Słomki i opakowania ekologiczne – Co z tym tworzywem PLA

Tworzywo PLA Polilaktyd, poli- kwas mlekowy. Tworzywo z grupy poliestrów – jest w pełni biodegradowalne i uzyskiwane z surowców naturalnych. Tworzywo PLA zaistniało po raz pierwszy w 1932 r poprzez próżniowe ogrzanie kwasu mlekowego.

 

pla polimers
źródło : http://theusefullnessofcorn.weebly.com

 

Dzień Dobry. 

Okres urlopowy, wakacyjny i wypoczynkowy. Napoje, słomki i lód starają się chociaż na chwilę wygrać z upalnym słońcem. W tej atmosferze, podczas dyskusji o wyższości biodegradowalnych i ekologicznych słomek nad tymi ze standardowych tworzyw sztucznych zaczął się rodzić ten oto wpis. No właśnie – co z tym tworzywem PLA? Czy faktycznie jest ono bardziej ekologiczne? 

Tworzywo PLA

Polilaktyd, poli- kwas mlekowy. Tworzywo z grupy poliestrów – jest w pełni biodegradowalne i uzyskiwane z surowców naturalnych. Tworzywo PLA zaistniało po raz pierwszy w 1932 r poprzez próżniowe ogrzanie kwasu mlekowego. Obecnie tworzywo stosowane jest :  ( cytat z wikipedi) : 

“Polilaktyd jest używany głównie dla celów biomedycznych, m.in. do produkcji implantów dentystycznych i resorbowalnych nici chirurgicznych. Istnieją plany stosowania polilaktydu jako zamiennika dla poliolefin i innych polimerów pochodzących z surowców nieodnawialnych. Z polilaktydu produkuje się też butelki i naczynia jednorazowe, które rozkładają się w ciągu 75-80 dni. Barierą dla zastosowań masowych jest jednak koszt produkcji i przetwarzania tego polimeru. Współcześnie wykorzystywany także jako tworzywo drukujące w domowych oraz profesjonalnych drukarkach 3D w technologii FDM. ” 

Niestety pomimo coraz szerszego stosowania tworzywa PLA, łatwo będzie nam rozpoznać produkty z niego wykonane na sklepowej półce. Zgodnie z aktualnymi oznaczeniami musimy zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniach z numerem 7, ponieważ tworzywa PLA należą do grupy 7 : 

Oznaczenia na opakowaniach

 

 

 

źródło : www.semicon.com.pl

Ekologiczne słomki 

Ekologiczne słomki, a więc te wyprodukowane z tworzywa PLA to niewątpliwie duży krok w stronę zwiększenia świadomości konsumentów.  Rosnąca produkcja opakowań i produktów z tworzyw sztucznych a tym samym odpadów z różnej maści plastików poskutkowała akcją i ruchem zastępowania tradycyjnych słomek tymi z tworzyw w pełni biodegradowalnych. 

Problem ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych jest w pełni uzasadniony. Unia Europejska sporządziła własne statystyki według których ograniczenie używania produktów wykonanych i zapakowanych w tworzywa sztuczne pozwoliło by na oszczędności rzędu 6,5 mln euro rocznie oraz ograniczyć roczną emisję dwutlenku węgla do atmosfery o jakieś 3,4 mln ton. Jest o co walczyć prawda? Co zatem moglibyśmy zrobić z nową frakcją odpadów w pełni biodegradowalnych? 

Kompostowanie vs. sortowanie

Zwolennicy produktów z tworzywa PLA, w tym również słomek dobrze wiedzą, że takie materiały mogą być kompostowane- w teorii tak ale jak to wygląda w praktyce?

Oczywiście w teorii produkty w 100% biodegradowalne mogą być kompostowane w taki sam sposób jak odpady spożywcze czy odpady zielone. W teorii możemy sobie wyobrazić, że eko-tworzywa  określonym czasie ulegają rozkładowi pod wpływem mikroorganizmów takich jak bakterie drożdże lub grzyby lub dedykowanych enzymów. 

W teorii rozkład biodegradowalnych tworzyw może prowadzić do ich rozdrobnienia lub zmiany tylko niektórych cech i właściwości fizyko-chemicznych. Niemniej jednak kompostowanie ich znacznie zmniejszy masę odpadów zanieczyszczających środowisko.   

Co na to system? Gdzie powinniśmy wyrzucić ekologiczne, biodegradowalne opakowania? No właśnie. Zgodnie z aktualną sytuacją stajemy przed dylematem a tym samym uświadamiamy sobie, że system gospodarki odpadami nie jest jeszcze gotowy na tak nowoczesne rozwiązania. Bo czym jest tworzywo PLA? Opakowaniem, słomką oraz czy powinniśmy je wrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne ? Czy jednak PLA potraktujemy jako biomasę i wrzucimy je do kosza przeznaczonego na biomasę? 

Z punktu widzenia kompostowania wrzucenie opakowań z tworzyw sztucznych może być problematyczne ze względu na wydzielanie frakcji przeznaczonych do kompostowania. Jednym słowem tego typu materiały mogą być wydzielone wcześniej razem z innymi tworzywami sztucznymi. Jedynie kompostowanie w przydomowych kompostownikach, w których sami decydujemy co kompostujemy ma jedyny sens. 

Zatem z punktu widzenia procesów mających miejsce w większości “polskich sortowni” czyli zakładów MBP, RIPOKów oraz innych tego typu miejsc, frakcja opakowań, słomek i butelek biodegradowalnych raczej potraktowana będzie jako jedna z wielu frakcji tworzyw sztucznych. Jednym słowem z foliami, butelkami i innymi słomkami trafi zapewne do frakcji przeznaczonej do odzysku energetycznego. 

O ile odzysk energetyczny nie musi od razu oznaczać ognia piekielnego i najgorszych diabłów z samego dna piekieł. Należy zdać sobie sprawę z tego, że procesy termicznego unieszkodliwiania odpadów to niejednoktornie procesy w których również wytwarzane są niezbędne dla gospodarki produkty. Co prawda nie udało mi się znaleźć badań kaloryczności z biodegradowalnymi tworzywami sztucznymi. Jedyne badania do jakich dotarłem to charakterystyka mieszaniny osadów komunalnych z bioplastikami.

badaniaźródło : Combustion of alternative fuel composites containing municipal sewage
sludge in power boilers
Eugeniusz Orszulik
Central Mining Institute
pl. Gwarków 1, 40–116 Katowice, Poland

Z powyższych danych można wnioskować, że taka mieszanka mogłaby być w teorii wykorzystywana poza spalarniami odpadów w przemyśle energetycznym. Jeśli chodzi o inne gałęzie przemysłu kwestią kluczową będzie granulacja oraz zawartość metali ciężkich w tym chromu – w przypadku mieszanki osad – bio tworzywo. No właśnie ale czy to wszystko co możemy zrobić z tworzywa PLA? Z tworzyw biodegradowalnych? 

Aktualnie tworzywa tego typu stosowane są jako filamenty do drukarek 3D a więc przy odpowiedniej segregacji jesteśmy w stanie odpowiednio i efektywnie kompostować tego typu odpady a nawet je recyklingować. Wszystko zależy jednak od odpowiedniego systemu, pomysłu i świadomości. 

Nie jestem niestety przekonany, że w obecnym systemie stosowanie słomek czy opakowań z  tworzyw biodegradowalnych jest rzeczywiście zerowaste i dodaje coś pozytywnego do samej gospodarki odpadami. Z punktu widzenia świadomości konsumentów jak najbardziej – na plus.

Proponowałbym jednak by razem z promocją ekologicznych opakowań promować odpowiednie zagospodarowanie odpadów z nich powstałych. Kompostowanie i w efekcie poprawa jakości gleby to coś co pobudza przyjemnie naszą wyobraźnię. Odpad-kompost-jedzenie. Kto nie lubi jeść, komu jedzenie nie jest potrzebne. Te połączenia są w pewnym stopniu naturalne. Co jednak z takimi : odpad-przemysł – produkt. Może warto nadal szukać surowców energetycznych i produkcyjnych w różnego rodzaju materiałach?

Ciekawy jestem Co Wy sądzicie na ten temat. 

Pozdrawiam. 
Tomasz Araszkiewicz
Odpadyblog.pl

0 Shares:
3 komentarzy
  1. Sądzę że ludzie za bardzo skupiają się przy sortowaniu na rozróżnianiu rodzajów opakowań. Tworzywo takie a tworzywo inne, folia termokurczliwa itp., jaki symbol recyklingu jest na opakowaniach czy pod nimi…
    Należy raczej myśleć całościowo o tworzywach sztucznych czyli grupie odpadów przeznaczonej albo do recyklingu materiałowego albo do odzysku energetycznego w postaci paliw frakcji energetycznej.

    1. Dzień dobry, Panie Tomaszu, czy odpady w postaci folii PLA są w Polsce (konkretnie interesuje mnie Warszawa) w praktyce nadal niezagospodarowane?

  2. A co z papierem pokrytym warstwą PLA w pudełkach “eko”?
    jak go segregować? Dodatkowo, czy PLA jest bezpieczne w połączeniu z ciepła żywnością?
    Bo widziałam, że kubki z PLA nie są rekomendowane do ciepłej żywności, ale pudełka papierowe pokryte PLA mają w opisie producenta zaznaczone, że można stosować w przypadku ciepłej żywności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: