odpady.Recycling. 

Zwycięzcy Igrzysk Olimpijskich w Tokyo w 2020 r. nagradzani będą medalami wyprodukowanymi z metali odzyskanych z laptopów, aparatów fotograficznych oraz telefonów komórkowych.

Żeby plan mógł zostać zrealizowany NTT Docomo, największy operator telefonii komórkowej w Japonii, powinien zebrać około 8 ton złota, srebra oraz brązu. Do wykonania jest bowiem 5000 olimpijskich medali.  Metale z odzysku mają pewien stopień zanieczyszczenia oraz w trakcie procesu nie są w 100 % wykorzystywane, więc ilość 8 ton jest nawet do 4 razy większa niż  ilość metali z rudy wymagana do produkcji standardowych medali . Co prawda na poprzednich Igrzyskach Olimpijskich, medale zawierały w sobie jakiś udział metali odzyskanych z odpadów, jednak nigdy nie były w całości z nich wykonane. 

Co ma Tokyo do urban miningu? W Japonii od dawna górnictwo miejskie było jednym z istotnych źródeł pozyskiwania surowców.  Sam kraj w porównaniu do innych, jest dosyć ubogi w naturalne złoża i chcąc się rozwijać musiał znaleźć inne metody u źródła pozyskiwania cennych surowców niezbędnych do rozwoju gospodarki. Wykorzystanie odpadowych źródeł pozwoli również zmniejszyć eksploatacje, koszty oraz wpływ na środowisko naturalne tradycyjnych złóż.  Dodatkowo jest czymś co promuje same igrzyska oraz państwo. 

Złoża górnictwa miejskiego 

Gdzie należy szukać skarbów? Zapewne każdy poszukiwacz, badacz i odkrywca ma swoje własne źródła.  Jedno jest pewne – nie należy lekceważyć przemysłu i usług. Te dwie rzeczy zapewniają nam przeróżną gamę mieszanin odpadów o szerokiej skali granulacji i konsystencji. Jedno zatem jest Przemysł gwarantuje nam duże ilości bardzo konkretnych surowców w strumieniu odpadów takich jak chociażby : 

Przemysł Aluminium – związki glinu
Przemysł stalowy – związki żelaza w różnych frakcjach odpadów  oraz inne metale
Przemysł opakowaniowy – tworzywa sztuczne 
Przetwórstwo spożywcze – frakcje biodegradowalną oraz różnego rodzaju odpady z instalacji zawierające związki żelaza, krzemu lub innych istotnych związków. 

Możliwości poszukiwań jest tak dużo jak możliwości wykorzystania odpadów w celach surowcowych. Wraz z rozwojem technologii opracowywane są nowe technologie pozyskiwania oraz przetwarzania odpadów, niektóre nawet w 100 %. 

Jednym z przykładów górnictwa miejskiego, jest projekt prowadzony przez firmę Stena Recycling wraz z uniwersytetem  Linköping i składa się z kilku wydzielonych obszarów. 

Z jednej strony działania te ukierunkowane są na rozeznaniu i zlokalizowaniu niewykorzystywanych już przewodów oraz rurociągów i naniesieniu na mapę znalezionych lokalizacji.  Z drugiej strony natomiast opracowaniu efektywnej metody odzysku i zagospodarowania odpadowego aluminium, miedzi oraz stali. 

Aktualnie rozwijane są metody i procesy wydobycia nieużytkowanych już przewodów, odzysk miedzi oraz otuliny oraz ponownego wykorzystania tych materiałów. O ile z miedzią pewnie nie będzie większych problemów o tyle jednym z pomysłów wykorzystania otuliny jest wykorzystanie jej w procesach recyklingu, Między innymi do produkcji nowych przewodów.Projekt dotyczy ilości stanowiących około 20% sieci przewodów w Szwecji a ilość miedzi nieużywanej, pozostawionej w ziemi, określana jest na kilka miliardów koron.  Między innymi, dzięki temu urban mining jest rozwijany.  

Urban Mining a Circular Economy

Górnictwo miejskie moim zdaniem powinno wpisywać się w tak popularną obecnie w Europie gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz zero waste. 

Co prawda z jednej strony ograniczając ilość powstających odpadów, głównie w naszych domach, ograniczamy złoża surowców miejskich. Powinniśmy zatem rozwinąć potencjał jednego i drugiego zagadnienia. 

Stosując się do 1 zasady hierarchii postępowania z odpadami, miejmy na uwadze nie produkowanie nadmiernych ilości odpadów. Niczego ponad to, co jesteśmy w stanie wyprodukować żyjąc w korzystnych i komfortowych warunkach. Komfortowych, przypominam to pojęcie względne dla każdego z nas. Ciebie i mnie. 

Powinniśmy również zadbać o zminimalizowanie, najlepiej do zera, potencjalnego zanieczyszczenia frakcji. Odpady do odpowiednich pojemników. Jeśli nie ma takiej możliwości oddzielmy chociaż papier i tworzywa od frakcji biodegradowalnej. Mycie pojemników i odpadów być może okazać się zbyt dużym zużyciem wody i energii. 

Zasady rozsądnego i zrównoważonego zarządzania naszymi odpadami powinniśmy stosować zarówno do odpadów komunalnych jak i przemysłowych.  Odpowiednio zarządzane odpady przemysłowe w większości przypadków wspierają różnego rodzaju gałęzie produkcji oraz gospodarki. 

Podsumowując jak zatem łączy się i mógłby łączyć się urban mining z circular economy? 

Górnictwo miejskie stwarza warunki do lepszego i efektywniejszego wykorzystywania materiałów i surowców

Rozwijając kwestie związane z urban mining powinniśmy : 

  • rozwijać nowe technologie gospodarki odpadami ( recyclingu, odzysku itp.)
  • projektować produkty w taki sposób by mogły być bardziej efektywnie odzyskiwane oraz poddawane recyklingowi a tym samym mogły być pozyskiwane ze strumieni odpadów dłużej i częściej 

A jakie są Twoje. Wasze i waszych znajomych pomysły na racjonalną gospodarkę odpadami? Urabn mining? Gospodarkę obiegu zamkniętego? Z chęcią przeczytam je i podyskutuję w komentarzach. 

Pozdrawiam.
Tomasz Araszkiewicz
odpadyblog.pl

 

 

 

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: